2010 Rugsėjo 07

Nusiginklavimo derybos

Premjeras: JAV išsklaidė abejones dėl derybų su Rusija

veidas.lt

Jungtinės Valstijos išsklaidė abejones dėl galimų neigiamų nusiginklavimo derybų su Rusija pasekmių, antradienį pareiškė Lietuvos premjeras Andrius Kubilius.

Anot ministro pirmininko, pavasarį, JAV pasirašius sutartį su Rusija dėl branduolinio arsenalo mažinimo, abejonės “buvo siejamos su įprastinės ginkluotės sutarčių rengimu”.

“Kai JAV prezidentas su Rusijos prezidentu pasirašė vadinamąją branduolinės ginkluotės apribojimo sutartį, buvo kilę tokių abejonių – o ką Rusija už tai gaus. Tos abejonės šiek tiek buvo siejamos su įprastinės ginkluotės sutarčių rengimu, bet tos abejonės buvo labai efektyviai ir tinkamai JAV administracijos ir jos atstovų išsklaidytos”, – interviu Lietuvos radijui sakė A.Kubilius.

Baltijos šalys nėra prisijungusios prie įprastinę ginkluotę Europoje ribojančios sutarties, motyvuodamos to, kad savo įsipareigojimų nevykdo Rusija. Prisijungimas galėtų reikšti ginkluotės kiekio ribojimą Lietuvoje, Latvijoje ir Estijoje.

Lietuvos prezidentė Dalia Grybauskaitė sekmadienį TV3 televizijos transliuotame interviu pareiškė, kad į Prahą susitikti su JAV prezidentu Baracku Obama (Baraku Obama) balandžio mėnesį ji nevyko reaguodama į JAV ir Rusijos derybas dėl nusiginklavimo.

“Matydama, kad tai gali neatitikti bent jau Rytų Europos ir Baltijos šalių regiono interesų, aš nenorėjau gerti šampaną už tokią perspektyvą”, – sakė prezidentė.

Šiame susitikime, kuris surengtas iškart pasirašius JAV ir Rusijos naująją START sutartį dėl branduolinio ginklo arsenalo mažinimo, Lietuvai atstovavo premjeras A.Kubilius.

Užsienio reikalų ministras Audronius Ažubalis antradienį BNS pareiškė, kad Lietuva sveikina naujos START sutarties pasirašymą, nes ji gerina ir Lietuvos saugumo aplinką, tačiau atidžiai stebės, kaip susitarimas bus įgyvendinamas.

“Naujoji START sutartis yra labai svarbus susitarimas, nes sumažina strateginės branduolinės puolamosios ginkluotės arsenalus tiek Rusijoje, tiek JAV, ir tuo pačiu pagerina Lietuvos saugumą aplinką”, – sakė ministras.

“Yra nacionalinio saugumo interesai, tad Lietuva ir toliau atidžiai stebės, kaip bus įgyvendinama naujoji START sutartis. Tikiuosi, kad ji bus sėkmingai ratifikuota JAV ir Rusijos parlamentuose”, – pridūrė A.Ažubalis.

Ministras priminė, kad sutarties pasirašymą anksčiau pasveikino ir D.Grybauskaitė.

Pasak A.Ažubalio, dėl įprastinės ginkluotės sumažinimo sutarties Lietuva šiuo metu konsultuojasi su partneriais.

Premjeras A.Kubilius antradienį sakė, kad “JAV buvo, yra ir bus vienas svarbiausių Lietuvos strateginių partnerių”.

Paklaustas apie galimą CŽV kalėjimų istoriją, ministras pirmininkas sakė, kad JAV, “kaip ir bet kas kitas darydavo klaidų, o mes kartais gana naiviai tose klaidose sudalyvaudavome”.

Premjeras pabrėžė, kad be JAV paramos nebūtų realizuoti Baltijos šalių gynybos planai.

“Lygiai taip pat Įprastinės ginkluotės naujosios sutarties, kuri Lietuvai svarbi, rengimas ir derybos su Rusija tokiu būdu, kad apgintų mūsų interesus, be JAV laibai aiškios pozicijos būtų neįmanomas”, – sakė A.Kubilius, bet nedetalizavo.

Pasak ministro pirmininko, anksčiau Lietuvos užsienio politikoje buvo “daug žodžių apie Rusijos pavojus ir daug retorikos”, bet tuo pat metu Lietuva nebuvo rūpinamasi, kad Lietuva būtų mažiau priklausoma nuo “Gazprom”.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...