2011 Sausio 20

Ekonomika

“Orlen Lietuva” dėl padidinto VIAP mokesčio energetikos ministrą rengiasi apskųsti EK

veidas.lt

Energetikos ministro Arvydo Sekmoko sprendimu savo elektrines turinčioms didelėms įmonėms nuo šių metų mokesčiai pakilo tiek, kad joms labiau apsimoka pirkti importuojamą energiją, todėl verslininkai jau rengiasi apskųsti Europos Komisijai (EK).

“Lietuvos rytas” rašo, kad labiausiai mokestis užguls naftos įmonę “Orlen Lietuva”. Mažeikių bendrovė dar nuo 2007 metų moka VIAP mokestį – viešuosius interesus atitinkančių paslaugų kainą.

Didelis VIAP mokesčio padidinimas nuo šių metų šokiravo įmonę, mat ir taip per pastaruosius 4 metus bendrovė sumokėjo per 110 mln. litų šio mokesčio. Naftos įmonės vadovai mano, kad ministro potvarkis gali iškraipyti konkurenciją. Be to, Lietuva apie tai turėjo pranešti Europos Komisijai (EK) ir gauti jos pritarimą.

Todėl “Orlen Lietuva” svarsto galimybę kreiptis į EK. Jei Komisija pripažins, kad ministro įsakas nesuderinamas su ES teise, Lietuva gali skaudžiai nukentėti.

Pavyzdžiui, “Achemai” didesnis VIAP mokestis kainuos 22 milijonus litų (pernai – 9 mln. litų), “Lifosai” – 12 mln. litų per metus (pernai – 6 mln. litų). Dešimtis milijonų litų teks atseikėti ir “Orlen Lietuvai”.

Vienas didžiausių Baltijos šalyse PET ruošinių ir butelių gamintojų “Putokšnis” netrukus ketino pradėti statyti savo elektrinę. Verslininkai apskaičiavo, kad pasigaminti elektrą pigiau ir efektyviau nei pirkti. Be to, 50 proc. projekto finansuoja Europos Sąjunga, tačiau naujas energetikos ministro įsakymas atšaldė Šiaulių gamintojus.

“Putokšnio” generalinis direktorius Alvydas Stulpinas viliasi, kad ministras atšauks potvarkį: “Vis dar tikimės. Juk negalima taip staigiai pakelti mokestį, kurio niekas nebuvo įtraukęs į verslo planus.”

Didžioji dalis iš VIAP surenkamų pinigų skiriama Lietuvos elektrinei Elektrėnuose – 348 mln. litų. Jos pagaminta elektra yra ypač brangi ir nekonkurencinga. Tačiau valdantieji mano, kad tai yra Lietuvos elektros sistemos stabilumo garantas.

Iš viso šįmet ketinama surinkti 613 mln. litų VIAP mokesčio. Pernai surinkta 431 mln. litų.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...