2014 Kovo 11

Audrius Bačiulis

Penktoji kolona valdžioje

veidas.lt


Rusijos agresija prieš Ukrainą nuplėšė kaukes nuo tų mūsų šalies politikų, kurie, vienu ar kitu būdu atstovaudami Kremliaus interesams, yra Rusijos penktoji kolona Lietuvoje.

Karas – baisus dalykas, bet turi ir vieną teigiamą savybę: jis išgrynina ir parodo tikruosius žmonių veidus. Pamenu, „paksiados“ laikais su kolega kalbėjomės, kad visai neblogai būtų, jeigu Rusija trumpam vėl okupuotų Lietuvą, bet netrukus būtų išvyta NATO sąjungininkų – daug žalos padaryti nespėtų, užtai mes netruktume pamatyti, kas yra kas Lietuvoje. Vaizdas neabejotinai nudžiuginęs nebūtų, mat jau tuomet buvo aišku, kad didžiausias pavojus Lietuvai yra ne išorinis, bet vidinis – daugybė „buvusiųjų“, naujai užverbuotų ir tiesiog moralinių puvėkų, pasirengusių pataikauti bet kuriai valdžiai už minkštą valdišką kėdę ar riebesnį dešrigalį.
Bėda, kad Lietuvoje, priešingai nei Latvijoje ar Estijoje, sovietmečiu kolaboravimas su valdžia buvo masinio pobūdžio, tad Maskvai rusakalbių kolonistų vežti neprireikė – pakako savų. Todėl po nepriklausomybės atkūrimo latviai ir estai galėjo nesunkiai atskirti savus nuo svetimų ir sukurti nepiliečių instituciją. Tai sovietmečio atkilėliai, turintys visas pilietines teises, išskyrus vieną – teisę dalyvauti ir balsuoti parlamento rinkimuose. Regis, smulkmena, bet dėl jos Estija galėjo atlikti šalies reformas, šiandien darančias ją vieną pažangiausių Europos Sąjungos valstybių, o Latvijoje tegu sunkiau, bet sugebama perrinkti skaudžias reformas per krizę vykdančią vyriausybę.
Manot, Kremlius tik iš didelės pagarbos rusakalbių teisėms antrą dešimtmetį putojasi dėl latvių ir estų sprendimo neduoti sovietukams parlamento rinkimų teisės? Priežastis paprastesnė: galėdamas sėkmingai per savo kontroliuojamą žiniasklaidą suagituoti rusakalbius Latvijos ir Estijos gyventojus, revanšistinis Vladimiro Putino režimas negali panaudoti jų kaip instrumento demokratinių rinkimų būdu pasodinti į tų šalių valdžią penktąją koloną, kurios atstovai, kaip Kryme, pakviestų „Rusijos armiją išvaduotoją“. O štai Lietuvoje – gali, kaip praėjusią savaitę ir pamatėme.
Pirmasis atsiskleidė Vilniaus meras Artūras Zuokas, per „Info TV“ paraginęs Lietuvą patylėti ir nereikšti savo nuomonės apie Rusijos agresiją, o savo feisbuko paskyroje pareiškęs, kad dėl Krymo okupacijos kaltos Jungtinės Valstijos ir NATO. Vėliau jis bandė teisintis, esą tai rašęs ne pats, o jo feisbuko paskyrą tvarkantis žmogus, bet kas dabar A.Zuoku tiki, ypač po to, kai jis su savo ~alter ego~, didelių verslo interesų Rusijoje turinčiu Andriumi Janukoniu, visaip agitavo už Lietuvos dalyvavimą Kaliningrado atominės elektrinės statybose? O net jei ne jis pats rašė, tai tik liudija, kad savo viešųjų ryšių pagalbininkais A.Zuokas įdarbina agresyvios Kremliaus politikos skleidėjus.
Antras buvo premjeras Algirdas Butkevičius, pačiame Kremliaus agresijos įkarštyje ėmęs skleisti dezinformaciją, esą „du trečdaliai Rusijos armijos iš Krymo yra išvesta“. Pažymėtina, kad Lietuvos ambasadorius Ukrainoje, iš kurio uždarame posėdyje premjeras sužinojo šią žinią, pabrėžė, jog tai nepatikrinta informacija, bet tai nesustabdė A.Butkevičiaus noro paskleisti gerąją žinią apie Rusiją. Gerai, kad ši dezinformacija niekur plačiau nenuskambėjo, matyt, užsienio naujienų agentūroms dirbantys žurnalistai jau žino, kad į dabartinio Lietuvos vyriausybės vadovo šnekas neverta kreipti dėmesio.
