2016 Sausio 25

#3klausimai

Panaikinus sankcijas Iranui

veidas.lt

BFL

3 klausimai politologui prof. dr. Egdūnui Račiui

– Kaip interpretuoti tai, kad, vos panaikinus sankcijas, JAV Iranui, tiksliau, kai kurioms šios šalies įmonėms ir verslininkams, vėl uždėjo apynasrį? Kuris čia žaidžia nesąžiningą žaidimą – Iranas ar JAV?

– Panaikintos sankcijos buvo siejamos išimtinai su Irano branduoline programa – sėkmingas Irano įsipareigojimų, pasirašius daugiašalį susitarimą 2015 m., įgyvendinimas vedė į sankcijų panaikinimą. Tačiau dvišalėje JAV ir Irano santykių plotmėje nesutarimų tarp šių dviejų valstybių esama ir kitose srityse. Todėl JAV taiko tikslines sankcijas, siejamas su konkrečiomis Irano veiklomis, veiksmais. Šiuo atveju tai Irano balistinių raketų programa, kurios plėtrai JAV nepritaria.

– Ar naujosios sankcijos, palyginti su ankstesnėmis, yra tik simbolinės, o gal tai rimtai sukliudys Iranui atsitiesti finansiškai?

– Panaikintų sankcijų paketas visai solidus, bet jų panaikinimas Iranui nepagelbės greitu laiku atsitiesti, ypač dėl smukusios naftos kainos. Tačiau žvelgiant į ilgalaikę perspektyvą sankcijų panaikinimas bus išties naudingas Irano ekonomikos augimui bei gyventojų gerovei. O naujosios sankcijos yra tikslinės, kai kuriuose sektoriuose jos varžys tiek ekonominę veiklą, tiek technologinę pažangą, bet jos nebėra tokios gniuždančios.

– Kaip naujoji Irano situacija ir šios šalies ketinimai didinti naftos gavybą paveiks Vidurinių Rytų regiono geopolitinę padėtį? Kokie tikėtini Saudo Arabijos ir kitų sunitiškų valstybių veiksmai?

– Iranui pradėjus į pasaulinę rinką tiekti daugiau naftos, jos kainos toliau kris, taip smukdydamos regiono šalių naftos eksportuotojų ekonomikos vystymąsi. Tai paveiks ir patį Iraną, ir Iraką, ir Arabijos pusiasalio šalis. Tačiau turtingose pusiasalio šalyse jau kuris laikas buvo vykdomi atidėjimai iš pelno prekiaujant nafta, todėl itin ženklaus ar spartaus padėties pablogėjimo laukti nereikėtų. Saudo Arabijos ir ją palai­kančių arabų valstybių pozicija Irano atžvilgiu jau tris dešimtmečius yra nepalanki, tad tokia ir liks. Manyti, kad jos imsis kokių nors konkrečių veiksmų ekonomikos ar karybos srityse, neverta.

 

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...