2010 Rugsėjo 01

Spaudos aktualija

Premjeras pokyčių Vyriausybėje neplanuoja

veidas.lt

Vakar premjeras Andrius Kubilius susitiko su prezidente Dalia Grybauskaite. Ar per šį susitikimą kalbėta apie galimus Vyriausybės pasikeitimus, neaišku. Premjeras tai paneigė.

“Ne, neaptarėme, nes jokių pakeitimų nenumatome”, – kalbėjo A. Kubilius. Dabartinę Vyriausybę sudaro 14 ministrų. A. Kubiliaus vadovaujamoje vadinamoje Permainų Vyriausybėje jau yra pasikeitę penki ministrai. Pagal Lietuvos Respublikos Konstituciją, jei pasikeičia daugiau kaip pusė ministrų, Vyriausybė turi pasitikrinti pasitikėjimą Seime ir iš naujo gauti įgaliojimus. Jei pasitikėjimo nėra – turi atsistatydinti.

Svarbiausiais naujojo politinio sezono darbais A. Kubilius įvardina kitų metų valstybės biudžetą, energetikos sektoriaus darbus bei valstybinių įmonių valdymo pertvarką. Pasak A. Kubiliaus, kitų metų valstybės biudžete radikalių permainų nenumatoma.

“Toliau išlieka taupaus gyvenimo biudžetas ir sprendimai, susiję su įvairių išlaidų mažinimu, jau iš esmės yra priimti dar pavasario sesijoje, ypač socialinėje srityje. Galėčiau paminėti, kad yra labai aiškus įsipareigojimas šio sezono metu, bent jau Vyriausybės lygiu, užbaigti svarstymus dėl ilgalaikės “Sodros” pertvarkos, kuri taip pat susijusi su ilgalaikiu ir taupiu gyvenimu”, – kalbėjo A. Kubilius.

Ministras pirmininkas pažymėjo, kad yra labai konkrečių planų, ką daryti per artimiausius keletą mėnesių energetikos srityje: kurti energetikos rinką, įgyvendinti europines direktyvas, ypač dujų sektoriuje; pabaigti atominės elektrinės strateginio investuotojo atrankos procesą.

Valdantieji didelį dėmesį ketina skirti ir valstybinių įmonių pertvarkai. A. Kubiliaus teigimu, dėl valstybinių įmonių pertvarkos jau seniai diskutuojama. Pirmieji darbai padaryti – paskelbta pirmoji vieša ataskaita apie tai, kaip valstybei sekasi valdyti turtą.

Prezidentės atstovas Linas Balsys sakė, kad D. Grybauskaitė norėtų matyti visą “Sodros” pertvarkos paketą, o ne atskirus reformos aspektus.

Dienraštis „Lietuvos rytas“ praneša, kad A. Kubilius iš prezidentūros išvyko rūškanu veidu:

“A. Kubilius spaudos konferencijoje atsakęs į gausius žurnalistų klausimus, įraudusiu nuo įtampos veidu nėrė pro duris. Politiniuose užkulisiuose dar vidurvasarį buvo girdėti, kad prezidentei neįtinka kai kurie ministrai, nors dar pavasarį ji teigė, jog galvų kapojimas jau baigtas.”, – rašo dienraštis.

Dienraščio teigimu, privačiuose pokalbiuose D. Grybauskaitė yra užsiminusi, kad ūkio ministras Dainius Kreivys viešai apie savo darbus tik daug kalba, bet jo veikla apčiuopiamų rezultatų neduoda. Susirūpinti dėl savo ateities arba smarkiai pasitempti turėtų ir socialinės apsaugos ir darbo ministras Donatas Jankauskas. Jo darbai irgi labiau grįsti kalbomis ir pažadais. Prezidentei kliūva ir net jos globojamos finansų ministrės Ingridos Šimonytės politinis nenuovokumas, bet esą dėl to labiau turėtų susirūpinti patyręs premjeras ir pamokyti kolegę.

