2010 Lapkričio 20

Spaudos aktualija

Permainoms – smūgis iš pasalų

veidas.lt

Nušiurusi, remonto nemačiusi Kalvarijų turgavietė gali tokia likti ir ateityje. Dvidešimt šeši savivaldybės tarybos nariai staiga šią savaitę panūdo stabdyti turgavietės nuomos konkursą, kai šį trečiadienį jau turi būti atplėšti vokai su pasiūlymais.

„Kalvarijų turgus yra šešėlinio verslo tvirtovė, kurioje organizuojama kontrabanda, čia nuolat randame pažeidimų. Matyt, kažkam tai yra labai naudinga, kitaip nesuprantu, kam reikėtų stabdyti konkursą”, – savo kolegų veiksmais stebėjosi sostinės meras Vilius Navickas.

Jo nuomone, politikai kaip tik turėtų būti suinteresuoti, kad mieste būtų gražiai ir šiuolaikiškai sutvarkyta turgavietė.Tačiau pusė miesto tarybos narių staiga užsigeidžia griuvenų.

„Lietuvos rytas“ rašo:

„Ši situacija – lyg iš Panemunės muitinės terminalo pavogtas vilkikas su kontrabanda.

Jeigu taryba balsuotų už turgaus nuomos konkurso sustabdymą, visa kontrabanda ir toliau būtų platinama turguje, o iš vilniečių būtų pavogta galimybė turėti šiuolaikišką prekyvietę. Bet tai yra politikų sąžinės reikalas”, – sakė V.Navickas.

Sprendimas pripažinti netekusiu galios birželio 30 dienos tarybos sprendimą dėl Kalvarijų turgavietės nuomos konkurso jau užregistruotas.

Dėl jo Vilniaus miesto taryba balsuos šį trečiadienį.

Tą pačią dieną, kai turėjo būti atplėšti vokai su verslininkų pasiūlymais.

Jei taryba sprendimui pritars, bus nutrauktas šiuo metu vykstantis turgavietės nuomos konkursas, pritraukęs net 16 galimų investuotojų iš Lietuvos ir užsienio.

Konkursą sustabdyti siekia ir tie politikai, kurie patys šiais metais garsiai agitavo už turgaus perdavimą į privačias rankas.

Ne vienas tarybos narys prisipažino parašą padėjęs dėl to, kad spaudė Liberalų ir centro sąjungos frakcijos pirmininkas, vicemeras Gintautas Babravičius.

Prieš turgaus nuomos konkurso nuostatus piestu stojo ir Liberalų sąjūdis, ir Lietuvos lenkų rinkimų akcijos frakcija, ir „tvarkiečiai”, ir vienas konservatorius Vidas Urbonavičius.

Nors iš Kalvarijų turgavietės už begalę pažeidimų buvo atleisti pamainos viršininkai, miesto vadovas V.Navickas tikina bejėgis įvesti turguje tvarką, nes padėtis nesikeičia į gera.

Todėl perduoti didžiausios miesto turgavietės valdymą į privačias rankas yra tinkamiausias sprendimas.

„Kodėl turguje prekeiviai stovi vandenyje iki kulnų ir nenori permainų? Todėl, kad jiems tai naudinga”, – tvirtino V.Navickas.

Nuomos konkursui besiruošiančios įmonės turi įvertinti investicijų atsipirkimą, pirkėjų srautą ir begalę kitų šio verslo detalių, todėl tokiais atvejais samdomi konsultantai

„Toks tyrimas gali kainuoti 40–50 tūkstančių litų.

Jeigu sprendimas netektų galios, neįvyktų konkursas, būtų 16 suvedžiotų kompanijų ir jos reikalautų, kad būtų atlyginta žala. Tai jau skandalas”, – teigė meras.

Lietuvos ryto“ teigimu, Birželį surengta vilniečių apklausa parodė, jog ketinimams sutvarkyti Kalvarijų turgavietę, kad ji taptų šiuolaikiškesnė, saugesnė ir patrauklesnė, pritartų net 83,5 proc. žmonių.

