2010 Gruodžio 20

Baltarusija

Po rinkimų suimti keturi kandidatai

veidas.lt

Baltarusijos milicija pirmadienį naktį panaudojo jėgą, kad išvaikytų masinę demonstraciją prieš prezidento Aleksandro Lukašenkos perrinkimą, ir suėmė šimtus protestuotojų, tarp jų keturis opozicijos iškeltus kandidatus.

A.Lukašenka sekmadienį buvo perrinktas ketvirtai kadencijai, surinkęs 79,67 proc. balsų, tačiau opozicijos atstovai sakė manantys, jog prezidentas iš tikrųjų surinko mažiau nei 50 proc. balsų.

Minsko centre pasibaigus ginčijamiems rinkimams protestuoti suplūdo dešimtys tūkstančių žmonių. Kai kurie protestuotojai mėgino įsiveržti į Vyriausybės rūmus ir išdaužė stiklines šio pastato įėjimo duris.

Tačiau į Nepriklausomybės aikštę atvyko sustiprintos milicijos pajėgos, o pareigūnai sulaikė šimtus demonstrantų, kurie buvo vedami į milicijos mikroautobusus.

Devyni opozicijos kandidatai anksčiau pareiškė, kad rinkimai buvo klastojami, ir paragino surengti masinius protestus, ignoruodami A.Lukašenkos, kurį Vašingtonas yra pavadinęs paskutiniu Europos diktatoriumi, perspėjimus.

Klausydamiesi penkių kandidatų kalbų, protestuotojai mojavo Baltarusijos ir Europos Sąjungos (ES) vėliavomis bei skandavo “Už laisvę!”, “Šalin gulagą” ir “Tegyvuoja Baltarusija”.

“Tai buvo ne rinkimai, o farsas, – kandidatas Jaroslavas Romančiukas sakė mitingo dalyviams. – Vadžia turėjo galimybę ištiesti mums ranką, tačiau ir vėl to nepadarė”.

Protestuotojai pirmiausiai susibūrė Minsko pagrindinėje Spalio aikštėje, o vėliau nužygiavo į Nepriklausomybės aikštę, kur būrys demonstrantų mėgino įsiveržti į Vyriausybės rūmus.

“Čia Baltarusija tapo nepriklausoma 1991 metais, o šiandien čia žlugs Lukašenkos diktatūra”, – opozicijos kandidatas Andrejus Sanikovas sakė didėjančiai miniai.

Tačiau grandine išsirikiavę milicininkai sulaikė demonstrantus, neleisdami žygiuoti toliau ir neprileisdami prie vyriausybės pastato.

Vienas naujienų agentūros AFP korespondentas, apsilankęs Minske esančiame kalėjime, sakė, kad ten buvo atvežti apie 150 protestuotojų. Dešimtys jų artimųjų laikė naujienų prie kalėjimo ir grįžo tik paryčiais.

Pareigūnai pradėjo ikiteisminį tyrimą dėl smurto per demonstraciją, o kai kuriems iš sulaikytųjų gresia iki 15 metų laisvės atėmimo dėl “masinių neramumų organizavimo”.

“Niekas neliks nenubaustas”, – Rusijos naujienų agentūra “Interfax” citavo Baltarusijos vidaus reikalų ministro Anatolijaus Kulešovo žodžius.

Ministras pareiškė, kad “minia daužė ir laužė viską savo kelyje, priešindamasi teisėtiems valdžios atstovams”.

A.Kulešovas sakė, kad VRM įtaria riaušių organizavimu konkrečius žmones, kurių pavardės kol kas neskelbiamos.

Maždaug po paros, pasak ministro, bus paskelbtos pavardės tų, kurie ragino pradėti riaušes.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...