2010 Spalio 14

dantys

Paskleiskite gražios šypsenos kerus!

veidas.lt

Šypsena atskleidžia mūsų vidinę sveikatą, kerinčiai papildo išorinį grožį. Juk tai ji padeda susidaryti pirmąjį įspūdį apie jus, tiesa? Tačiau ne vien nuo lūpų grožio šypsena priklauso: ar galite plačiai šypsotis, parodydama baltus dantis? O gal besišypsodama pridengiate apatinę veido dalį, mieliau fotografuojatės iš vienos pusės? Štai tada verta jums priminti, kad dantų grožis – ne tik gamtos dovanotas.

Išsklaidykite tamsą

Šiandieninės dantų priežiūros priemonės ir estetinė odontologija gali magiškai pakeisti jūsų veidą ir šypseną. Tačiau ir mes pačios pajėgios patobulinti dantų grožį, tik reikia nustatyti trūkumus, atpažinti jų priežastis, o paskui ieškoti priemonių. Aišku, dažniausiai išgyvename dėl dantų spalvos, trokšdamos, kad jie tvaskėtų akinamu baltumu. Deja, veidrodėlis dažniausiai atspindi ką kita…

Dantys tamsėja dėl daugelio priežasčių, todėl labai svarbu tiksliai jas nustatyti. Mat nuo to priklausys, kokių dantų balinimo priemonių – gydomųjų ar balinamųjų pastų, specialisto pagalbos ar tiesiog naujų higienos ir mitybos įgūdžių formavimo teks imtis.

Parduotuvėse ir vaistinėse apstu higieninių ir gydomųjų profilaktinių, balinamųjų dantų pastų.

  • Higieninėse nėra fluoro, veikliųjų ir gydomųjų medžiagų, bet tokios gerai valo
  • Gydomosiose profilaktinėse pastose, be putojančių, plaunamųjų bei poliruojamųjų ingredientų, yra fluoro (užtikrinančio gerą apsaugą nuo ėduonies), antibakterinių, saugančių nuo uždegimų, dantų jautrumą mažinančių medžiagų.
  • Natūraliu pagrindu pagamintose pastose esantys įvairiausi augaliniai ekstraktai, esenciniai aliejai ir vitaminai malšina skausmą, veikia antibakteriškai, greitina gijimą.

Atsikratykite apnašų nepavojingai

Renkantis dantų pastą labai vilioja užrašas “balinamoji” (“whitening”). Kol kas nėra patvirtintų duomenų, kad kokia nors pasta gali iš pagrindų pakeisti dantų spalvą. Kai kuriose balinamosiose pastose yra daugiau kietųjų apnašas nuvalančių dalelių (abrazyvų), kurios geriau nušveičia ant dantų esančias dėmes. Jų turi būti ne daugiau kaip 40 proc. Rūkantiesiems skirtose pastose specialios poliruojamosios medžiagos dažniausiai būna hidratuotas kvarcas ir silikatai.

Balinamąją dantų pastą vartokite tik kartą per dieną! Nakčiai dantis valykitės jautrių dantų pasta arba pasta su augaliniais ekstraktais.

5 dantų grožio pagalbininkai

  • Dantų šepetėliai. Mechaninis dantų šveitimas priklauso ir nuo šepetėlio kietumo, spaudimo jėgos bei temperatūros. Norint nepažeisti dantų emalio vertėtų rinktis kuo minkštesnį šepetėlį (pažymėtą žodžiais “soft” arba “medium”).
  • Tarpdančių siūlai. Nepamirškite papildomai valytis dantų specialiais tarpdančių siūlais! Siūlas puikiai pašalina apnašas sunkiai šepetėliu prieinamose vietose, jis lengvai slysta tarp dantų ir kai nuo seilių sudrėksta – išsiplečia tarpdantyje pagal jo ertmę, išstumdamas nešvarumus.
  • Įrankiai apnašoms nuo liežuvio valyti. Burnos ertmės priežiūros procedūrą užbaikite specialiu šepetėliu arba įrankiu, nuo liežuvio nuvalydami sukeliančias nemalonų kvapą apnašas.
  • Skysčiai burnai skalauti. Ekspertai pataria dantis valytis du kartus per dieną ir ne trumpiau nei dvi minutes. Jeigu negalite ar nemėgstate dantų apnašas šalinti mechaniškai, puikiai tiks papildoma priemonė – skysčiai burnai skalauti. Jie yra puiki profilaktikos priemonė dantų apnašoms šalinti ir gingivitui gydyti.
  • Saikas. Kad dantys negelstų, atsižvelgdamos į savo dantų emalio individualumą mažiau vartokite arbatos, kavos, raudonojo vyno, dažomųjų medžiagų turinčių gėrimų ir kai kurių vaistų, nerūkykite.