Beveik septyni iš dešimties mano, kad turgų pertvarkyti ir prižiūrėti būtų efektyviausia privačių investuotojų lėšomis.

Kad tarybos nariai žaidžia politinius žaidimus ir priima sprendimus neįsigilinę į konkrečius faktus, o remdamiesi tik politiniais argumentais, parodė ir vicemeras Stasys Šriūbėnas.

„Tiesą sakant, nesidomėjau šiuo klausimu. Taip buvo nutarta frakcijos posėdyje, man pasakė, kad ten yra kažkokių problemų.

Kol frakcijos pirmininko, vicemero G.Babravičiaus, parašo nebuvo, nedėjau ir aš.

Kai padėjo jis, padėjau ir aš. Privalau”, – „Sostinei” bandė aiškinti vicemeras S.Šriūbėnas.

Kitas sostinės vicemeras G.Babravičius patvirtino anksčiau pritaręs turgaus nuomos konkursui, tačiau pastaruoju metu atsiradę tam tikrų nuogąstavimų dėl galimos įtakos konkurso rezultatams.

„Reikia apsvarstyti ir alternatyvas.

Yra siūlymų turgų privatizuoti, o ne nuomoti.

Dar viena galimybė – pakeisti esamą vadovybę ir rasti pajėgiančių susitvarkyti su turgaus reikalais”, – miglotai aiškino G.Babravičius.

Jo nuomone, administracijos direktorius Vytautas Milėnas savo sprendimu galėtų nukelti vokų atplėšimo terminą, todėl per tą laiką tarybos nariai labiau įsigilintų į konkurso sąlygas.

„Dar viena rizikinga aplinkybė – turgus būtų išnuomotas 25 metams, o tai padarytų pasitraukianti valdžia.

Tokiais atvejais visada galima daryti tam tikrų prielaidų”, – svarstė vicemeras.

Sprendimą užregistravęs ir savaitę parašus rinkęs frakcijos „Tvarka ir teisingumas” pirmininkas Gediminas Rudžionis tvirtino tikintis, kad sprendimas sustabdyti nuomos konkursą bus priimtas, nes tam pritariančių yra apie 30 iš 51 tarybos nario.

„Akivaizdu, kad dabartinės sąlygos palankios ne tik tiems, kurie turgų išsinuomos, bet ir tiems, kurie nuomos”, – mįslingai kalbėjo G.Rudžionis.

Turgaus nuomotoja – savivaldybė. Ir jai atiteks už turgaus nuomą gauti pinigai.

Kodėl konkursas stabdomas dabar, kai liko kelios dienos iki vokų atplėšimo, ir kodėl esą žalingos miestui sąlygos pamatytos tik dabar?

G.Rudžionis neigė politinius žaidimus. Anot jo, tokiam žingsniui reikėjo pasirengti, nes procesai nevyksta taip greitai, kaip norėtųsi.

„Mes galvų nenukertame. Balsuosime prieš konkurso sąlygas, kurios nenaudingos miestui, o ne prieš pačią nuomą”, – sakė G.Rudžionis.

Reikalavimų investuotojui – ne vienas

* Pagal dabar skelbiamas konkurso sąlygas, privatus investuotojas per ketverius metus turėtų visiškai atnaujinti Kalvarijų turgavietę. Į jos modernizavimą jis privalėtų investuoti mažiausiai 25 milijonus litų.

* Kasmet į savivaldybės biudžetą jis turėtų sumokėti milijoną litų už turgavietės nuomą, turėtų garantuoti, kad turgus veiktų ir vykdant rekonstrukciją.

* Taip pat investuotojas turėtų užtikrinti, kad nebus atleisti turgaus darbuotojai, jiems bus pasiūlytos tos pačios darbo vietos.

* Prie turgaus turėtų atsirasti daugiaaukštė automobilių stovėjimo aikštelė, kurioje pirkėjai automobilius galėtų palikti nemokamai.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...