2010 Gruodžio 21

Biudžetas

Kitų metų valstybės biudžeto įstatymas – su klaida

veidas.lt

Valstybė gali pažeisti savo įsipareigojimus 2011-uosius baigti su valstybės finansų skyle, ne didesne kaip 5,8 proc. bendrojo vidaus produkto (BVP), jei ji laikysis patvirtinto kitų metų biudžeto, rašo “Lietuvos rytas”.

Premjeras Andrius Kubilius ne sykį žadėjo siekti, kad kitąmet valdžios sektoriaus deficitas neviršytų 5,8 proc. BVP – tiek, kiek įsipareigota Europos Komisijai. Tačiau parlamente ir jis, ir visa valdančioji koalicija balsavo už šį pažadą pažeidžiantį įstatymą.

Mat likus porai dienų iki kitų metų biudžeto planų patvirtinimo, Seimas nutarė sumažinti akcizus alkoholiui. Tiesa, prezidentei Daliai Grybauskaitei vetavus šį įstatymą, pataisos dar kartą bus svarstomos parlamentarų.

Bet iš biudžeto plano jau buvo išbraukta 100 mln. litų pajamų – tiek, Finansų ministerijos nuomone, valstybei atsieis pigesnis alkoholis. Tiek pat padidėjo ir prognozuojama biudžeto skylė.

Kiekvienas 100 mln. litų trūkumas biudžete prilygsta 0,1 proc. kitų metų BVP. Tad Seimo priimtuose patobulintuose biudžeto planuose įrašyti skaičiai numato 5,9 proc. BVP deficitą. Tai viršija su ES suderėtą kitų metų deficito ribą.

Kad užglaistytų šį pažeidimą, Vyriausybės atstovai niekur oficialiai neskelbia, kokio dydžio valdžios sektoriaus deficitą numato parlamento patvirtinti biudžeto planai.

Finansų ministerijos atstovė Giedrė Balčytytė “Lietuvos rytui” į šį klausimą neatsakė.

Parlamento priimtas biudžeto įstatymas tarsi prieštarauja pats sau. Mat numatytas įpareigojimas Vyriausybei išsyk jį tikslinti, jei paaiškėja, kad kitų metų valdžios sektoriaus deficitas viršija 5,8 proc. BVP.

Parlamentarams finansų ministrė Ingrida Šimonytė kalbėjo apie grėsmę, kad jau balandį Vyriausybė siūlys biudžetą karpyti bent 100 mln. litų.

Europos Komisija 2006-aisiais Lietuvai neleido įsivesti euro, nes infliacija joje 0,1 proc. punkto viršijo nustatytą kriterijų.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...