Žiūrime į sudėtį

  • Fluoras. Labai svarbus dantų pastos komponentas – fluoras. Jis stiprina dantis ir daro juos atsparesnius ėduoniui. Rinkdamiesi dantų pastą, atkreipkite dėmesį, kad joje būtų šios medžiagos. Pavyzdžiui, pastos sudėtyje esantis triklozanas labai veiksmingai kovoja su apnašomis ir puikiai saugo nuo dantenų uždegimo. Atminkite – norint, kad dantų pastoje esantis fluoras atliktų savo darbą, valytis dantis, kaip dažnai įprasta, maždaug pusę minutės yra pernelyg trumpai.
  • Soda. Deja, iki šiol nepatvirtintas balinamasis dantų pastos su soda efektas. Tačiau juk kol dar nebuvo dantų pastos, mūsų močiutės dantis šveisdavo soda ir buvo įsitikinusios, kad dantys tampa baltesni…
  • Peroksidas. Nėra vienos nuomonės ir apie dantų valymo priemonėse esantį vandenilio peroksidą. Manoma, kad nedidelės peroksido dozės nėra kenksmingos, tačiau specialistai perspėja, kad jis gali pakenkti dantenoms. Antra vertus, prižiūrint gydytojui odontologui, balinimas pastomis su vandenilio peroksidu nekenkia.
  • Akmenų priešai. Pašalinti jau susiformavusius dantų akmenis irgi gali tik odontologas. Deja, praėjus kuriam laikui po apsilankymo pas jį akmenų ir vėl gali susidaryti, todėl  procedūrą tenka kartoti. Tačiau dantų akmenų susidarymą profilaktiškai gali stabdyti speciali dantų pasta.

Baltadantė šypsena – ilgam

Profesionalusis dantų balinimas yra viena populiariausių estetinės odontologijos procedūrų. Šiandien jis atliekamas dviem būdais: namie ir odontologo kabinete, kuriame galima pasinaudoti ir kol kas moderniausiu balinimo būdu – lazeriu.

  • Kabinete. Kadangi balinamosios (“whitening”) dantų pastos tiesiogiai giliai nebalina dantų emalio, o tik kokybiškai nuvalo apnašas ir nublizgina, ilgalaikį (iki pusės metų) poveikį – baltadantę šypseną įgysite tik specialistų padedami. Odontologo kabinete užtenka vieno ar kelių susitikimų su gydytoju. Kiek ilgai išsilaikys profesionalų suteiktas akinamas dantų baltumas, priklausys nuo to, kaip toliau rūpinatės burnos ertme, kokius maisto produktus bei gėrimus vartosite ir nuo to, ar rūkote.

Pradėjus profesionalų balinimą jį reikės kartoti visą gyvenimą, antraip dantų emalis nuolat atgaus pirmykštę spalvą. Nepamirškite ir to, kad plombinė medžiaga nekeičia spalvos, todėl išbalinus gausiai plombuotus dantis jie gali likti dėmėti.

  • Namie. Odontologijos klinikos siūlo perpus pigesnį būdą, kuriuo galite pasinaudoti namie – tai dantų balinimas naktimis specialiu įtaisu. Tai tarsi naminis profesionalus būdas. Ši procedūra trunka dešimt naktų ir ją kartoti galima kas 3–4 savaites. Balinamosios pastos dedama į specialią kapą, kuri ant dantų laikoma miegant. Ši dantų balinimo procedūra idealiai tinka turintiesiems sveikus dantis.

Mažiau efektingas, mažiau pasitikėjimo keliantis būdas – pirkti parduotuvėje dantų balinimo rinkinį ir užsiimti saviveikla, kuri, nepasitarus su specialistu, gali pažeisti dantų emalį.

Auksinis patarimas

Gražius dantis idealiai išlaikysite ir kartu jiems nepakenksite tik tuomet, jei, baigdami vieną tūbelę ir pradėdami kitą, kaitaliosite pastas tokia tvarka: balinamoji pasta – pasta su augalų ekstraktais – pasta, skirta jautriems dantims arba gleivinei (dantenų ir burnos ertmės) prižiūrėti. Vėl balinamoji pasta ir t.t.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentarai (1)

  1. Odeta Odeta rašo:

    Turbūt dažnas iš mūsų pasvajojame apie sveikus, tiesius dantis bei kerinčiai baltą šypseną. Šiandieninė odontologija, rodos turi atsakymus ir sprendimo būdus
    https://www.gostautoklinika.lt/dantu-laminates/, kad kaip tik tokia galėtumėme džiaugtis.


Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...