2011 Sausio 10

Europos Sąjunga

Pagrindinės ES valstybės narės spaudžia Portugaliją prašyti pagalbos

veidas.lt

Įtakingiausios Europos Sąjungos (ES) valstybės narės spaudžia Portugaliją pasekti Graikijos ir Airijos pavyzdžiu ir prašyti ES bei Tarptautinio valiutos fondo (TVF) pagalbos, rašo Briuselio leidinys “The EU Observer”.

Savaitgalį pasirodžiusiuose pranešimuose cituojami informuoti Europos šaltiniai tvirtina, kad Berlynas, Paryžius ir kitos pagrindinės euro zonos sostinės verčia Lisaboną prašyti finansinės pagalbos, nors Portugalijos vyriausybė ir toliau neigia kalbas apie jai daromą spaudimą.

Trečiadienį Portugalija ketina išplatinti vyriausybės obligacijų emisiją ir pritraukti 1,25 mlrd. eurų.

Rinkos ir analitikai atidžiai stebės aukcioną, nes bet kokie kapitalo pasitraukimo iš šalies ženklai bus laikomi “paskutiniu lašu”, kuris parodys, kad Lisabonai visgi teks prašyti išorinės finansinės pagalbos.

“Prancūzija ir Vokietija Eurogrupėje pažymėjo, kad Portugalijai pagalbos reikėtų prašyti anksčiau, o ne vėliau”, – sekmadienį pranešė agentūra “Reuters”, cituojanti neįvardytus aukštas pareigas einančius ES šaltinius.

Pranešimuose iš Vokietijos taip pat teigiama, kad Berlynas ir Paryžius daro spaudimą Lisabonai.

Pasak “Reuters” šaltinių, apie galimą ES ir TVF pagalbą Portugalijai diskutuojama nuo pernai liepos mėnesio ir Suomija bei Nyderlandai taip pat laikosi nuomonės, kad Portugalijai jau reikėtų pripažinti pralaimėjimą.

Pagrindinės euro zonos šalys mano, kad neužtikrinus Portugalijos apsaugos dėl nerimo investicijų rinkose galėtų nukentėti Ispanija, o jos ekonomika yra gerokai didesnė nei Graikijos ar Airijos, t. y. šalių, kurioms jau buvo suteikta pagalba.

Tačiau oficialios derybos su Lisabona dar nepradėtos, pareiškė šaltiniai.

Jeigu Portugalija nuspręstų prašyti pagalbos, jos suma siektų 60-80 mlrd. eurų, teigia šaltiniai.

Tuo tarpu Lisabona tvirtina, kad vyriausybei nedaroma jokio spaudimo, o atitinkami pranešimai neatitinka tikrovės.

“Šios kalbos neturi pagrindo, tai netiesa”, – sekmadienį pareiškė vyriausybės atstovas spaudai.

Berlynas taip pat paneigė pranešimus.

“Versti Portugaliją prašyti pagalbos nėra Vokietijos vyriausybės strategija”, – pareiškė vyriausybės atstovas spaudai Steffenas Seibertas (Štefenas Zaibertas).

Lisabona įrodinėja, kad griežtos taupymo priemonės, kurių ėmėsi vyriausybė, yra veiksmingos šaliai siekiant sumažinti biudžeto deficitą, kuris 2009 metais sudarė 9,3 proc. bendrojo vidaus produkto (BVP).

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...