2012 Spalio 13

Nuo Rotušės į dešinę. Nemokamai

veidas.lt


Trumpas maršrutas po naujas parodas sostinės Senamiestyje.

Kas sudomino pirkėjus prieš dešimtį dienų vykusiame dvidešimt penktajame Vilniaus aukcione? Pirkėjas nepagailėjo 14 tūkst. Lt už Mstislavo Dobužinskio (1875–1957) „Europos miestų piešinių komplektą“. To paties menininko „Eskizų bloknotas“ parduotas už 6,8 tūkst. Lt, „Įvairių dokumentų ir eskizų archyvas“ – už 6,6 tūkst. Lt. Tokį M.Dobužinskio palikimo populiarumą lėmė retai aukcionuose siūlomi jo darbai bei tarptautinis dailininko pripažinimas, suteikiantis gerokai daugiau šansų prireikus susigrąžinti investuotus pinigus.
Lietuvai reikšmingas G.Brauno Vilniaus miesto planas „Vilna Litvaniae metropolis“ iš XVI a. pabaigos „Pasaulio miestų atlaso“ nupirktas už 7 tūkst. Lt – irgi nebloga investicija.
Ne ką blogiau sekėsi ir Lietuvos XX a. kūriniams: tiek už Jono Mackevičiaus (1872–1954) „Capri salos pakrantę“, tiek už Jokūbo Kazlausko (1904–1993) „Laivus prieplaukoje“ aukciono dalyviai sumokėjo po 4,6 tūkst. Lt. Ir netgi už litografiją pagal Žalgirio mūšio triptiką nepagailėta 1,9 tūkst. Lt. Gyva dar, rusena mumyse patriotinė dvasia…

Istorija, reliktai, relikvijos

Jos apstu ir Vilniaus rotušėje atidarytoje parodoje „Donelaitis 2012“, skirtoje artėjančiam būrų dainiaus 300 metų jubiliejui. Darbus šiai parodai pristatė Andrius Giedrimas, Vytautas Dubauskas, Raimondas Martinėnas, Romualdas Balinskas, Vilmantas Marcinkevičius, Agnė Jonkutė, Aleksandras Vozbinas, Bronius Gražys, Monika Furmanavičiūtė, Algis Griškevičius, Valentinas Ajauskas ir kiti žinomi tapytojai. Ekspoziciją papildo klaipėdiečio fotomenininko Virgilijaus Jankausko nuotraukos iš ekspedicijos po Mažąją Lietuvą.
Paveiksluose dailininkai gilinasi į Mažosios Lietuvos istoriją ir gamtovaizdį, „Metų“ poemos interpretacijas. Paroda garbingoje sostinės Rotušėje yra tęstinio projekto dalis. 2014-aisiais, kai minėsime K.Donelaičio jubiliejų, bus surengta didelė tapybos, skulptūros ir grafikos paroda, išleistas solidus katalogas.
Jei iš Rotušės trauksite Vokiečių gatve, patys to galbūt nepastebėdami tapsite dar vienos parodos lankytojais. Dailininkų sąjungos galerijos vitrinoje į skubančius praeivius iš už stiklo žvelgia Jurgos Karčiauskaitės-Lago, Algirdo Mikučio, Tado Deksnio ir kitų menininkų rankomis suformuoti „Reliktai“.
„Reliktas iš principo tėra liekana. Liekana kažko, kas buvo; vienam – reikšminga, kitam – neverta dėmesio. Reliktas – tai, kas lieka mūsų namuose ir atminty, kas paveldėta ar įgyta. Ne veltui reliktas taip netoli nuo relikvijos – ir prasmės, ir kalbos atžvilgiu“, – primena menininkai.

Visą publikacijos tekstą skaitykite savaitraštyje “Veidas”, pirkite žurnalo elektroninę versiją internete (http://www.veidas.lt/veidas-nr-41) arba užsisakykite “iPad” planšetiniame kompiuteryje.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...