2010 Balandžio 14

Darius Šavolskis

Praregėjimas ar iliuzija?

veidas.lt

Perskaitęs Algimanto Šindeikio komentarą tiesiog jaučiau pareigą atsakyti ir ne tik todėl, jog prieš savaitę sužinojau, jog esu valstybės skolininkų sąraše, bet ir dėl to, jog pono Šindeikio naudojami argumentai pernelyg nesiskiria nuo “prareginčių” valstybės vadovų – A. Kubiliaus ar I. Degutienės. Nežinau ar komiška ar tragikomiška, kad visi “nematomo” mokesčio skolininkai tapo arba dalyvaujančiais šešėlinėje ekonomikoje ir slepiančiais mokesčius arba nelegaliai išvažiavusiais į užsienį (tai netgi primena autoritarinės valdžios retoriką). Stebina ir tai, jog visuomenė kiršinama kalbant apie įvairias išimtis emigrantams, jų norą naudotis “viena puikiausių sveikatos apsaugos sistemų Europoje” Lietuvos gyventojų sąskaita. Šioje vietoje reikėtų sudėti taškus tinkamose vietose. Abejoju, ar kas nors prieštarauja tam, jog mokėti mokesčius ir išlaikyti valstybę yra joje gyvenančių asmenų pareiga ir emigrantai tikrai nenori apvogti Lietuvos gyventojų. Siekis apjuodinti visus skolininkus teigiant, jog daugelis grįždavo į Lietuvą pasigydyti nemokamai tiesiog yra niekingas. Juk nedirbant ar nesiregistravus darbo biržoje už paslaugas valstybinėse gydymo įstaigose tekdavo mokėti. O štai dabar paaiškėja, jog gydytis buvo galima nemokamai- tik niekas to nežinojo. Tad ir stebina apmokestinimas atgaline data už nesuteiktas paslaugas. Neabejoju, jog ne vienam vadinamam “nelegaliai išvykusiam į užsienį” tai buvo ir skaudus emocinis smūgis ir tikrai ne todėl, kad asmuo neišgalėtų sumokėti šios sumos. Juk dažnas išvykęs nežino laikotarpio kuriam išvyksta ir kaip jam pavyks prisitaikyti naujoje šalyje, tad žmonės nėra tikri kuriam laikotarpiui išvyksta. Neretai lietuviai, ypač turintys laikinus darbus ar kontraktus, jaučiasi gyvendami Lietuvoje ir planuoja ten grįžti, tad, akivaizdu, jog niekas neskuba deklaruoti išvykimo. O šiuo atveju daugeliui tokių asmenų norima nutraukti paskutinį teisinį ryšį su Lietuva. Pasakysite- tą privaloma padaryti, nes taip nurodyta teisės aktuose? Taip, bet ar valdžios tikslas yra galutinai įpiktinti žmones ir priversti juos nutraukti paskutinius teisinius ryšius su Lietuva? Nepamirškime, jog didelė Lietuvos gyventojų dalis, ypač jaunimo, taip pat gyvena ne tose vietovėse kur yra deklaravę gyvenamąją vietą ir tai nekelia didesnių problemų.

Daugelis Europos valstybių gyventojų dirbančių kitose šalyse taip pat oficialiai nedeklaruoja išvykimo, kadangi tai neturi jokių tiesioginių pasekmių. Lietuvos atveju, išvykusieji tikrai būtų išsiregistravę, jei būtų žinoję apie nuostatas dėl privalomojo sveikatos apsaugos draudimo. Tad kilęs šurmulys yra ne kas kitas, o pasipiktinimas dėl apiplėšimo. Juk daugelis gyvenančiųjų ir dirbančiųjų užsienyje moka mokesčius tai valstybei ar kai kuriais atvejais tiesiogiai įdarbinančiai organizacijai ir gauna sveikatos draudimą. Juoką kelia pasakos apie prastą sveikatos apsaugos paslaugų kokybę vakarų Europos šalyse.

