2010 Rugpjūčio 05

E.Kusaitė

Paleidžiama į laisvę

veidas.lt

Terorizmu įtariama 21 metų klaipėdietė Eglė Kusaitė turi būti paleista į laisvę, ketvirtadienį nusprendė Lietuvos apeliacinis teismas. Šio teismo teisėjas Viktoras Kažys panaikino Vilniaus apygardos teismo sprendimą, kuriuo jos suėmimas pratęstas dviem mėnesiams.

E.Kusaitė ketvirtadienį prašėsi paleidžiama į laisvę ir teigė atsisakanti anksčiau viešai pasakytų žodžių dėl teroro aktų vykdymo.

Ji pareiškė per devynis mėnesius, kai buvo suimta, padariusi “išvadas dėl kai kurių savo pasisakymų”. “Atsisakau viešai internete, pokalbiuose išsakytų minčių apie teroro aktų rengimą”, – tvirtino mergina.

Kita vertus, ji pabrėžė, kad jos mintys apie teroro aktą rengimą buvo išprovokuotos kitų žmonių.

E.Kusaitė įtariama, kad pernai siekė išvykti į Rusiją ir ten kaip savižudė susisprogdinti kariniame objekte.

Prokuratūros teigimu, ji mokėsi gaminti sprogmenis, gavo 500 dolerių perlaidą iš Rusijos piliečio Apti Magmadovo atvykti į Rusiją. Bylos duomenimis, būtent su šiuo čečėnų tautybės asmeniu ir jo seserimi Aišat Magmadova lietuvė ir rengė teroro aktą.

Ketvirtadienį per teismo posėdį E.Kusaitė tikino, kad ją radikalių veiksmų link esą stūmė Valstybės saugumo departamento (VSD) pareigūnai arba su jais susiję asmenys.

“Dvejus metus iki sulaikymo mane sekė saugumiečiai, globojo mane. Jie turėjo suteikti pagalbą, jei matė, kad netinkama linkme einu, – teigė įtariamoji. – (…) Buvau labai jauna. Man buvo tik 18 metų.”

Ji taip pat tvirtino buvusi paveikta psichotropiniais vaistais, o elektroninę knygą apie sprogmenis ir jų gamybą atsisiuntė internetu neva ne savo iniciatyva, o kito asmens prašymu.

E.Kusaitė ketvirtadienį teisme prisipažino išpažįstanti islamą, kurį priėmė Vokietijoje.

Pasak jos, į Rusiją pernai spalį ji vyko aplankyti susirašinėjimo draugės Aišat Magmadovos. Tačiau ikiteisminį tyrimą perėmęs Generalinės prokuratūros prokuroras Mindaugas Dūda atkreipė dėmesį, kad bilietą ji buvo įsigijusi tik į vieną pusę.

Mergina aiškino tiesiog nežinojusi, kiek laiko svečiuosis Rusijoje.

Priimti islamą ją paskatino draugystė su jaunu čečėnu, kuris prieš porą metų iš Klaipėdos išvyko į Čečėniją ir ten esą žuvo.

Bylos duomenimis, neva klaipėdietė norėjo atkeršyti dėl draugo žūties ir dėl to rengėsi atlikti teroro aktą.

“Labai noriu į laisvę, ir darysiu viską, kad daugiau nesuteikčiau skausmo savo motinai”, – teisme sakė E.Kusaitė.

Argumentuodama, kodėl reikėtų įtariamąją paleisti į laisvę, jos gynėja Ingrida Botyrienė atkreipė dėmesį, kad suėmimo pagrindas grindžiamas daugiausia jai inkriminuojamos veikos sunkumu ir numatytos bausmės griežtumu.

Anot advokatės, teiginiai, jog mergina gali trukdyti procesui ir padaryti naujų nusikalstamų veikų, nepagrįsta jokiais objektyviais duomenimis.

I.Botyrienė taip pat atkreipė dėmesį, kad jai mesti įtarimai daugiausia grindžiami E.Kusaitės mintimis, pasakytomis asmeninių pokalbių metu, bei faktu, kad ji atsisiuntė elektroninę knygą apie sprogmenų gamybą. Anot gynėjos, tai nėra pakankamas pagrindas laikyti jos ginamąją suimtą.

Prokuroras M.Dūda tvirtino, kad E.Kusaitę būtina laikyti suimtą, nes jis gali ir slapstytis, ir mėginti daryti įtaką ikiteisminiam tyrimui, kuris atliekamas jos bendrininkų atžvilgiu.

Be to, anot pareigūno, merginos ryšiai su šeima – silpni. Tai rodo jos buvęs pabėgimas į Vokietiją.

“E.Kusaitė rengėsi vykdyti teroro aktą. Nusikalstamos veikos ji nebaigė, nes rengimosi stadijoje ją užkardė VSD pareigūnai, – sakė M.Dūda. – (…) Būdama laisvėje ji gali realizuoti savo nusikalstamą sumanymą iki galo.”

Anot jo, Rusijoje suimtų Magmadovų artimieji ketina atvykti į Vilnių, kad suderintų E.Kusaitės ir Aišat bei Apti Magmadovų parodymus.

Generalinės prokuratūros prokuroras nežinojo, ar lietuvės atžvilgiu Rusijoje atliekamas koks nors tyrimas. Kita vertus, jis pripažino, jog ir čia, ir ten tiriama ta pati nusikalstama veika.

Generalinė prokuratūra liepą pranešė baigusi ikiteisminį tyrimą dėl klaipėdietės rengimosi dalyvauti teroristinėje veikloje.

E.Kusaitei šiuo metu yra pateiktas galutinis įtarimas dėl dalyvavimo kuriant ir dalyvaujant organizuotoje grupėje teroro aktui vykdyti ir dėl rengimosi padaryti teroro aktą itin kvalifikuotomis aplinkybėmis.

Griežčiausia gresianti bausmė – įkalinimas iki gyvos galvos.

Prokurorų duomenimis, E.Kusaitė ketino susisprogdinti Rusijos strateginės reikšmės objekte – karinėse bazėse, kuriose buvo laikomi asmenys, kariavę Čečėnijoje, siekiant sunkių padarinių – tai yra, nužudyti kuo daugiau žmonių, sukelti paniką ir išgąstį.

Šiuo metu įtariamoji ir jos gynėjai susipažįsta su ikiteisminio tyrimo medžiaga. Tyrimo medžiagą sudaro 15 tomų dokumentų.

E.Kusaitė sulaikyta 2009 metų spalio 24 dieną, kai rengėsi išvykti į Rusiją. Ji esą yra priėmusi islamą ir internetu nuolat bendravo su čečėnų tautybės asmenimis.

Dar du asmenys – Apti Magmadovas ir Aišat Magmadova – laikomi suimti Rusijoje. Jie įtariami verbavę lietuvę teroristiniam aktui.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...