2010 Lapkričio 06

Pensija

Pedagogų pensinis amžius gali būti trumpinamas

veidas.lt

Svarstant galimybę trejais – penkeriais metais trumpinti pedagogų pensinį amžių, Vyriausybė pabrėžia pačių pedagogų solidarumo svarbą.

Valdžios atstovai vienu iš realiausių variantų įvardija kompensavimą iš mokinio krepšelių lėšų, nes ankstyvesnis pensijų mokėjimas iš valstybės ar “Sodros” biudžeto sunkiai įmanomas dėl didelio deficito.

“Kuo didesnė pensija, tuo didesnė našta krinta tiems, kurie pasilieka dirbti”, – BNS sakė specialios darbo grupės vadovas, Vyriausybės kanclerio pavaduotojas Giedrius Kazakevičius.

“Sodra” ir taip turi ne vieną milijardą deficito. Tie, kurie priimtų tokį sprendimą, turėtų būti labai drąsūs žmonės” , – pridūrė Vyriausybės pareigūnas.

Darbo grupės nuomone, išankstinės pensijos dydis, skiriant ją iš mokinio krepšelio lėšų, turėtų būti pačių pedagogų susitarimo reikalas. Ją finansuojant iš valstybės biudžeto arba “Sodros”, reikėtų platesnio sutarimo, nes “tokiu atveju solidarumą dalintųsi visi mokesčių mokėtojai”.

Vyriausybės atstovo teigimu, ateityje pasirinkus profesinės pensijos alternatyvą, tokia galimybė turėtų būti numatoma ne tik pedagogams, bet visų profesijų atstovams.

“Turėtų būti apibrėžtas toks institutas kaip profesinės pensijos – visi tos profesijos atstovai solidariai remia vyresniuosius savo profesijos atstovus, kurie nebegali toje profesijoje toliau dirbti”, – svarstė G.Kazakevičius.

Darbo grupė pasiūlė svarstyti galimybę į pensiją leisti išeiti trejais ar penkeriais metais anksčiau.

“Mokytojai dabar kalba apie 55 metus, iš esmės mes darbo grupėje sutarėme panagrinėti du variantus – ankstinti trejais ir penkeriais metais – būtų pensinis amžius minus trys arba minus penkeri”, – sakė G.Kazakevičius.

Balandžio pabaigoje Seimas nutarė svarstyti galimybę leisti mokytojams į pensiją išeiti nuo 55 metų. Anksčiau į pensiją išeiti galėtų mokytojai, turintys ne mažiau kaip 30 metų pedagogo darbo stažą.

Tuomet Vyriausybė rekomendavo Seimui stabdyti pataisų svarstymą, kol premjero sukurta darbo grupė pateiks savo pasiūlymus ir Vyriausybė pateiks reikalingas pataisas modelio įgyvendinimui.

Šiuo metu moterys Lietuvoje į pensiją išeina sulaukusios 60 metų, vyrai – 62,5 metų. Valdžia svarsto galimybę pensinį amžių ilginti, tačiau sprendimas tikriausiai bus priimtas tik po savivaldybių tarybų rinkimų.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...