Nesunkiai galima nuspėti, jog už viso šito šurmulio slypi ne kas kitas, o noras surinkti kuo daugiau mokesčių ir kamšyti biudžeto skyles. Siekis stabilizuoti valstybės finansus yra pagirtinas, bet priemonės, kuriomis to siekiama, dažnai kelia nuostabą. Labai įdomūs išvedžiojimai, kad nesiregistravę, turbūt, turi nelegalių pajamų ir gali sumokėti privalomąjį sveikatos draudimo mokestį. Pagal tokią logiką, tai juos galima ir kitais mokesčiais apmokestinti,- pavyzdžiui, “Sodros”. Juk asmuo lygiai taip pat gali būti užsiregistravęs darbo biržoje ir turėti nelegalių pajamų ir ką gi tai pakeis? O gi tą, kad valstybė turės daugiau bedarbių, daugiau išlaidų teks jiems administruoti ir panašiai. Teiginys, jog darbui rasti būtina valstybės parama taip pat ne visais atvejais atitinka realybę. Argi įmonės ieško aukštos kvalifikacijos specialistų per darbo biržą? Akivaizdu, jog šiems asmenims norint susirasti darbą reikia dėti nemažai asmeninių paslaugų ar iniciatyvos ir darbo biržos indėlis šiuo atveju yra mažiau lemiantis. Be to, juk darbo birža nelaiko bedarbių amžinai- jei atsisakai keleto darbo pasiūlymų, ar lankaisi joje nereguliariai tuomet darbo biržą tenka palikti ir atgal gali stoti tik po tam tikro laikotarpio. Kai kam iš skaitančiųjų, turbūt, kils pasipiktinimas kaip gali nedirbti bet kokio darbo, jei neturi išvis jokio? Bet realybė yra tokia, jog žmonės atmeta darbų pasiūlymus dėl prastos darbdavio reputacijos, abejodami savo kvalifikacija ar dėl sveikatos priežasčių.

Nepamirškime ir asmenų, gyvenančių visuomenės paraštėse. Kaip mūsų politikai teigia, juk negali žmogus gyventi iš oro- o juk tūkstančiai žmonių Lietuvoje, ypač kaimiškose vietovėse, gyvena iš savo tėvų pensijų, retų padienių darbų, ar kartais rinkdami miško gėrybes. Daugeliui jų rūpi kaip prasimanyti alkoholio, o ne ieškotis nuolatinio darbo. Tad kokią naudą valstybė turės iš beviltiškų skolininkų, kurių tūkstantiniai įsiskolinimai tik augs?

Ką ir bekalbėti apie teisinėje sistemoje žiojinčias spragas. Juk oficialiai žmogus savo išvykimą privalo deklaruoti jei išvyksta daugiau nei šešis mėnesiams. Tuo tarpu už tuos šešis mėnesius, kuriuos buvai išvykęs iš Lietuvos ir turėjai pajamų ar sveikatos draudimą- tau vis tiek priskaičiuos lietuviškąjį PSD (šį trumpinį pastaruoju metu išmoko daugelis) mokestį.

Reikia įsisąmoninti, jog dauguma žmonių, iš principo, nėra nusiteikę prieš privalomojo sveikatos draudimo mokestį. Bet pirmiausia, reikėtų gerai apmąstyti priimamų ar keičiamų teisės aktų pasekmes ir informuoti apie jas visuomenei ar specifinėms jų grupėms. Sunku suvokti kuo bloga yra sistema, kuomet nedirbantys ir nemokantys PSD mokesčio, ir nesiregistravę darbo biržoje asmenys privalo mokėti už sveikatos priežiūros paslaugas nustatytomis kainomis (tai kaip tai buvo iki šiol)- tai automatiškai paskatina racionalius individus (kurių, aš tikiu, yra absoliuti dauguma Lietuvos visuomenėje) rūpintis savo sveikatos draudimu. O kokie gali būti šio kilusio skandalo rezultatai? Emigrantai pradės masiškai, dešimtimis tūkstančių, jei ne gausiau išsiregistruoti iš Lietuvos, gaunantys nelegalių pajamų prisiregistruos darbo biržoje, o valstybė ir antstoliai turės darbo administruojant kelių ar kelių dešimčių tūkstančių beviltiškų skolininkų skolas, kurios augs sulig kiekvienais metais. Argi tai yra pageidaujamas rezultatas?!

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentarai (1)

