2010 Gegužės 20

Naujagimis

Pirmos dienos poliklinikoje

veidas.lt

"Veido" archyvas

Užrašykite į polikliniką, kol dar sveikas

Prieš kelerius metus naujai iškeptos mamytės galėjo būti ramios – gimdymo namų personalas informaciją apie naująjį pacientą perduodavo gydymo įstaigai pagal gyvenamąją vietą (arba pagal nurodytą tėvų), o šios administracija priskirdavo gydytoją savo nuožiūra. Dabar tą turi padaryti patys tėveliai. Todėl vos parsivežę kūdikėlį iš gimdymo namų nepamirškite jo užrašyti į sveikatos priežiūros įstaigą, net jei mažylis ir visiškai sveikas. Kai susirgs, bus ne metas karštligiškai ieškoti, kas imsis gydyti jūsų mažiuką. Be to, pirmą mėnesį jus ir jūsų vaikutį privalo lankyti ateityje jį gydysianti daktatė bei slaugytoja, stebėti jo būklę ir vystymąsi. Gydytojos turėtumėte sulaukti du kartus: pirmąjį ji turi apsilankyti per tris dienas po vaikelio prirašymo prie sveikatos priežiūros įstaigos, o antrą kartą– antrą trečią vaikelio gyvenimo savaitę. O slaugytoja arba akušerė pirmą mėnesį turi lankyti kartą per savaitę.

Kaip išsirinkti gydymo įstaigą

Anksčiau poliklinika buvo priskiriama pagal gyvenamąją vietą. Šiandien galite nemaloniai nustebti, kai ten nuėję išgirsite, jog ligonių yra pakankamai arba daugybę jų turi jums patinkanti gydytoja, todėl reikia belstis į kitos gydymo įstaigos duris.

  • Nesirinkite toli esančios gydymo įstaigos, nors teoriškai tai įmanoma. Juk mažyliui greičiausiai reikia ne prestižinės poliklinikos, o paprasčiausių skiepų ar tyrimų, kurių vykti teks gana dažnai. Dar vienas argumentas toliau esančių gydymo įstaigų nenaudai – vis blogėjanti gydytojų iškvietimo į namus tvarka, deja, ne paciento naudai! Pacientų lankymo tvarką namuose nustato įstaigos vadovas, todėl pasidomėkite, ar gydytoja lankys mažylį jūsų rajone. Taip pat nepamirškite išsiaiškinti, kur galite kreiptis gydytojo nedarbo metu arba savaitgalį.
  • Privati – ne visada geresnė. Šiandien tarsi grybų po lietaus pridygo privačių gydymo įstaigų, teikiančių nemokamas paslaugas. Tačiau nepraraskite budrumo, apakinti jaukesnės aplinkos ar naujesnės aparatūros. Visų pirma prieš pasirinkdami privačią įstaigą iš anksto pasidomėkite, kokios paslaugos apmokamos iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo (paprastai šeimos gydytojo konsultacijos ir baziniai tyrimai), kokią priemoką tektų mokėti už kitus tyrimus, medžiagas ir procedūras – kiekvienoje įstaigoje sąlygos kitokios. Atkreipkite dėmesį, kad ir valstybinėje poliklinikoje ne visi tyrimai yra nemokami. Ir dar – neretai privačiose sveikatos priežiūros įstaigose po vienu stogu nėra visų specialistų, tačiau jei turėsite siuntimą, jie jus nemokamai apžiūrės kitoje pasirinktoje įstaigoje.

Prisirašymo tvarka

Taigi gimus mažyliui netrukus pirmiausia jums reikės atvykti į pasirinktą sveikatos priežiūros įstaigą ir registratūroje informuoti apie naująjį pacientą. Jei šioje gydymo įstaigoje jūs ne naujokas, gali pakakti ir skambučio telefonu.

Netiesa, kad naujagimiui sveikatos priežiūros paslaugos suteikiamos tik pateikus vaiko gimimo liudijimą. Tačiau delsti taip pat nereikėtų, nes Teritorinė ligonių kasa moka poliklinikoms už jų suteiktas paslaugas tik nurodžius mažylio vardą, pavardę, asmens kodą. Todėl kol jūs jų nenurodysite, poliklinika turės pasikliauti jūsų garbės žodžiu.

Vos gavę gimimo liudijimą, skubėkite užpildyti poliklinikoje prašymą įtraukti į aptarnaujamų gyventojų sąrašą. Už prisirašymo dokumentų tvarkymą teks sumokėti lito mokestį.

Pakeisti sveikatos priežiūros įstaigą galima ne anksčiau kaip po šešių mėnesių. Jeigu norėsite tą padaryti anksčiau, teks sumokėti 10 Lt mokestį.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...