2011 Gegužės 10

Palanku pradėti pensijų sistemos reformą

veidas.lt

BFL

Šiuo metu yra pats tinkamiausias laikas pradėti įgyvendinti pensijų sistemos reformą. Priešingu atveju tektų kur kas didesniais žingsniais ilginti pensinį amžių, gali mažėti pensijos, žlugti pasitikėjimas socialinio draudimo sistema, valstybės sugebėjimu užtikrinti piliečiams tinkamą socialinę apsaugą, teigia socialinės apsaugos ir darbo viceministras Audrius Bitinas.

Pasak viceministro, esame ant istorinių pokyčių slenksčio. “Vargu ar kada nors vėliau bus palankesnis laikas pradėti reformą. Dabar tam palanki ir demografinė situacija. Šiuo metu nemažą dalį pensinio amžiaus žmonių sudaro negausi Antrojo pasaulinio karo metu gimusiųjų karta, o tarp dirbančių – net dvi didelio gimstamumo (“vaikų bumo”) kartos. Be to, prognozuojama, kad artimiausiais metais gerės makroekonominė situacija: darbo užmokestis augs, užimtųjų skaičiaus didės, mažės nedarbas”, – Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (SADM) išplatintame panešime cituojamas A. Bitinas.

Dėl to,viceministro nuomone, būtų neatsakinga, jei Lietuva nepasinaudotų esamomis palankiomis sąlygomis ir nepradėtų šios reformos, kuri bus įgyvendinama palaipsniui, truks kelis dešimtmečius ir nesudarys keblumų žmonėms, nes jai bus galima tinkamai pasiruošti.

Tiesa, anot A. Bitino, pasigirsta kalbų, kad pasiruošimas reformai trunka per ilgai, tačiau pertvarka negali būti įvykdoma per mėnesį.

“Tokiu keliu ėjo ir eina visos demokratinės Vakarų Europos, Skandinavijos valstybės. Pavyzdžiui, Švedijoje diskusijos dėl naujos pensijų sistemos konstrukcijos ir apskaičiavimo formulės truko dešimt metų. Tačiau jau pasiekus bendrą susitarimą, pats laikas priimti sprendimą”, – priminė viceministras.

A. Bitinas teigia neabejojąs, kad reikia stabdyti ir emigraciją, ir mažinti nedarbą, didinti užimtumą, skatinti žmones ilgiau likti darbo rinkoje, tačiau vien tai nepanaikins pensijų sistemos pertvarkos poreikio.

Anot jo, prognozės rodo, kad iki 2020 metų “Sodros” skolos bus padengtos. Deja, vėliau demografinė padėtis ims prastėti – į pensiją išeis labai gausi karta dabartinių penkiasdešimtmečių, o į jų vietą darbo rinkoje ateis labai žemo gimstamumo karta. Šiai problemai spręsti privalo būti sukurtas pensijų rezervo fondas, taip pat reikia sudaryti palankias sąlygas darbo rinkoje kuo ilgiau išlikti vyresnio amžiaus žmonėms.

SADM atstovas atkreipia dėmesį, kad būtinas laipsniškas pensinio amžiaus ilginimas iki 65 metų vyrams ir moterims, nustatant pereinamąjį laikotarpį nuo 2012 iki 2026 metų, ir žmonių skatinimas kaupti papildomai pensiją privačiuose II ir III pakopos pensijų fonduose, kompensuojant dalį pervedimų iš valstybės biudžeto, bei šio kaupimo skaidrinimas.

“Svarbiausias šios reformos tikslas – sukurti ilgalaikę tvarią pensijų sistemą, kuri būti atsparesnė ekonominiams svyravimams, lanksčiau prisitaikanti prie demografinių pokyčių, garantuotų žmonėms stabilias ir didesnes pensijas. Pensijų sistemą reikia ne vien išgryninti, bet ir pradėti artėti prie Europos Sąjungos pensijų vidurkio. Juk visi tikimės orių ir kuo didesnių pensijų”, – sako A. Bitinas.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...