2011 Balandžio 08

Verslas

Premjeras: Vyriausybė ginčą su “Gazprom” spręs teisiniu keliu

veidas.lt

Rusijos dujų koncernui “Gazprom” ketvirtadienį pareiškus, kad jis bylinėsis su Lietuva, šalies premjeras Andrius Kubilius pareiškė, kad Lietuvos Vyriausybė taip pat ketina teisiniu keliu spręsti ginčą su “Gazprom”.

“Žingsnis po žingsnio, remiantis Lietuvos įstatymais bei tarptautine teise, ruošiame ir stipriname Lietuvos pozicijas, kurios leistų išsireikalauti iš monopolinio – kol kas – dujų tiekėjo “Gazpromo” dujų kainą, kuri būtų teisinga, palyginus su panašiomis kaimyninių šalių rinkomis, ir kuri atitiktų padėtį, susidariusią pasaulinėje dujų rinkoje”, – penktadienį išplatintame pranešime spaudai sakė A.Kubilius.

Jo nuomone, teisinių priemonių verčia imtis tai, jog dujų vartotojai Lietuvoje nėra saugūs nuo politizuoto kainų nustatymo. Tokios kainų “politikos” pavyzdžiu, pasak pranešimo, buvo “Gazprom” valdybos nario Valerijaus Golubevo pareiškimai, kad dėl planų įgyvendinti Europos Sąjungos energetikos direktyvą, atskiriant vamzdynų ir perdavimo sistemos nuosavybę, Lietuvai dujos turi būti 15 proc. brangesnės negu Latvijai ir Estijai.

“Tikslas vienas – geresnė kaina Lietuvos vartotojui. Tikiu, kad tai pasieksime arba derybų keliu, arba teisinėmis priemonėmis. Galiu užtikrinti, kad mūsų atstovai yra gerai pasiruošę ir deryboms, ir teisiniams žingsniams. Kartu tikiuosi, kad “Gazprom” pamažu artėja prie supratimo, kad vien jėgos demonstravimas mosuojant kainų vėzdu neduoda jokio rezultato”, – sakė A.Kubilius.

Energetikos ministerija, valdanti 17,7 proc. “Gazprom” ir Vokietijos “E.ON Ruhrgas” kontroliuojamos bendrovės “Lietuvos dujos” akcijų, kovo pradžioje laišku pranešė “Gazprom”, kad šis, nustatydamas dujų kainą Lietuvai,pažeidė “Lietuvos dujų” privatizavimo sutartį, ir pasiūlė pažeidimą ištaisyti.

Po to įvykusiame ministerijos ir “Gazprom” atstovų susitikime buvo sutarta pradėti dialogą dėl šio pažeidimo bei ES trečiojo energetikos paketo įgyvendinimo.

Praėjusią savaitę ministerija raštu informavo “Gazprom”, kad sudaryta derybų grupė ir pasiūlė susitikti abiem pusėms priimtinu laiku – šiuo metu laukiama oficialaus “Gazprom” atsakymo.

Be to, šių metų vasarį Energetikos ministerija kreipėsi į teismą, prašydama pradėti bendrovės “Lietuvos dujos” ir jos valdymo organų veiklos tyrimą. Teismo prašoma įvertinti, ar bendrovės valdybos pirmininkas Valerijus Golubevas ir valdybos narys Kirilas Selezniovas,

bei generalinis direktorius Viktoras Valentukevičius tinkamai atliko savo pareigas, taip pat įpareigoti “Lietuvos dujas” pradėti derybas su “Gazprom” dėl dujų kainų sumažinimo, gamtinių dujų tranzito į Kaliningrado sritį sąlygų.

Kiek anksčiau, sausio pabaigoje, Energetikos ministerija pateikė Europos Komisijai skundą, kuriuo prašoma įvertinti, ar “Gazprom” veiksmai atitinka ES konkurencijos teisės reikalavimus, įtariant, jog jis piktnaudžiauja dominuojančia padėtimi ir taiko diskriminacines kainas Lietuvai.

Vienas “Gazprom” vadovų V.Golubevas ketvirtadienį Maskvoje pareiškė, kad bylinėsis su Lietuva dėl situacijos, susijusios su įmone “Lietuvos dujos”. Jo žodžiais, Lietuva pralaimės bylą, nes koncernas nepažeidė savo įsipareigojimų – dujų kainų formulei Lietuvos Vyriausybė esą pritarė 2008 metais, iki trečiojo ES energetikos paketo taikymo.

Jis pareiškė, kad Lietuva nevykdė savų įsipareigojimų – nenupirko sutartimi numatyto dujų kiekio.

“Gazprom” iki šiol kaltino Lietuvą nesėdant prie derybų stalo ir nesikalbant, tuo tarpu Energetikos ministerijos vadovai apkaltino Rusijos dujų tiekėją, kad šis taiko neteisingą dujų kainą, o “Lietuvos dujų” vadovus – kad šie nesiderėjo dėl mažesnės kainos Lietuvai.

Lietuvos Vyriausybei priklauso 17,70 proc. “Lietuvos dujų” akcijų, Rusijos koncernui “Gazprom” – 37,06 proc., Vokietijos “E.ON Ruhrgas International” (38,9 proc. akcijų). “Lietuvos dujų” akcijos kotiruojamos “Nasdaq Omx” Vilniaus biržos Oficialiajame prekybos sąraše.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...