2011 Balandžio 26

Černobylio metinės

Pasaulis mini Černobylio katastrofos metines temdomas Japonijos branduolinės krizės šešėlio

veidas.lt

chernobyl2020

Pasaulis antradienį mini iki šiol didžiausios branduolinės katastrofos – Ukrainoje esančios Černobylio atominės elektrinės avarijos – 25-ąsias metines, apimtas didelio nerimo dėl atominės energetikos saugumo ir tebesivystančios branduolinės krizės Japonijoje.

Rusijos prezidentas Dmitrijus Medvedevas vėliau antradienį atvyks istorinio vizito į Černobylį ir dalyvaus ten vyksiančioje atminimo ceremonijoje kartu su Ukrainos vadovu Viktoru Janukovyčiumi.

1986 metų balandžio 26 d. po naktį Černobylio atominės elektrinės darbuotojai pradėjo vieną eksperimentą 4-ajame reaktoriuje, o dėl operatorių klaidų ir jėgainės konstrukcijos ydų bloke nugriaudėjo bent du sprogimai.

Iš sugriauto reaktoriaus pasklidusios radioaktyvios medžiagos smarkiai užteršė jėgainės apylinkes. Dalį šių teršalų vėjas nunešė į Baltarusiją, Rusiją ir netgi Vakarų Europos šalis.

Per sprogimą žuvo du jėgainės darbuotojai, o kiti 28 gelbėtojai ir elektrinės darbuotojai mirė per kelis mėnesius po avarijos nuo spindulinės ligos. Teko evakuoti dešimtis tūkstančių žmonių, o radioaktyvi tarša iki šiol kelia pavojų žmonių sveikatai.

Šios katastrofos minėjimo ceremonijos prasidėjo antradienį paryčiais: Rusijos Ortodoksų Bažnyčios patriarchas Kirilas Kijevo regione aukojo mišias ir paskambino varpu 1 val. 23 min. vietos (ir Lietuvos) laiku, minint reaktoriaus sprogimo akimirką.

Tuo tarpu Baltarusijos prezidentas Aleksandras Lukašenka į ceremonijas kaimyninėje Ukrainoje nevyks, pranešė jo spaudos tarnyba.

Černobylio avarijos metinės šiemet sulaukė itin didelio atgarsio dėl Japonijoje vykstančios branduolinės krizės. Kovo 11 dieną įvykusio smarkaus žemės drebėjimo sukeltas cunamis smarkiai apgadino kelis reaktorius Fukušimos 1-ojoje atominėje elektrinėje, iš kurių į aplinką pasklido didelis kiekis radioaktyvių teršalų.

Japonija avariją šioje jėgainėje įvertino aukščiausiu balu pagal septynbalę tarptautinę branduolinių įvykių skalę, o iki šiol toks įvertinimas buvo skirtas tik Černobylio katastrofai. Be to, krizė Fukušimoje iškėlė klausimų, ar atominės energetikos rizika nėra pernelyg didelė.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...