 1. RITA RITA rašo:

  1. UŽSIDIRBK 5000LT/men sededamas prie kompiuterio!Tik rimtems zmonems! Perskaityk jei nori greit ir nesunkiai užsidirbti. Skaitant si straipsni jus galite pakeisti savo gyvenima.Tai pakeite mano gyvenima.As aptikau tai viename is skelbimu ir nusprendziau pabandyti. Forume randau sita straipsni, kuriame sakoma, kad galima užsidirbti tukstancius litu per keleta savaiciu idedant kelis litus. Nesamones, pagalvojau, tai turetu buti eilinis budas apmauti, bet nusprendziau perskaityti ir suzinoti kas siuloma. Toliau ten sakoma, kad reikia persiusti po 2lt i banko saskaita kiekvienam is saraso apacioje. Paskui isbraukti pirma saskaitos numeri ir irasyti savo saskaitos numeri i paskutine sesta eilute ir talpinate sita straipsni kaip minimum 200 forumuose ir skelbimuosePamasciau, kad nieko neprarandu isskyrus savo 12lt ir nusprendziau pabandyti. Ir po keliu dienu mano saskaitoje pradejo kauptis pinigai… Negalejau patiketi savo akimis, jog tai tikrai veikia. Per pusantro men sakaitoje susikaupe apie 7000lt . Ir sita suma po truputi toliau dideja. O prasidejo tik nuo 12lt. Noriu su jumis pasidalinti kaip tai dirba, nes tai naudinga ir jums, ir man. Jeigu jus tiksliai seksite instrukcija ir neturesite vilciu gudrauti, jus pradesite gauti nemazai pinigu per daug nesistengdami. Pasiulymas : Perskaitykite tai pora kartu. Issaugokite savo kompe, sekite instrukcija ir pinigai neprivers jusu laukti. Sutikite – tai paprasta. Tai absoliuciai legalu, tai tik bankine pinigu pavedimo operacija, ir jusu indelis yra tik 12lt ir kelios valandos internete… Svarbu: Tai ne apgavyste ir visiskai legalu ir jus niekuo nerizikuojate ir neprarandate, bet tai tikrai dirba. Atkreipkit demesi: Tiksliai sekite instrukcija ir 60000lt ir daugiau bus jusu nuo 40 iki 80 dienu laikotarpije. Visa tai sekmingai veikia del dalyviu saziningumo. Yra trys paprasti zingsniai:
  1. Jei dar neturite, jums reikia atsidaryti saskaita betkuriame lietuvos banke.
  2. Pirmiausia i zemiau esancia 6 banko saskaita perveskite 2lt. Po to perveskite po 2lt ir i sekancias banko saskaitas. Visa tai ivykdzius, jus padarete paslauga, ir svarbiausia – tai visiskai legalu. Jus taip pat prasote teisetos paslaugos uz kuria mokate.
  1. LT64 7300 0100 7960 9617
  2. LT52 7300 0101 1520 0491
  3. LT13 4010 0495 0050 3643
  4. LT20 7300 0100 9329 4781
  5. LT48 0075 8003 4172 0232
  6. LT81 4010 0415 0029 5111
  3. Dabar isbraukite is saraso Nr.1 saskaitos numeri, perneskite visas saskaitas vienu eiles numeriu i virsu, o i atlaisvinta Nr.6 eilute irasykite savo banko saskaitos numeri.
  4. Isplatinkite sita straipsni kaip minimum 200 forumuose ir naujienu juostose, skelbimuose arba asmeniniais laiskais, isidemekite – kuo daugiau informacijos pasklis apie si straipni, tuo didesnes bus jusu pajamos ir tos pajamos tesiogiai priklauso nuo jusu. Sitas biznis sekmingai gyvuoja ir klesti del dalyviu saziningumo ir tdl viska atlikite kruopsciai ir nepagailekite 12 lt, nes jums tai atsipirks su kaupu. Saziningumas daro pinigus. Ir kada jus pasieksite pirma eilute, jus turesite tukstancius lt tiesiog kaip saraso kurejas! Uzsiimkite tuo dabar, neatidekite rytdienai. Laikas pinigai. O dabar as papasakosiu, kodel jus bet kokiu atveju nieko neprarandate, o tikrai islosiate. Tiesiog paprasta aritmetika. Sakysim is 200 laisku ar straipsniu as gausiu 5 atsakymus (menkas rezultatas), tai reiskia as uzdirbsiu 10lt budamas sestoje saraso pozicijoje. Dabar sitie 5 zmones isplatina dar po 200 pranesimu su jusu saskaitos numeriu jau 5 pozicijoje, ir pastariesiems taip pat atsako tik po 5 zmones – tai jau 500lt i saskaita Toliau sitie 25 zm. daro po 200 patalpinimu su jusu sask.Nr. 4 pozicijoje ir atsako vel 5 zm. – pajamos 2500lt. Toliau sitie 125 zm. patalpinus po 200 pranesimu ir gavus po savo 5 zm. jums duoda 12500lt pajamu (jus 3 pozicijoje) Toliau sitie 625žm. daro 200 patalpinimu su jusu sask. Nr. 2 pozicijoje, atsako velgi po 5 zm. – tai 62500lt. toliau paskaiciuokite kokie pinigai cia, ir visai nesunkiai uzdirbti. Ar ne ispudingas skaicius Ir tai tik uz pirmutinius 12litu. Siame biznyje svarbiausia buti saziningam. kitaip nieko nesigaus. Ar jus galite isivaizduoti kiek zmoniu kasdien visame pasaulyje prisijungia prie interneto ir skaito sita straipsni, kaip ir jus dabar skaitote. Kiekviena diena internete pasirodo nuo 200 iki 500 nauju vartotoju. Ir toliau didėja.


Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

 • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

  Apklausos rezultatai

  Loading ... Loading ...