Tos pačios dienos vakarą premjero patarėjas ekonomikos klausimais LTV laidoje ėmė aiškinti, esą Rusija turinti teisėtų interesų Ukrainoje, kuriuos gali ginti jėga. O kitos dienos rytą A.Butkevičius pareiškė nepritariantis siūlymams įvesti sankcijas Rusijai dėl agresijos prieš kaimyninę Ukrainą, nes dėl to nukentėtų verslininkai, ir „jokiu būdu nedemonstruoti kažkokių tai priemonių, kurios tikrai, aš manau, neduotų naudos nei vienai, nei kitai šaliai“. Gerai, kad netrukus A.Butkevičius gavo velnių ar iš Prezidentūros, ar iš Užsienio reikalų ministerijos ir išplatino pareiškimą, kad pritaria užsienio reikalų ministro Lino Linkevičiaus pareikštai nuomonei, jog Lietuva turi taikyti sankcijas Ukrainos pareigūnams, tiesiogiai prisidėjusiems prie smurto, „o jei situacija nesikeis, kalbėsime ir apie tokių sankcijų taikymą konkretiems Rusijos pareigūnams“.
Nors kas kelios valandos kintanti A.Butkevičiaus nuomonė seniai nieko nebestebina, nebijokime karo pavojaus akivaizdoje pripažinti, kad Vyriausybei vadovauja iš esmės prorusiškas veikėjas, pataikaujantis Rusijos agresijai prieš Lietuvai draugišką valstybę, griaunantis tarptautinės bendruomenės ir pagrindinio Lietuvos saugumo garanto – Jungtinių Valstijų pastangas nubausti ir atgrasyti Rusiją nuo Ukrainos okupacijos, taip pat skleidžiantis Kremliui palankią dezinformaciją apie okupacinės Rusijos kariuomenės veiksmus Kryme.
Kad A.Butkevičiaus nusišnekėjimai Rusijos naudai nėra atsitiktinumus, parodė netrukus susitikime su Lietuvos pramonininkų konfederacija nuskambėję krašto apsaugos ministro Juozo Oleko žodžiai: „Jei mes griebsimės sankcijų [Rusijai], jie atsakys tuo pačiu ir jūsų verslas nukentės.“ Tai akivaizdžiai suderinta LSDP penktakolonių pozicija: jie stengiasi įgąsdinti Lietuvos verslą, kad šis imtų spausti Vyriausybę, o tada A.Butkevičius galėtų džiugiai pranešti, jog Lietuva nerems JAV ar ES sankcijų Rusijai.
Pridėkime prie to J.Oleko atsisakymą remti neatidėliotiną papildomų lėšų ginkluotei įsigyti skyrimą, prisiminkime, kad A.Butkevičius nesiėmė jokių priemonių prieš Rusijos atominių interesų lobistus Birutę Vėsaitę ir Mindaugą Bastį, kaip jis nuolaidžiavo „Chevron“ išvijusiam Algimantui Salamakinui, kaip pataikauja Artūrui Skardžiui, metus laiko aršiai kovojančiam prieš suskystintų gamtinių dujų terminalą Klaipėdoje, kuris netrukus gali tapti vieninteliu apsirūpinimo dujomis šaltiniu, ir turėsime visą, deja, labai liūdną, vaizdą: Vyriausybėje geriausiu atveju dominuoja prorusiški bailiai, blogiausiu – penktosios kolonos atstovai.
Šiame fone prezidentės Dalios Grybauskaitės pareiškimas, kad ji neprileisianti Viktoro Uspaskicho vadovaujamos Darbo partijos atstovų prie Lietuvos ir NATO gynybai svarbios informacijos, nuskambėjo labai švelniai ir netgi pavėluotai. Juo labiau keista, kad jis kažką nustebino, nors nekeista, kad A.Butkevičius teigia nieko nežinantis apie įtartinus Darbo partijos vadovų ryšius Maskvoje. Stebėtis reikėtų, jeigu pareikštų žinąs.
Galime tik džiaugtis, kad Jungtinės Valstijos neišgirdo raminančių J.Oleko šnekų ir prezidentės D.Grybauskaitės prašymu skubiai atsiuntė papildomų karo lėktuvų Baltijos šalių oro erdvei ginti. Dieve, saugok Ameriką, nes ji saugo Lietuvą. Tokia rūsti karo meto tikrovė.

