2010 Rugsėjo 03

Ričardas Piličiauskas

Politikai ir verslininkai bando daryti poveikį teismui?

veidas.lt

Prezidentės Dalios Grybauskaitės pasiūlytas kandidatas į Lietuvos vyriausiojo administracinio teismo (LVAT) pirmininkus teisėjas Ričardas Piličiauskas penktadienį per Teisėjų tarybos posėdį prašneko apie politikų ir verslo atstovų bandymus daryti poveikį teismui.

Šiuo metu LVAT pirmininko pavaduotoju esantis ir nuo 2008 lapkričio laikinai teismui vadovaujantis teisėjas tvirtino, kad su LVAT teisėjais kontaktavo ir politikai, ir verslininkai. Politikų kontaktus teisėjas apibūdino kaip neaiškius, o verslininkai, anot jo, “kalbėdavo agresyviau”.

R.Piličiauskas tvirtino, kad jam vadovaujant pavyko teismą atriboti nuo politikos ir verslo grupuočių.

Lietuvos Aukščiausiojo teismo pirmininkui Gintarui Kryževičiui pasiūlius dėl tokios įtakos darymo kreiptis į Seime sudarytą komisiją, jis sakė, kad neteisėtos įtakos darymui buvo užkertamas kelias pačioje pradžioje, todėl ir pranešti komisijai apie tokią galimą įtaką nereikėjo.

“Aš užkirsdavau kelią pačioje pradžioje”, – posėdyje sakė teisėjas.

Teisėjų taryba nusprendė pritarti prezidentės pasiūlytam kandidatui: 17 teisėjų pasisakė už skyrimą, 1 teisėjas susilaikė, o 2 nebalsavo (vienas nusišalino, antrasis buvo pats R.Piličiauskas).

Prezidentei paskelbus apie savo pasirinktą kandidatą į LVAT vadovus, visuomeninė organizacija Piliečių santalka paragino valstybės vadovę neskirti R.Piličiausko LVAT pirmininku. Anot visuomenininkų, R.Piličiauskas prieš penkerius metus priėmė, jų teigimu, nepagrįstą sprendimą byloje dėl galimo rasinės nesantaikos kurstymo.

Šiuo sprendimu panaikinta dienraščių “Respublika” ir “Vakaro žinios” leidėjui Vitui Tomkui skirta administracinė bauda, kurią Vilniaus miesto 2-asis apylinkės teismas buvo skyręs už minėtuose leidiniuose publikuotą straipsnių ciklą bei iliustracijas, siekiančias kurstyti nacionalinę, rasinę, religinę nesantaiką.

R.Piličiauskas šiuos kaltinimus atmetė – jis sakė, kad tai nebuvo jo vieno pozicija, dėl tokio sprendimo buvo pasisakiusios dvi teisėjų kolegijos (iš viso 6 teisėjai). Be to, pasak kandidato, priimant šį sprendimą, kaip ir kitus, atsižvelgiama į žmogaus teises, stengiamasi jas kelti kuo aukščiau.

“Žmogaus teises teismas stengiasi kelti kuo aukščiau. Teisėjai bandė taikyti tarptautinės teisės šaltinius”, – sakė teisėjas.

LVAT nuolatinio pirmininko neturi jau daugiau kaip pusantrų metų metus – nuo 2008-ųjų lapkričio, tačiau Prezidentūra nusprendė, kad naujas LVAT pirmininkas bus skiriamas tik tada, kai bus baigtas formuoti teisėjų korpusas.

Teismo komplektacija buvo baigta šiemet kovo pradžioje, į LVAT paskyrus Europos Sąjungos teisės specialistą Irmantą Jarukaitį.

Nuolatinio teismo vadovo Virgilijaus Valančiaus įgaliojimai LVAT pirmininko poste baigėsi 2008 metų lapkričio 11 dieną.

Pagal Teismų įstatymą, Vyriausiojo administracinio teismo pirmininką 5 metams skiria prezidentas Teisėjų tarybos patarimu.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...