Pietų Amerika vėl lauks Dakaro

veidas.lt

"veido" archyvas
"Veido" archyvas

Vladimiras Čaginas gimė 1970 metų sausio 5 dieną. Septintą kartą laimėjęs Dakaro ralį jis tapo dešimtuoju KAMAZ komandos čempionu. Šis Rusijos sunkvežimių gamintojas dykumų maratone šiemet dalyvavo dešimtą kartą, o V.Čagino finišas rusams atnešė jubiliejinę pergalę. Beje, finišą sugebėjo pasiekti 40 sunkvežimių ekipažų iš 62 startavusių. Sunkvežimių varžybose dalyvavę sportininkai vairavo dešimties gamintojų technika

33-iosios Dakaro lenktynės finišavo. Dar ilgesnė (ir, be abejo, sunkesnė) distancija, dar daugiau iššūkių dalyviams ir technikos gamintojams. Toks Dakaras buvo šiemet ir toks turbūt bus ateityje.

Jau dabar kalbama, kad Pietų Amerikos valstybės (ne tik Čilė ir Argentina) norėtų išsaugoti varžybas savo žemyne. Tiesa, apie grįžimą į Afriką taip pat kasmet užsimenama. Mums, be abejo, norėtųsi, kad 2012 metų pradžioje finišo protokoluose mes ieškotume (ir, aišku, rastume) lietuvių pavardžių. Kaimynai lenkai šiemet pasirodė neblogai. Galbūt po metų tarp dalyvių bus ne tik lietuvių, bet ir latvių bei estų…

Pergalė išgarsins ir Katarą

Aišku, daugiausiai dėmesio per tą dviejų savaičių lenktynių maratoną teko automobiliais važiuojantiems ekipažams. Bet tikrai negalima pamiršti ar nuvertinti tų, kurie beveik 10 tūkstančių kilometrų distanciją įveikė sunkvežimiais, motociklais ar keturračiais. Kas bent kartą dalyvavo tokiose varžybose (o lietuvių kompanija nėra tokia jau maža) pasakys, kad šios lenktynės yra savotiškas iššūkis sau. Ir visa tai yra vien tik tam, kad galėtum pasakyti, jog tu įveikei Dakarą, o ne jis tave. Tad jei sugebi įveikti dykumas, smėlynus (o Pietų Amerikoje – dar ir kalnus), gali didžiuotis savo laimėjimu. Bet vis tiek daugiausiai garbės tenka tam, kuris alinančiai sunkią distanciją įveikia pirmas. “Aš esu laimingas, kad man pavyko laimėti, – po šių metų varžybų finišo sakė 40-metis katarietis Nasseras Al-Atiyahas. – Tikiuosi, kad po šios pergalės daugiau žmonių sužinos, kur yra Kataras”.

Nasseras Al-Attiyahas gimė 1970 m. gruodžio 21 dieną Dohoje (Kataras). Įspūdingų pergalių jis yra pasiekęs ne tik automobilių lenktynėse (nors tai pirmasis jo laimėtas Dakaro ralis), bet ir šaudymo varžybose. Jis dalyvavo net ketveriose olimpinėse žaidynėse, o geriausiai M.Al-Attiyahui sekėsi 2004 m. Atėnuose, kur jis užėmė ketvirtą vietą. 2008 m. Pekine jis buvo 15-as. Pernai jis tapo Azijos žaidynių nugalėtoju komandinėse šaudymo tranšėjinėje aikštelėje varžybose

Lyderiu jis tapo po to, kai apmaudžią klaidą padarė 2010 metų laimėtojas ispanas Carlosas Sainzas. Buvęs WRC čempionas ilgokai buvo ir šių metų lenktynių lyderis. Tačiau jam nepavyko išvengti problemų: pradurtos padangos, navigacinės klaidos, pora nemažai laiko kainavusių užstrigimų smėlio kopose, techninės bėdos… Galutinėje įskaitoje C.Sainzas liko trečias. Antrą vietą užėmė trečias Volkswagen automobiliu važiavęs ekipažas, kurio vairuotojas buvo Ginielis de Villersas. Pietų Afrikos Respublikos atstovas yra dvejais metais jaunesnis už šių metų lenktynių nugalėtoją.

Po finišo jis džiaugėsi patikimai tarnavusia technika ir pabrėžė, kad trys pirmosios vietos – didelė VW gamintojų pergalė. Ambicijų nestokoję BMW gamintojai iki prizininkų, deja, nepakilo – prancūzas Stephane‘as Peterhanselis liko ketvirtas, o lenkas Krzysztofas Holowzcycas – penktas.

Dar vienas KAMAZ triumfas

Sunkvežimių varžybose, atrodo, nėra lygių rusui Vladimirui Čaginui. KAMAZ komandos narys šiemet lenktynes laimėjo jau septintą kartą – tai unikalus pergalių rekordas šiose varžybose. Atrodo, kad V.Čagino erą galima lyginti su S.Loebo laimėjimais WRC: varžovai greiti, jų technika gera, jie net sugeba kartais pirmauti, bet ant aukščiausio garbės pakylos laiptelio vis tiek užkopia stipriausias. Šiuo atveju – V.Čaginas. Beje, iš viso jis yra laimėjęs 63 įvairių metų Dakaro lenktynių etapus – tai irgi analogų neturintis rekordas.

Nugalėtojo titulo nepavyko apginti motociklų varžybose prieš metus triumfavusiam prancūzui Cyrilui Despres. Šiemet jį sugebėjo aplenkti ispanas Marcas Coma. Beje, tai buvo jau trečioji šio sportininko pergalė Dakaro lenktynėse. Nors motociklininkų varžybų reglamentas buvo gerokai pakoreguotas, tai vis tiek leido KTM gamintojams išsaugoti akivaizdų pranašumą – M.Comos ir C.Despres persvara nekėlė abejonių nuo pat varžybų pradžios.

Tą patį galima pasakyti apie argentiniečio Alejandro Patronelli dominavimą keturračių lenktynėse. Jis savo persvarą didino nuo pat lenktynių pradžios.