Karas Ukrainoje atskleidė labai liūdną vaizdą: Vyriausybėje ir Seime geriausiu atveju dominuoja prorusiški bailiai, blogiausiu – penktosios kolonos atstovai.

Daugiau šia tema:
Kiti straipsniai, kuriuos parašė Audrius Bačiulis:
Skelbimas

Komentarai (39)

 1. Ema Ema rašo:

  Ačiū autoriui, toks straipsnis reikalingas platesnės publikacijos.

 2. augis augis rašo:

  reiketu si straipsny isspausdinti delfyje

 3. max max rašo:

  tokio tragiškai liurbiško premjero Lietuva dar neturėjo. Tikėsimės, kad daugiau ir neturės.

 4. žmogus žmogus rašo:

  Nepaminėtas V.Savukynas, netiesiogiai pateisinęs Ukrainos rusų elgesį, modeliuodamas tokį patį tomaševskininkų elgesį Lietuvoje dėl “lietuvių nacionalistų veiksmų”. Ten “kalti” ukrainiečių nacionalistai, čia – “lietuvių nacionalistai”. Putinas jau turi savo trubadūrą Lietuvoje.

 5. a a rašo:

  a cia tas pats baciulis kuris klaipedoj girtas zurnalistus smauge?

 6. antanas antanas rašo:

  Labai reikalingas ir savalaikis straipsnis

 7. nu nu rašo:

  stipriai ir laiku

 8. Mindaugas Mindaugas rašo:

  Galėjote paminėti ir pasipriešinimą Patriot dislokavimui.

 9. pritariu pritariu rašo:

  Na del Zuoko gal ir abejociau, jis ziuri tiesiog savo interesu, o visa kita 100% ka as ir galvojau. As kazkada nemegau Kubiliaus, bet kad ir kokiu nepopuliariu sprendimu jis padare, bet bent jau kol kas, neabejoju jo noru padeti Leituvai.

 10. lietuvis lietuvis rašo:

  Bent jau cia normalus komentarai, matyt rusai dar nepaskaite, arba bijo kazka rasyt:) tikrai reikto ikelt i delfi kur didesnis skaitytoju ratas

 11. klausimas klausimas rašo:

  idomu kieno puseje saugumas, kad ju neisgaudo? musu gi turetu but noras pavyt ir aplenkt Estija. bet tik ne su tokiais politikais. o blogiausia musu zmones labai tiki populizmu:(

