2010 Gruodžio 15

Mažeikių nafta

“Orlen” investiciją vadina klaida

veidas.lt

Lenkijos finansų ministras pareiškė, kad ankstesnė konservatyvi Lenkijos vyriausybė padarė “smerktiną klaidą”, nutarusi, jog valstybės valdomas naftos koncernas “Orlen” turėtų įsigyti Lietuvos naftos perdirbimo gamyklą vien tam, kad jos neįsigytų Rusijos įmonė.

“Idėja įsigyti naftą iš Rusijos importuojančią naftos perdirbimo gamyklą tam, kad būtų sutrukdyta Rusijai, yra absurdiška. Dabar turime galvoti, kaip ištaisyti šią didžiulę klaidą”, – interviu verslo naujienų kanalui TVN CNBC pareiškė Janas Vincentas Rostowskis (Janas Vincentas Rostovskis).

“Tačiau sprendimą dėl “Orlen Lietuvos” įsigijimo priėmė ne ankstesnė vyriausybė, rašo JAV verslo dienraštis “The Wall Street Journal”.

“Orlen” pradėjo rengtis įsigijimui 2005 metais, kai koncernui vadovavo Igoris Chalupecas, 2003-2004 metais ėjęs finansų viceministro pareigas.

2009 metais išleistoje knygoje, kurią jis parašė praėjus dvejiems metams nuo pasitraukimo iš įmonės, I. Chalupecas pareiškė, kad viena iš pagrindinių “Orlen Lietuvos” įsigijimo priežasčių buvo siekis blokuoti galimą Rusijos verslo plėtrą į mažmeninę degalų rinką Šiaurės-Rytų Lenkijoje. Jo teigimu, konservatyvūs politikai šios originalios idėjos iš karto neparėmė ir iš pradžių žvelgė į “PKN Orlen” vadovą gana įtariai, nes manė, kad jo ideologinė pozicija radikaliai skiriasi nuo jų požiūrių.

Konservatoriai išreiškė paramą idėjai tik po kelių užkulisinių I. Chalupeco ir aukštas pareigas valdžioje einančių politikų susitikimų, pareiškė jis knygoje. Jaroslawas Kaczynskis (Jaroslavas Kačinskis) kaip premjeras prižiūrėjo įsigijimo užbaigimą 2006 metais.

“Orlen” įsigijo Lietuvos naftos perdirbimo gamyklą už 2,8 mlrd. JAV dolerių ir papildomai investavo į verslą 750 mln. JAV dolerių. Analitikai ir koncernas suvokė, kad naftos perdirbimo gamykla “Mažeikių nafta” buvo pasenusi, bet “Orlen” vienintelės naftos perdirbimo gamyklos Baltijos šalyse perėmime įžvelgė pranašumų. Prieš tai “Orlen” plėtė verslą Čekijoje ir Vokietijoje.

Perimta koncerno “Orlen”, Lietuvos naftos perdirbimo gamykla veikė nepakankamai veiksmingai, nes pigesnės rusiškos naftos tiekimas “Družba” naftotiekio atšaka buvo nutrauktas. “Družba” savininkė “Transneft” oficialiai pareiškė, kad naftotiekyje yra tūkstančiai defektų, kuriuos ištaisyti prireiks ne vienerių metų. Praėjus keleriems metams, remontas vis dar neplanuojamas, o Rusijos įmonės, įskaitant “Rosneft”, kaip teigiama, reiškia susidomėjimą naftos perdirbimo gamykla, kuria taip pat domisi investuotojai iš Kinijos ir Pietų Korėjos.

Tuo tarpu “Orlen” analizuoja įvairias “Orlen Lietuvos” ateities galimybes. Koncerno vadovas Jacekas Krawiecas (Jacekas Kravecas) neseniai pareiškė, kad Lietuvos naftos perdirbimo gamykla turėtų gauti maždaug 330 mln. JAV dolerių metinį pelną, kad būtų užtikrinta tinkama investicijų grąža, bet dabartinėmis makroekonominėmis sąlygomis tai neatrodo įmanoma.

Jeigu “Orlen” parduos šį verslą, koncernui gali tekti įtraukti į balansą milžiniškus nuostolius. Analitikai kiek anksčiau teigė, kad koncernas neparduos “Orlen Lietuvos” už mažiau nei 1,5 mlrd. JAV dolerių. Bet Lietuvos ekspertai, vietos spaudos pranešimu, naftos perdirbimo gamyklos rinkos vertę vertina tik 1 mlrd. JAV dolerių.

Kol kas neatsisakyti verslo ir išspręsti logistines problemas būtų išmanesnis pasirinkimas, rašo “The Wall Street Journal”.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...