2011 Rugpjūčio 14

Pagalbininkų turime daugiau, o laiko – mažiau. Kodėl?

veidas.lt

Per pastaruosius dvidešimt metų lietuviai ėmė daug mažiau laiko skirti savo buičiai – tai lėmė naujos technologijos ir išaugęs paslaugų kiekis, tačiau laiko dabar turime, regis, dar mažiau nei kada nors anksčiau. Kodėl taip yra?

8 val. 32 min. per parą pramiegame, 1 val. 28 min. pravalgome, 52 min. skiriame maistui gaminti, apie 23 min. keliaujame iš namų į darbą ir vėl į namus, 17 min. sugaištame apsipirkdami, o daugiau nei dvi valandas per parą praleidžiame žiūrėdami televizijos laidas ir filmus. Europiečių laiko panaudojimo tyrimo (“Harmonised European Time Use Survey”) duomenimis, tiek laiko pagrindiniams savo poreikiams skiria vidutinis lietuvis.
Kitose Europos šalyse padėtis labai panaši, tiesa, kuo šalis turtingesnė ir labiau išsivysčiusi, tuo dažniausiai jos gyventojai daugiau dirba, bet mažiau triūsia buityje ir daugiau mėgaujasi laisvalaikiu.
Nagrinėjant lietuvių laiko struktūrą matyti, kad nuo 1990 m. daugiausiai laiko mes sutaupėme sumažėjusių įvairiausių buities darbų (namų tvarkymo, skalbimo, lyginimo ir kt.) sąskaita, be to, kiek pailgėjo laikas poilsiui ir laisvalaikiui. Tačiau nepaisant naujų technologijų ir kasdienį gyvenimą palengvinusių naujų paslaugų, dabar jaučiamės taip, lyg laiko turėtume dar mažiau. Pasak sociologų, taip ir yra, nes atsirado daug kitų mūsų laiką suryjančių dalykų, be to, tai lėmė ir gerokai pagreitėjęs gyvenimo tempas.

Ar technologijos tikrai sutaupė laiko?

Alfredas Songaila, pilvo chirurgas, dirba penkias dienas per savaitę po 11–12 val. Gydytojas prie to jau įpratęs, tad sako, kad dirbti daug jam atrodo normalu. Tuo labiau kad anksčiau tekdavo dirbti ir daugiau – A.Songaila gerai žino, ką reiškia daugiau nei trisdešimties valandų budėjimai. Pastaruoju metu gydytojas turi gerokai mažiau ir naktinio darbo.
Vis dėlto prie darbo valandų pridėję aštuonias valandas miego pamatytume, kad Medicinos diagnostikos centro Chirurgijos centrui vadovaujantis A.Songaila turi vos keletą valandų per dieną kitiems savo poreikiams: šeimai, pomėgiams, asmeniniams reikalams tvarkyti ir pan. “Darbe spėju padaryti, kas reikalinga, – paklaustas, ar dažnai jaučia laiko stygių, sakė A.Songaila. – Bet visiems kitiems malonumams laiko tikrai trūksta. Nes grįžęs namo tik pavalgai ir, žiūrėk, diena jau pasibaigusi. Dažnai tenka verstis per galvą, kad viską suspėtum, nes juk namie irgi apstu darbų, o tarnų, kurie viską sutvarkytų, neturiu.” Tad savo didžiausiam pomėgiui – žvejybai – gydytojas randa laiko tik savaitgaliais arba per atostogas. Tik tada A.Songaila kiek labiau atsipalaiduoja, o visas kitas laikas, kaip ir daugeliui, dažniausiai prabėga nuolatos skubant ir nespėjant.
Per pastaruosius du dešimtmečius mūsų gyvenimas tapo daug patogesnis ir tai, regis, turėjo sutaupyti nemažai laiko. Štai A.Songaila pamena, kad anksčiau žolę savo kaimo sodyboje pjaudavo dalgiu, o dabar įjungia žoliapjovę – veja būna nušienauta daug greičiau.
Tuo tarpu Šarūnas Nedzinskas, DnB NORD banko prezidento pavaduotojas, sutinka, kad dėl interneto ir elektroninio pašto darbas itin paspartėjo, bet jis pastebi ir kitą medalio pusę: elektroninių laiškų ir įvairiausio susirašinėjimo kiekis taip padidėjo, kad tapo būtina nusistatyti tam tikras laiškų skaitymo taisykles – priešingu atveju gali visą dieną sugaišti beskaitydamas ir betrindamas įvairiausias elektronines “šiukšles”.
Transporto įmonės “Armavista” direktorius Vygintas Stapčinskas antrino, kad visos naujosios technologijos laiką ir taupo, ir eikvoja: “Dar neseniai buvo tik telefonas ir faksas geriausiu atveju, o dabar kiek ryšio priemonių: bet jos genda, yra puolamos virusų, o jei apskritai nustoja veikti, iš karto nutrūksta darbas, nes mes nuo jų jau esame priklausomi. Juk jei elektroninis laiškas nuo kokio nors kliento neateina, visi iš karto puola į paniką. Aišku, visa tai verslo procesus paspartino, bet laiko anaiptol nesutaupė”, – įsitikinęs V.Stapčinskas.

