2011 Gegužės 26

Patvirtino 2012 m. nekilnojamojo turto mokesčio tarifus

veidas.lt

"Veido" archyvas

Ketvirtadienį Kauno miesto savivaldybės taryba patvirtino 2012 m. nekilnojamojo turto mokesčio tarifus. Tiesa, šiek tiek didesnius nei siūlė Kauno krašto pramonininkų ir darbdavių asociacija bei Kauno prekybos, pramonės ir amatų rūmai.

Anot asociacijos prezidento Jono Guzavičiaus, nekilnojamojo turto Laisvės alėjoje ir Senamiestyje savininkai tarybos valia galėtų mokėti tik po 0,5 proc. to turto vertės mokestį, o kitose vietose esančio turto savininkai – 0,8 proc. Panašiai yra nustačiusi Vilniaus miesto taryba, mažesniu mokesčio tarifu siekianti Vilniui užtikrinti konkurencinį pranašumą prieš kitus miestus.

“Mūsų netenkina pernelyg mažos mokesčio tarifo žirklės (tik 0,1 procentinis punktas) tarp Kauno savivaldybės siūlomo pagrindinio tarifo (0,9 proc.) ir to tarifo (1 proc.), kuris bus taikomas blogai prižiūrimoms patalpoms ir statiniams. Toks sprendimas neskatins savininkų tvarkyti apleistą savo turtą, kurio pernelyg gausu Kauno mieste”, – teigiama pramonininkų asociacijos ir Kauno prekybos rūmų pasiūlymuose Kauno miesto merui Rimantui Mikaičiui.

Tarybos narys verslo įmonių grupės vadovas Visvaldas Matijošaitis priminė, jog, taikant mokestines lengvatas centre esančio nekilnojamojo turto savininkams, dera žinoti, kad maža dalis jų patys vysto savo verslą. Dažniausiai tai daro patalpas išsinuomoję kiti asmenys. Be to, Laisvės alėjoje, kur turtas duoda daugiau pajamų nei miesto pakraščiuose, nelogiška mokestį mažinti, taip taikant lengvatas. Juolab, kai miesto biudžetas laukia įplaukų.

“Verkia verslininkai, verkia ir biudžetas. Tačiau Liberalų sąjūdžio frakcijos nuomone, reikia centre imti mažesnius nekilnojamojo turto mokesčius, nes šalia dūzgia “Akropolis” ir gretimai veikiantiems verslininkams sunku išsilaikyti, turint tokį stambų konkurentą”, – sakė tarybos posėdyje Lietuvos liberalų sąjūdžio atstovė Ona Balžekienė.

Remiantis Lietuvos Respublikos nekilnojamojo turto mokesčio įstatymu, mokesčio tarifas gali būti nustatytas intervale nuo 0,3 iki 1 proc. nekilnojamojo turto mokestinės vertės.

Anot Kauno miesto savivaldybės administracijos Finansų skyriaus vedėjo Algimanto Lauciaus, atlikus skaičiavimus, kaip keitėsi nekilnojamojo turto mokestinė vertė nuo 2006 iki 2011 metų, pastebimos turto mokestinės vertės mažėjimo tendencijos. Šių metų sausio 1 d. duomenimis, turto mokestinė vertė Kauno mieste sumažėjo vidutiniškai 34,98 proc., o Laisvės alėjoje ir Senamiestyje 34,90 proc.

“Kauno miesto gyventojams mokestinė našta mažės, taip sumažės ir gaunamos savivaldybės pajamos”, – teigė Finansų skyriaus vedėjas.

Bet pramonininkų organizacijos vadovas J. Guzavičius tikino, jog visam verslui nekilnojamojo turto mokestis netgi gali padidėti nuo 30 iki 60 procentų. Tai rodo asociacijos atlikto tyrimo rezultatai. Tačiau tie savininkai, kurie netvarko ir neprižiūri savo nekilnojamojo turto, anot J. Guzavičiaus turėtų kasmet mokėti ir po 2 proc. turto vertės mokesčių.

“Kaune yra labai daug pastatų, kurie nėra tvarkomi. Galbūt mums reikėtų kreiptis į Seimą dėl įstatymo pataisos, kad būtų galima neprižiūrimiems pastatams padidinti nekilnojamojo mokesčio tarifą net iki 2 ar 3 proc.”, – siūlė tarybos narė Irena Matijošaitienė.

Šią idėją palaikė visi Tarybos nariai, todėl buvo nuspręsta artimiausiu metu parengti kreipimąsi į Seimą dėl Nekilnojamojo turto įstatymo pataisų dėl neprižiūrimų pastatų mokesčio tarifo padidinimo, kadangi su šia problema susiduria ne tik Kaunas, bet ir kiti miestai.

“Savivaldybės administraciją taip pat norėčiau paraginti atidžiau įvertinti mieste esančius prastos būklės pastatus. Šiuo metu turime tik 33 objektus, kuriems taikomas 1 proc. nekilnojamojo turto mokesčio tarifas. Tokių pastatų tikrai yra daugiau, todėl šis sąrašas turėtų būti ilgesnis”, – kalbėjo meras R. Mikaitis.

Dėl tarifų dydžių gauta pasiūlymų iš tarybos komitetų, iš frakcijų. Buvo siūloma suvienodinti tarifą visiems statiniams, kad jis būtų 0,8 proc. Dar siūlyta sumažinti tarifą knygų, suvenyrų, antikvarinių daiktų prekybai, maitinimo ir gėrimų teikimui, komercinių meno galerijų veiklai (dirbinių eksponavimui ir pardavimui) naudojamiems pastatams Laisvės alėjoje ir Senamiestyje.

Kauno miesto savivaldybės taryba patvirtino tris nekilnojamojo turto mokesčio tarifus – pagrindinį 0,9 ir 0,6 procento – atsižvelgiant į nekilnojamojo turto buvimo savivaldybės teritorijoje vietą ir nekilnojamojo turto paskirtį (pastatai Laisvės alėjoje ir Senamiestyje).

Nors iš pradžių į sprendimo projektą buvo tarp mokesčių “lengvatininkų” buvo įrašyti miesto centrinėje dalyje bei Senamiestyje esantys viešbučiai, balsuojant, nuspręsta, kad jiems, kaip ir toliau nuo centro esantiems Kauno viešbučiams, bus taikomas visam verslui (išskyrus centrinę miesto dalį) patvirtintas 0,9 proc. tarifas.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...