2010 Lapkričio 04

Stichijos

Pavojingiausia gyventi – virš tektoninių lūžių

veidas.lt

Per 24 valandas Indoneziją ištiko net trys stichinės nelaimės. Per parą salą sukrėtė žemės drebėjimas, užliejo cunamio banga ir išsiveržė vienas aktyviausių ugnikalnių.

Trys stichinės nelaimės per vieną parą – nuo spalio 26-osios iki spalio 27 dienos – nusinešė apie 1000 Indonezijos gyventojų gyvybių. Po žemės drebėjimo be žinios laikomi dingusiais mažiausiai 500 šalies gyventojų. Cunamio aukų skaičius jau priartėjo prie 350. O ugnikalnio išsiveržimas pareikalavo mažiausiai 18 gyvybių.

Ir tokios nelaimės šiame regione ne pirmos šiais metais. Priminsime, kad rugpjūčio pabaigoje tūkstančiai Indonezijos kaimų gyventojų buvo evakuoti išsiveržus keturis šimtmečius snaudusiam ugnikalniui. Birželį Indonezijai priklausančioje Papua įvyko stiprus 7 balų žemės drebėjimas, gegužę – 5 balų, o balandį žemės drebėjimas buvo dar stipresnis – 7,8 balų pagal Richterio skalę.

Apskritai per pastarąjį dešimtmetį Indoneziją galima laikyti pavojingiausia pasaulyje šalimi. Prisiminkime vien 2004-ųjų katastrofą, kai milžiniška cunamio banga, kurią sukėlė prie Sumatros įvykęs 9,3 balų stiprumo žemės drebėjimas, pareikalavo net 300 tūkst. aukų.

Pavojingiausia šalimi Indoneziją galima laikyti todėl, kad Indonezija yra Ramiojo vandenyno vadinamąjame Ugnies žiede, kur susiduria žemynų plokštės. Šioje tektoninių lūžių juostoje yra itin aktyvūs ugnikalniai ir didelis seisminis aktyvumas. Jei skaičiuotume visus žemės drebėjimus nuo mažiausiųjų iki didžiausių, jų Indonezijoje per metus įvyksta po kelis tūkstančius.

Štai kodėl britų seismologas Brianas Baptie pažymi, kad Indonezija yra bene labiausiai seismiškai aktyvioje vietoje visame pasaulyje, tad pavojus, kad čia bet kada išsiverš ugnikalnis ar atslinks cunamio banga, tikrai didelis.

Pavojingiausiųjų sąrašas

Tiesa, tokių pavojingų vietovių kaip Indonezija pasaulyje yra ir daugiau. Minėtasis Ramiojo vandenyno Ugnies žiedas tęsiasi šimtus kilometrų iš vakarinės hemisferos per Japoniją ir visą pietryčių Aziją, o seismiškai itin pavojingomis laikoma per 17,5 tūkst. salelių Ramiajame vandenyne ir jo pakrantėse.

Beje, į pavojingiausių vietų sąrašą patenka ir pietvakarinės JAV pakrantės,kurias dėl seisminių procesų Ramiojo vandenyno dugne dažnai niokoja uraganai ir stiprios liūtys.

Jei kalbėtume apie tektoninius lūžius kitose pasaulio dalyse, tai gaublys jais būtų tiesiog išvagotas. Mat mūsų žemės paviršius yra tarsi sulipdytas iš stambių šukių, kurių susidūrimų vietose ir vyksta požeminiai smūgiai.

Stambiausios vadinamosios siūlės, jei taip galima sakyti, daugeliu atvejų yra po vandenynais. Tačiau didžiulis tektoninis lūžis yra ir po Arabų pusiasaliu, ir po Centrine Amerika, ir netoli Šiaurės ašigalio.

Gana didelė cunamių tikimybė yra ir Australijoje bei Naujojoje Zelandijoje, mat netoli jų krantų driekiasi “Java” tektoninis lūžis.

Europoje, kuri iš esmės nėra tarp pavojingiausių gyventi vietų pasaulyje, seismiškai rizikingiausios šalys, esančios virš palyginti nedidelių tektoninių susidūrimų, yra Italija, Balkanų šalys, iš dalies – Vokietija, Danija ir Švedija.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...