Valstybės organų koridoriuose kalbama, kad nemažai debesų susikaupę ir virš vidaus reikalų ministerijos vadovo Raimundo Palaičio galvos. Pirmiausia dėl šio liberalcentristų atstovo priešinimosi pertvarkyti Finansinių nusikaltimų tyrimų tarnybą. Kai kurių šaltinių teigimu, pastaruoju metu “D. Grybauskaitė nevengia susitikimų ir su Seimo opozicinių partijų atstovais“.

Verslo dienraštis „Verslo žinios“ skelbia, kad premjeras po susitikimo su prezidente kitų metų biudžete kažkokių ypatybių neįžvelgia:

„Toliau išlieka taupaus gyvenimo biudžetas. Sprendimai, susiję su įvairių išlaidų mažinimu, iš esmės jau yra priimti dar pavasario sesijoje, ypač socialinėje srityje“, – vakar sakė premjeras. Taigi derėtų spėti, kad nei verslui, nei gyventojams neturėtų būti mezgamas naujas mokesčių tinklas. Todėl kitąmet bus vadovaujamasi taupymo politika. Tačiau krašto apsaugos ministrė Rasa Juknevičienė vakar ištraukė nacionalinio saugumo kortą, skųsdamasi, dėl sumenkusio kariuomenės finansavimo. Po vakarykščių susitikimų, tapo aišku, kad, be jokių abejonių, tokie pertvarkos planai sukels daugiausia diskusijų ir aršių kautynių ypač Seime, nes stambiosios įmonės buvo ir yra neoficialus partijų finansavimo šaltinis.“

„Respublika“ konstatuoja, kad vakar ministras pirmininkas prezidentei buvo priverstas aiškintis, kodėl Vyriausybės atstovai taip dažnai tyrimams samdo užsienio ekspertus, kainuojančius milijonus litų:

Šis dienraštis primena, kad vos prie aštuonerius metus Vyriausybė dosniai sumokėjo užsienio konsultantams už tai, kad ištirtų, ar verta išskaidyti elektros sistemą į Rytų ir Vakarų skirstomuosius tinklus. Buvo gautas atsakymas – skaidyti labai apsimoka, valstybė ir elektros vartotojai kasmet sutaupys milijonus litų. Šiemet iš užsienio konsultantų nupirkta dar viena brangi studija, ar verta vėl sujungti RST ir VST. Atsakymas panašus kaip ir 2002 metais – sujungti labai apsimoka, iškart bus sutaupyti 28 mln. Lt. Kodėl Lietuvos valdžia nepasitiki savo mokslininkais, o įvairioms studijoms, ypač energetikos srityje samdo brangius užsienio ekspertus? Premjero žodžiais, „tokia praktika yra seniai nusistovėjusi, be to, mūsų šaliai tai naudinga. Tai rodo, kad Lietuva yra atvira, dinamiška. Nebijanti globalios konkurencijos šalis“.

Po susitikimo su prezidente, premjeras A. Kubilius, paklaustas, ar jis prisiima asmeninę atsakomybę už nuolat didinamą Lietuvos protų ir perspektyvaus jaunimo motyvaciją emigruoti, o mūsų šalis labiau vertina samdinius iš Rytų, neatsakė nieko.

„Vilniaus diena“, apžvelgdama vakarykštį premjero susitikimą su prezidente, akcentuoja, kad D. Grybauskaitė visų pirma iš Vyriausybės laukia iki galo parengtos „Sodros“ reformos:

„Prezidentė tikisi, kad šiemet tikisi sulaukti ne atskirų įstatymų projektų, o iki galo parengtos „Sodros“ reformos. „Nieko naujo nepasakysiu. Prezidentė nori matyti visą „Sodros“ paketą, o ne atskirus reformos aspektus, – prezidentės ir premjero susitikimo aspektus akcentavo prezidentės atstovas spaudai Linas Balsys. Šalies vadovai aptarė ir būsimus darbus energetikos srityje. Prezidentė pabrėžė, kad jau artimiausiu metu reikia kurti nuo Rytų nepriklausomas naftos, elektros ir dujų rinkas. Prezidentė su premjeru akis į akį kalbėjosi valandą, jų pokalbyje nedalyvavo nė vienas valstybės vadovės patarėjas“.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...