2010 Spalio 27

Energetika

Praras daug ES paramos kaimui

veidas.lt

Žemės ūkio ministerijai atmetus visas paraiškas finansuoti vėjo, saulės ir vandens jėgainių projektus, kai kurie verslininkai teigia, kad Lietuva gali netekti iki 800 mln. litų Europos Sąjungos (ES) paramos kaimui. Ministerijos atstovai sako, kad visi pareiškėjai arba projektai buvo netinkami, o grėsmių ES lėšų įsisavinimui nematantys.

“Lietuva nepasinaudojo galimybe į Lietuvos kaimą įlieti 200 mln. litų, o jei su pareiškėjų lėšomis – arti 300 mln. litų, nes valstybė sakė “ne” visiems projektams”, – antradienį spaudos konferencijoje sakė verslą kaime vystyti planavęs teisininkas Audrius Vaičiūnas, nenorėjęs apie save suteikti daugiau informacijos.

Anot A.Vaičiūno, Lietuvai kyla grėsmė netekti nuo 500 iki 800 mln. litų ES paramos, numatytos 2007-2013 metų Kaimo plėtros programoje, o su lėšomis, kurias turėtų investuoti patys verslininkai, žala Lietuvos kaimui gali siekti daugiau nei 1 mlrd. litų.

“Pakankamai laiko turime. Aš asmeniškai nemanau, kad bus neįsisavinta – jei matysime, kad neįsisaviname, perskirstysime į kitas populiaresnes kryptis”, – BNS sakė žemės ūkio viceministras Mindaugas Kuklierius.

Anot jo, projektai atmesti, nes buvo negyvybingi – pareiškėjai negalėjo užtikrinti pajamų 5 metams, nes nesibaigus energetikos srities teisiniam reglamentavimui sunku prognozuoti superkamos elektros kainą, ypač visiškai naujiems projektams. Be to, kai kurie iš jų neketino kurti naujų darbo vietų, o kai kuriais atvejais pareiškėjai nebuvo tinkami.

“Realiai toli gražu ne kaimo gyventojai teikė paraiškas”, – sakė M.Kuklierius.

Žemės ūkio ministerijos Alternatyvios veiklos skyriaus vyriausioji specialistė Živilė Kraskauskienė BNS patvirtino, kad nė vienas vėjo, saulės ir vandens jėgainių statybos ar renovacijos projektas nebuvo patvirtintas.

A.Vaičiūnas BNS teigė, kad ketino gauti apie 1,7 mln. litų ES paramos ir investuoti apie 0,7 mln. litų skolintų bei 0,3 mln. litų nuosavų lėšų į trijų po 80 kilovatų galios saulės jėgainių

statybą Šakių rajone, kur, jo teigimu, turi sodybą ir užsiima “mėgėjišku ūkininkavimu”. Pagamintą energiją jis planavo parduoti įmonei VST.

Anot pareiškėjų pranešimo spaudai, Žemės ūkio ministerija iš 2007-2013 metų Kaimo plėtros programos 3 krypties “Gyvenimo kokybė kaimo vietovėse ir kaimo ekonomikos įvairinimas” numatytos 888 mln. litų paramos, kurią sudarė ir parama vėjo saulės ir vandens jėgainių projektams, panaudojo 1,5 proc., arba 13 mln. litų.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...