 12. Ash Ash rašo:

  O shiaip jei pazhvelgus giliau i Ukrainos “krizes” pradzhia ir kas vyksta dabar, pagalvokit kas uzh viso to slypi. Rusija seniai pretendavo i Kryma. Ne vien del to, kaip kad jie dabar reishkia, Krymas priesh 70 metu buvo Rusijos teritorija, kuria Ukrainai atidave Hrushchiovas (jei teisingai pamenu istorija). Rusija kas met, kas menesi, moka didelius $$$ uzh baziu nuoma Sevastopoly. Ukraina vis bando kelti kaina. Na ir ka, viena diena Putinui atsibodo tie zhaidimai ir chia pasitaike puiki proga – prekybine sutartis su ES arba muitu sajunga su RU. Janukovichius Putino zhaidimuose net ne zhirgas, net ne rikis. Jis tik pestininkas, kuri galima paaukot bet kuriuo metu. Rusams atsibodo moket babkes (paskaichiuokit kiek ju sumoketa per 23 metus nuo 1991 SSRS skilimo). Kam moket, jei galima tiesiog atimt palankiom aplinkybem? O aplinkybes atsirado. Ir Maidano pradzhia matomai buvo ne ukrainiechiu jegomis pradeta, o Rusijos provokatoriu/”investitoriu”. Kas slypi uzh dabartines Ukrainos revoliucijos. Istorija parodys. Bet jau ir dabar panashu kad uzh shios revoliucijos kysho p. Putino ausys.

  Labankt Tautiechiai.

  P.S. zhiurekit ir jus, kieno ausys kysho ish uzh kiekvienos lietuvishkos partijos nugaros.

  P.P.S. atsiprashau uzh ne lietuvishka rashysena.

 13. Evaldas Evaldas rašo:

  Pagalvojus, tai myžnius premjeras dirba savo rinkėjams. Savo rinkėjams, o gal ir kokiems 85% tautos. Esame myžnių, bailių ir baudžiauninkų tauta. Kai patys siekėm Nepriklausomybės, džiūgavome ir buvom dėkingi už kiekvieną nereikšmingiausią pritarimą mums ir palaikymą (palaikinimo tuomet dar nebuvo) tarptautinėje erdvėje. O dabar norėtume kažkaip patyliukais, neišsišokdami, kad tie visi reikalai ir, svarbiausia, fašistinės Rusijos pykčiai praeitų, susitvarkytų, mūsų nepalietę. Mes norėtume kaip nors saugiai pralindėti po kaldra, kol viskas išsispręs. Todėl netgi ir ieškome, kuom gi čia apkaltinus pačius ukrainiečius – kad pateisintume savo bailumą. Aš rašau daugiskaitos pirmuoju asmeniu, nes matau, ką galvoja, ir girdžiu, ką šneka “paprasti darbo zmones” aka “Tauta”. Pyksta ant Prezidentės, kuri savo raginimais veikti neva kurstanti vargšą Putiną ir nukreipianti jo pyktį į Lietuvą. Baudžiauninkai vis dar tikisi, kad jeigu tyliai smirdės po kaldra, banditas jų nepastebės arba pasijus dėkingu už tai, kad neprieštaravo jo nusikaltimams, ir pasigailės.
  Aš nesakau, kad pats esu bebaimis. Neramu. Nesinori karo, nesinori aukų, bijau žūti. Norisi gyventi ramiai, kūrybingai, įdomiai, produktyviai, o ne kariaujant, ginantis ir priešinantis. Bet aš suprantu, kad drąsa, principai ir padorumas tai nėra baimės nebuvimas. Tai yra sugebėjimas teisingai elgtis, nežiūrint savo baimės.

 14. BALTAS BALTAS rašo:

  Penktoji kolona, rusiskas pavojis, aplink priesau, kokoko, kudkudahkudkudah… Autoriau, istrauk lancbergio birka is burnos, nusiprausk, nusiskusk ir varyk i kaima, kelt Lietuvos zemes uki.

