2010 Rugpjūčio 26

Piratai

Piratavimas – nauja terorizmo atmaina

veidas.lt

Keli tūkstančiai Somalio banditėlių tapo viena didžiausių grėsmių pasaulyje, bet kovoti su ja nepakanka nei valios, nei lėšų.

Mažiau nei prieš dešimtmetį pasaulis trynė rankomis: piratai anuomet pavojingiausiuose Malakos ir Singapūro sąsiauriuose visiškai sudoroti ir apie juos jau galima rašyti tik pasakų knygelėse.

Tačiau tada niekas neįtarė, kad visai netrukus kitoje vietoje ir jau visai kiti piratai taps viena didžiausių grėsmių pasaulyje, o kova su jais bus ir sudėtingesnė, ir daug sunkiau laimima. Jei laimima iš viso. Nors iki šios dienos per trejus metus kovai su Somalio piratais pasaulyje išleista mažiausiai 14 mlrd. JAV dolerių, jokių rezultatų nematyti.

Juolab kad piratai – ne pavieniai banditėliai. Šiandien tai gerai organizuotos grupuotės, ištisi piratų karteliai, dosniai finansuojami “investuotojų”. Dabartiniai piratai neplaukia valtelėmis ir nesišvaisto peiliais. Jie naudojasi šiuolaikiškiausiomis navigacijos priemonėmis, apie užpuolamus laivus jau iš anksto būna surinkę visą informaciją, o jų ginkluotė nenusileidžia turtingiausių šalių karių amunicijai.

Somalis vadinamas tikru piratų rojumi dar ir dėl to, kad turi ilgiausią pakrantę visoje Afrikoje, o pro šalį kasmet praplaukia puikus masalas – maždaug po 20 tūkst. krovininių laivų.

Beje, piratai nesibaimina net teisinių priemonių. Tarkime, iš pernai sulaikytų 650 banditų net 460 buvo paleisti į laisvę, mat Šiaurės Afrikos šalys, kurių piliečiai jie yra, atsisako juos išduoti kitoms valstybėms (tokį sutikimą yra davę tik Seišeliai ir Kenija).

O praėjusią savaitę formalumų įkaite tapo ir JTO: dėl teisinių niuansų jos organizuojamą kovos su piratais programą “Navfor” vetavo Didžioji Britanija.

Tikslai įvairūs

Ko siekia šie plėšikai, lyg ir nekyla klausimų, – pasipelnyti. Manoma, kad piratavimas yra vienas pelningiausių nelegalių verslų. Skaičiuojama, kad kiekvienas aktyviai (ir sėkmingai) plėšikaujantis piratas per mėnesį gali užsidirbti apie 6 tūkst. JAV dolerių – dešimt kartų daugiau, nei siekia metinis Somalio BVP vienam gyventojui. O tai sąlyginai tas pats, kas amerikiečiui per mėnesį užsidirbti pusę milijono dolerių ar lietuviui – 280 tūkst. Lt.

Pats pelningiausias “verslas” – vertingi laivais gabenami kroviniai: nafta, metalai, grūdai. “Foreign Policy” duomenimis, iš 980 pernai įvykdytų laivų atakų 527 atvejais buvo pagrobtas laivais gabenamas krovinys.

Kartais piratai jau iš anksto turi užsakovų, kuriems už tam tikrą mokestį perduoda grobį. Kai kada laimikį būna priversti realizuoti patys. Paradoksas, tačiau Afrikoje vyksta netgi nelegalūs aukcionai, kuriuose viešai prekiaujama piratų pagrobtomis prekėmis.

Kitas piratų pasipelnymo šaltinis – išpirkos už užpultų įgulų narius. Statistika skelbia, kad vien prie Somalio krantų pernai buvo pagrobti 867 jūreiviai.

Tiesa, paprastai valstybės laikosi principo neskelbti, kokias išpirkas sumoka piratams, ir labai dažnai apskritai neigia, jog piratai mainais už įkaitų gyvybę gavo pinigų, tačiau akivaizdu, kad piratai kartais labiau linkę pagrobti penkis lietuvius, nei visą laivu gabenamą šaldytą žuvį, kaip nutiko pernai rugpjūtį užpuolus laivą “Saturnas”.

Neretai įkaitų paėmimas būna suplanuotas iš anksto. Klaipėdos universiteto Laivybos katedros vadovas Vytautas Paulauskas įsitikinęs, kad pagrobimai nevykdomi dėl sportinio intereso, paprastai pagrobėjai renka informaciją apie šalis, kurių piliečiai plaukia laivais, ir iš jos sprendžia, kokios išpirkos gali tikėtis.

Daugiausiai nerimo kelia tai, kad piratus finansuoja nusikalstamos ir netgi teroristinės organizacijos. JAV ekspertai kelia versiją, kad tokios organizacijos kaip “Al Qaeda” pastaruoju metu verčiasi labai sunkiai, tad joms piratai labai parankūs: neatmetama, kad kai kurie piratai dirba už tam tikrą sutartinį mokestį, kurį jiems moka užsakovai, o visas pagrobtas prekes atiduoda jiems.

Be to, baiminamasi, kad piratavimas apskritai tampa nauja terorizmo rūšimi: gerai finansuojami, puikiai apginkluojami, stipriai motyvuoti ir jokių skrupulų neturintys piratai baugina, gąsdina, reketuoja ir žudo kaip didžiulė ir sunkiai įveikiama teroristinė mašina.

O jėgos jai nugalėti ar bent pažaboti kol kas nėra. Ligšiolinė kova su piratais buvo labai primityvi ir neveiksminga.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...