Kodėl taip yra ir ką daryti

Ką apie tai mano sociologai? Kaip pastaruosius dešimtmečius kito mūsų laiko panaudojimas ir kur dabar dingsta tas laikas, kurį pavyksta sutaupyti didėjant gyvenimo komfortui?
Vilniaus universteto docentė sociologė Giedrė Purvaneckienė nesunkiai randa atsakymus į šiuos klausimus.
Didžiausia pastarojo meto mūsų buityje įvykusia revoliucija mokslininkė įvardija automatinių skalbyklių atsiradimą. Niekam nekyla abejonių, kad tai itin palengvino mūsų buitį: statistiniai laiko panaudojimo tyrimai taip pat patvirtina, kad šiandien lietuviai skalbdami ir lygindami (nes vis labiau populiarėja ir drabužiams lyginti skirti prietaisai) sugaišta daug mažiau laiko nei prieš dvidešimt metų.
Mažų vaikų priežiūra dabar taip pat kur kas paprastesnė, o mamos, užuot nuolat skalbusios, gali daugiau dėmesio skirti savo mažyliams. Kūdikių sauskelnes, pasak G.Purvaneckienės, irgi galima laikyti tam tikra revoliucija.
Vilniaus universteto docentė atkreipia dėmesį ir į tai, kad palengvėjo maisto taisymas: nebereikia prie produktų stovėti eilėse, be to, padidėjo jų pasirinkimas, nekalbant jau apie atsiradusius naujus buities prietaisus.
Tad kurgi dingsta visas šis sutaupytas laikas? G.Purvaneckienė sako, kad atsirado daug kitų laikui imlių dalykų, todėl pojūtis, kad nieko nespėjame, nedingo, o priešingai – tik sustiprėjo.
“Kalbant apie vidutinį Lietuvos gyventoją, dabar daug daugiau jo laiko suryja televizija. Juk anksčiau buvo vos kelios TV programos, o dabar – šimtai skirtingų. Anksčiau lietuviai pirmiausia paskaitydavo TV programą ir tada rinkdavosi, ką žiūrės, o dabar dauguma spaudo televizoriaus nuotolinio valdymo pultelį per visus kanalus iš eilės, kol už ko nors užsikabina, – teigia doc. G.Purvaneckienė. – Taip, už elektrą, vandenį, kitas paslaugas dabar išties galima susimokėti keliais kompiuterio klavišų spustelėjimais, bet prisėdus prie kompiuterio retam pavyksta nenuklysti į lankas – kai tiek daug informacijos, nejučia pamiršti, ko norėjęs, imi skaitinėti ko visai neplanavai ir taip sugaišti daug laiko. Daug jo atima ir socialiniai tinklai. Žinoma, parduotuvių eilėse tiek stovėti jau nebereikia, bet užtat stovime automobilių spūstyse. Be to, šiais laikais daugiau dirbame: šių dienų lietuvis daug labiau nori daugiau uždirbti nei tipiškas lietuvis prieš du dešimtmečius – galbūt todėl, kad anksčiau nebuvo tiek galimybių tuos pinigus panaudoti. O kad uždirbtum, reikia labai daug dirbti, be abejo, asmeninio gyvenimo sąskaita.”
G.Purvaneckienė apibendrino, kad visa tai įvertinus gauname užburtą ratą: kad ir kiek patogesnis tapo gyvenimas, laiko stygius tik padidėjo.
Skamba nuobodžiai, bet vienintelė išeitis – mokytis planuoti savo laiką. Štai verslininkas V.Stapčinskas pripažįsta, kad pagrindinė priežastis, kodėl jis nuolat jaučia laiko stygių, ko gero, yra nemokėjimas jo planuoti. Tuo tarpu bankininkui Š.Nedzinskui prioritetų nustatymas padeda išvengti nuolatinio skubėjimo – jis įpratęs planuoti tiek darbą, tiek asmeninį gyvenimą, tad spėja viską.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...