 15. Ash Ash rašo:

  Pagarba, Evaldai! Achiu tau :)

 16. žmogus žmogus rašo:

  O! Prabilo raudonųjų sunkioji artilerija, “baltai” nusidažiusi :)

 17. Lina Lina rašo:

  Gal tiesiog daugiau neberašykit… Stilistika…

 18. Andrius Andrius rašo:

  Kaip viskas teisingai parašyta! :) Akivaizdu, kad žmones pradeda ne tik matyti, kas yra kas, bet ir garsiai įvardinti. Aš kažkada įtariai į Grybauskaite žiūrėjau, bet šiomis dienomis iš tikrųjų turejo galymybiu atsiskleisti daug žmonių. Straipsnyje įvardinti – patys akivaizdziausi. Vienzo, gera Lietuvoj! :) Su nepriklausomybės atkūrimo svente!

 19. Audrius Audrius rašo:

  Labai baisu
  Prietaisas su kompanija net nėra penktoji kolona, tai tiesiog liurbių ir prisitaikėlių gauja, kuri stengiasi,kaip Janukovyčius, kol sėdi valdžioje, kuo greičiau ir daugiau išspausti iš valstybės.

 20. galvoti reikia galvoti reikia rašo:

  galvoti reikia. Jeigu būtume išrinkę ne Landsbergį tai ir dabar turėtume Brazausko, manančio, kad Lietuva tai vienadienis drugelis siūlytą suverenitetą sudėtyje. Ale kokie jie su Janukovičium panašūs. Tokie gražūs vyrai…
  52 proc. rusų yra už kariuomenės panaudojimą Ukrainoje ir Baltijos šalyse, tai ir galvokit dabar prie kurių Uspaskichą priskirti ir kada jis persigalvos. O šiaip jau tai gal saugumui laikas atsekti pinigų kelią iki Jungilos – juk aiškiai matosi, kad frajeriukas naudojasi demokratija slapstymuisi nuo teisėsaugos. Mano nuomone, Černomyrdinas seniausiai prasitarė kad Uspaskicho rinkiminė kampanija kainavo tik vieną tanką. O gal saugumiečiai bijo atsitiktinai iškristi per langą kaip Pociūnas ar paslysti ant laiptų kaip visai nesenu atveju ar atsitiktinai žūti gaisre kaip Smetona?
  Gal reik mokėt žurnaliūgoms ne tik už temą “Landsbergio paranoja”, bet ir už analitinius straipsnius. Užsisvajojau. Juk nežinia net kas ir kieno pinigais moka. Gerai darbuojas saugumas… tikisi sveiki naujų/senų šeimininkų sulaukti. Nesuvokia, kad visi pribaltai fašistai, o fašistus reikia naikinti…

 21. ... ... rašo:

  Patiko visas straipsnis isskyrus viena vieta, apie Chevron, ten manau butu galima diskutuoti ir diskutuoti kas geriau.

 22. Pilietis Pilietis rašo:

  Patys juos (valdzios atstovus) isrinkot o dabar jau baisu kas darosi. Grybauskaite isvis kgb’esniko atzala. Realiai paemus, vagiu ir moraliniu invalidu valdzia.Lietuvai praktiskai toks pats maidano kelias yra privalomas norint apsivalyti nuo sunaujos.

 23. olo olo rašo:

  Pritariu autoriui. Šiuo metu labai gerai atsiskleidžia, kas su kuo ir prieš ką. O Butkevičius pateisintų rusus, net jei jie į Lietuvą įsiveržtų.

 24. Laura Laura rašo:

  Dekui, p.Audriau!

 25. to:BALTAS to:BALTAS rašo:

  Man irgi Lanzbergis nelabai patinka(net nzn kaip tikslai rasosi jo pavarde:) ), bet kaip tu gali smeizti autoriu kai 95% straipsnyje yra tiesa? jeigu tau putinas moka uz sita komentara tai istrauk tu Putino birka is savo burnos..

 26. tiesa tiesa rašo:

  Pilietis raso, kad patys issirinkom, bet kad didzioji lietuviu dauguma tiki demagogija, zmonems pasako, kad pakels pensijas tai jie ir balsuoja, o jeigu kazkas pasako teisybe, kad nera is ko kelt, tai tada jau jis labai blogas..

