2017 Birželio 14

Prezidentė kaip visuomet buvo kritiška

veidas.lt

Prezidentė Dalia Grybauskaitė birželio 8 d. Seime perskaitė metinį pranešimą. Šalies vadovė apžvelgė svarbiausias valstybės gyvenimo sferas: valdymą, ekonomiką, teisėsaugą, švietimą, užsienio politiką.

D.Grybauskaitė pasidžiaugė kadrų rotacija įvairiose srityse: „Pasikeitė daugumos partijų vadovybės per paskutinius metus. Tai kėlė sėkmingesnio ir saugesnio gyvenimo lūkestį. Taip pat ir skaidresnio: jau per pirmąjį naujos valdžios šimtadienį pasibaigė kai kurių amžinų vadovų era „Lietuvos geležinkeliuose“ ir dar dešimtyje įstaigų.“

Tačiau, pasak jos, „…užsitęsusi valstybės valdymo sumaištis ir kai kurių reformų neapibrėžtumas jau kelia nerimą.“ Prezidentė nurodė tas nerimo sritis: „Stringa urėdijų pertvarka, Seimas ir savivaldybės saistosi įtartinais vidaus sandoriais, švietimo reformos pradžia primena nekilnojamojo turto dalybas.“

Šalies vadovė pažėrė kritikos švietimo sistemai ir jos reformatoriams: „Visi vienu balsu kartojame – nekokybiškas švietimas tampa nacionalinio saugumo klausimu. Tai – emigracijos, socialinės atskirties, mažėjančių investicijų, ūkio stagnacijos ir svarbiausia – korupcijos priežastis. (…) Turime skubiai keisti mokytojų rengimo sistemą, peržiūrėti vaikų ugdymo ir besidubliuojančias studijų programas, finansavimo modelius. Švietimo įstaigų tinklą sutvarkyti taip, kad kokybiškas išsilavinimas būtų prieinamas visiems. Kad baigtųsi vaikų segregacija ir šešėlinės pamokos, profesinis mokslas atitiktų šalies ekonominius poreikius, o universiteto diplomas atgautų savo vertę. Tuo tarpu ką pirmiausia girdime ir matome: vietoj kokybinių pertvarkų – dešimčia dienų pailginti mokslo metai, kurpiami pastatų perskirstymo ir parceliavimo planai.“

Kalbėdama apie teisėsaugą Prezidentė priminė, kad įteisinus individualų konstitucinį skundą žmonėms būtų suteikta galimybė ir patiems aktyviau ginti savo konstitucines teises. Šalies vadovės įsitikinimu, teisingumo jausmas sustiprėtų, jeigu nustotų buksuoti neteisėto praturtėjimo tyrimai: „Konstitucinio Teismo sprendimas išsklaidė abejones – gyvenimas ne pagal pajamas nusipelno baudžiamosios atsakomybės. Taigi policijai, mokesčių inspektoriams ir prokurorams nėra priežasčių delsti. Laikas taip pat didinti ir mokestines baudas už neaiškios kilmės turtą ar pajamas bei milijoninių mokesčių vengimą. Jos negali būti tokios pat kaip už smulkią vagystę.“

D.Grybauskaitė konstatavo, kad jau prasidėjusiam perversmui vaistų rinkoje reikia tvirtos laikysenos. Jos vertinimu, rinka „dešimtmečius balansuoja tarp farmacininkų godumo ir vaistų neįperkančio žmogaus“. Prezidentės prognozė: „Jeigu Sveikatos apsaugos ministerijos stuburas atlaikys spaudimą, o Konkurencijos tarybos bei Valstybės kontrolės rekomendacijos bus įgyvendintos, kainų svertai pagaliau tikrai pakryps žmogaus naudai. Ir korupcijos šioje gyvybiškai svarbioje srityje liks mažiau.“

Šalies vadovė kritikavo tai, kad galutinis Darbo kodekso derinimas buvo patikėtas Trišalei tarybai, – taip politinė atsakomybė patikėta kitiems.

Pasisakiusi už NATO reformas, kurios pagreitintų sprendimų priėmimą, ir pabrėžusi, kad geopolitinė realybė verčia ne tik Lietuvą, bet ir visą Europą imtis didesnės atsakomybės už savo saugumą, Prezidentė pranešimo pabaigoje palietė opų emigracijos klausimą: „Emigracijos mastas tampa skausmingiausia problema, todėl mėginkime pirmiausia susigrąžinti savus žmones. Estijoje jau antri metai iš eilės žmonės grįžta namo, vadinasi, juos apsukti galima. Sąlygos panašios, išsivystymo lygmuo panašus, gal tik daugiau optimizmo turi nei lietuviai ir geriau šneka apie save nei mes. Galbūt tai yra didžiausias skirtumas. Todėl labai remčiau ir palaikyčiau Tarptautinės migracijos organizacijos projektą „Renkuosi Lietuvą“, nes jie žino, kokios pagalbos reikia tautiečiams, grįžtantiems iš emigracijos. Grįžimu domisi kas antras mūsų emigrantas. Palengvinkime jiems kelionę namo.“

 

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentarai (1)

  1. hm hm rašo:

    Kalbomis ir pranešimais Mes Tėvynę mylim.


Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...