2011 Balandžio 11

Lenkija - Rusija

Prezidentai atskrido į Smolenską

veidas.lt

Rusijos prezidentas Dmitrijus Medvedevas, praėjus metams po Lenkijos prezidento Lecho Kaczynskio (Lecho Kačynskio) lėktuvo sudužimo netoli Smolensko, atvyko į šį miestą, kur drauge su Lenkijos prezidentu Bronislawu Komorowskiu (Bronislavu Komorovskiu) dalyvaus atminimo renginiuose.

Rusijos prezidento lėktuvas nutūpė Smolensko Šiaurės aerodrome. Tuo tarpu oficiali Lenkijos oficiali delegacija nusprendė skristi į Maskvą, o paskui važiuoti į Smolensko sritį automobiliais.

Numatoma, kad D.Medvedevas ir B.Komorowskis surengs trumpą susitikimą Smolenske, po to aplankys katastrofos, per kurią 2010 metų balandžio 10 dieną sudužo Lenkijos prezidento lėktuvas, vietą.

Be to, sukakus karo belaisvių lenkių sušaudymo netoli Smolensko 71-osioms metinėms, abiejų šalių lyderiai aplankys memorialą Katynėje.

Memorialas yra už 20 km nuo Smolensko centro vadinamajame Katynės miške, kur vyko tragiški ketvirtojo ir penktojo dešimtmečių įvykiai, kurių aukomis tapo ir Sovietų Sąjungos, ir Lenkijos piliečiai.

Abiejų valstybių vadovų susitiks vykstant ginčams dėl katastrofos priežasčių ir įrengtos tragedijos vietoje atminimo lentelės turinio.

D.Medvedevas ir B.Komorowskis susitiks trečiąjį kartą per pastaruosius metus: anksčiau jie susitiko Krokuvoje per L.Kaczynskio laidotuves ir Varšuvoje 2010 metų gruodį.

Baigiantis pastarajam susitikimui abu prezidentai pareiškė, kad po ilgo labai įtemptų dvišalių santykių laikotarpio išryškėjo polinkis į jų suartėjimą.

“Esu įsitikinęs, kad prasideda ne tik naujas, bet ir geras Lenkijos ir Rusijos santykių skyrius – toje knygoje, kurią mes rašome jau tūkstantį metų”, – sakė Lenkijos prezidentas 2010 metų gruodį pasibaigus deryboms su D. Medvedevu.

Maskvoje šis Rusijos ir Lenkijos santykių etapas vadinamas “derinimu iš naujo”. Vizito į Varšuvą 2010 metų gruodį išvakarėse D.Medvedevas atmetė kaip “atsibodusį” terminą “perkrovimas” Rusijos ir Lenkijos santykiuose ir buvo linkęs kalbėti apie “gerą ir šviesią ateitį” bei “lygų kelią”.

Tačiau Rusija ir Lenkija kol kas neįveikė nesutarimų ne tik dėl lėktuvo katastrofos netoli Smolensko, bet ir dėl “Katynės temos”.

D.Medvedevas ne kartą ragino galutinai ištirti bylą dėl 22 tūkst. Lenkijos piliečių sušaudymo 1940 metais.

Praėjusią savaitę Rusija perdavė Lenkijai dar vieną bylos dokumentų dalį: 11-oje tomų yra paklausimai į Rusijos VRM Vyriausiąjį informacijos centrą, pažymos apie teistumą ir apie karo belaisvių lenkų palaidojimo vietas.

Tačiau daug kas Lenkijoje, tarp jų žuvusio L.Kaczynskio brolis Jaroslawas, mano, kad Rusija turi atsiprašyti ir pradėti išmokėti kompensacijas žuvusiųjų Katynėje giminaičiams.

Tebevykstantys Maskvos ir Varšuvos ginčai šiomis dviems temomis smarkiai trukdo plėtoti santykius – tai pripažįsta abi šalys.

Lėktuvo sudužimo vietoje žuvusiųjų giminaičių iniciatyva buvo įrengta atminimo lenta su užrašu lenkų kalba. Tragedijos metinių išvakarėse Lenkijos žiniasklaida pranešė, kad šalyje sukėlė pasipiktinimą šis pakeitimas.

Naujoje atminimo lentoje, įrengtoje Tu-154 sudužimo vietoje, yra užrašas dviem kalbomis – lenkų ir rusų: ” 96 lenkų, tarp jų prezidento Lecho Kaczynskio, žuvusių per lėktuvo katastrofą netoli Smolensko 2010 metų balandžio 10 dieną, atminimui pagerbti”.

Naujame variante nebeliko žodžių “96 lenkai žuvo vykdami į atminimo renginius, skirtus sovietinio genocido Katynės miške, įvykdyto prieš karo belaisvius Lenkijos kariuomenės karininkus 1940 metais, 70-osioms metinėms”.

Lenkijos žiniasklaidoje pasirodė pranešimų, kad dėl atminimo lentos pakeitimo Lenkijos prezidentas nepadės gėlių prie paminklo lėktuvo katastrofos aukoms, pastatyto tragedijos vietoje. Tačiau, kitais duomenimis, jokių pakeitimų B.Komorowskio buvimo Smolenske programoje nenumatyta.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...