 27. Dzūkas Dzūkas rašo:

  Jei kalbėti apie premjerą,tai dauguma Lietuvos žmonių jo nesupranta,,, iš ryto -Algirdas,vakare -Jonas ir ,,, gaunasi chameleonas,,, “reikia sudaryti darbo grupę”,,,, arba jis nieko nesupranta,,, arba ,,, laukia komandos iš Daukanto aikštės,,, Apsaugok,Viešpatie nuo tokių jonų ir chameleonų,,,

 28. Gintas Gintas rašo:

  Taikliai, sakyčiau.

 29. Mikas Mikas rašo:

  Sunys loja, Karavanas juda toliau, juokinga skaityti :D

 30. jk jk rašo:

  vemt vercia.

 31. viena boba viena boba rašo:

  tai tu,autoriau,ir parodei savo tikraji veida…Kur tu ,tamsta ,matai ta Rusijos agresija?Kai jau kiekvienam durniui aisku,kieno snaiperiai ten darbavos,tau dar neaisku,.Apie kokia agresija tamsta rasai,eitum geriau pas ukininka uz putra dirbt,jei neturi nei veido,nei proto..!

 32. kita boba kita boba rašo:

  durniams visada viskas aišku – durnius durnių visada palaiko.

  O kai agresyvumas, kaip kad matosi iš komentaro, tampa bendravimo norma, aišku, galima sakyti – mes ne agresyvūs, mes tik nekenčiam kitos nuomonės.

 33. Algirdas Algirdas rašo:

  Didziule pagarba ZIURNALISTUI,ZMOGUI,jaucinciam pareiga viesai pasakyti kas yra kas,gal rinkejai prareges balsuojnt.Gerai butu si straipsni pastudijuoti ir ponui Grinai paaisktu ka ir kaip reikia dirbti VSD.VLIO DRASIEMS !!!

 34. Julius Janonis Julius Janonis rašo:

  Čia gerai pasakė Bačiulis. Aš norėjau paplėtoti mintį apie galimai penktakolonininką Oleką. Jūs pažiūrėkite atidžiai kas darėsi kai jis vadovavo Krašto apsaugos ministerijai ir kas darosi dabar, kai jis vėl KAM vadovas. Prieš krizę konservatoriai prašė nemokėti premijų taupyti lėšas. Oleka visiem išmokėjo premijas. Be to, Oleka nupirko iš Jungtinės Karalystės laivų už 200 milijonų litų. Tie laivai be jokios ginkluotės – metalo gabalai. Karo metu jie tuojaupat būtų paskandinti ir neduotų jokios naudos agresijos atveju. Žiūrėkite dabar kas darosi. Tokioje geopolitinėje situacijoje, kai vyksta Ukrainos krizė, jis iš Lietuvos kariuomenės sausumos pajėgų atima finansavimą ir perka paieškos malūnsparnius. Tai ką daro Oleka yra TIKRŲ TIKRIAUSIAS SABOTAŽAS. Mums reikia prieštankinių Jevelin sistemų, nuo peties paleidžiamų raketų Stinger, mums reikia greitų džipų, kad mūsų kariai būtų mobilūs, mums reikia daug galingų snaiperinių šautuvų. Bet, šiuo metu vyksta SABOTAŽAS. Teisus Bačiulis, tūkstanį kartų teisus…

 35. isvada isvada rašo:

  nejaugi reikes prietaisus ir ju partijas tiesiog ismontuoti?

 36. kubyliaus buves samdynis kubyliaus buves samdynis rašo:

  Cha pirmas listu i silta vieta dedules ir debyliaus isperos – patyrimas yra!

 37. taip taip rašo:

  aciu Baciuli, uz teisingus straipsnius,esi tirai didelis lietuvos patrijotas.

 38. ras ras rašo:

  As taip ir galvojau!
  Grybovskite tai Rusijos agentas.

 39. ↑↑ ↑↑ rašo:

  o tu kremlinas.


Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

 • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

  Apklausos rezultatai

  Loading ... Loading ...