2010 Gegužės 10

Vaistai

Nuo birželio receptuose – tik bendrinis vaistų pavadinimas

veidas.lt

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) nuosekliai vykdo priemonių planą, kurio dėka Lietuvos gyventojai turėtų galimybę pigiau įsigyti vaistų. Naujausia įgyvendinama šio plano priemonė – įsakymas, pagal kurį nuo birželio 1 d. gydytojai išrašydami kompensuojamuosius ir nekompensuojamuosius vaistų receptus, juose privalės nurodyti ne konkretaus gamintojo prekinį, o tik bendrinį vaisto pavadinimą. Tokiu sprendimu siekiama: paskatinti vaistų gamintojų konkurenciją, mažinti galimą medikų finansinį suinteresuotumą bei suteikti pacientams platesnę galimybę rinktis reikiamą vaistą.

„Neabejoju, kad šis įsakymas sulauks prieštaringų ir nevienareikšmiškų vertinimų tiek iš farmacijos rinkos dalyvių – vaistų gamintojų, didmenininkų, vaistininkų, tiek iš medikų išrašančiųjų vaistų receptus. Tačiau šiuo atveju, man svarbiausi yra pacientai ir jų interesai. O konkrečiai, šio įsakymo tikslas yra pasiekti, kad vaistų gamintojai pagaliau pradėtų realiai konkuruoti ir mažintų Lietuvai teikiamų vaistų kainas, o medikai, nešališkai ir atsakingai skirtų vaistus bei nebūtų suinteresuoti farmacininkų pelnais. O svarbiausia, kad žmogus, pacientas gautų jam reikalingą vaistą už mažiausią kainą“, – teigia sveikatos apsaugos ministras Raimondas Šukys.

SAM atkreipia dėmesį, kad vaistų išrašymas bendriniu pavadinimu tiesiogiai siejasi su kita šiuo metu diegiama naujove, vadinamaisiais vaistų kainų monitoriais, nes į vaistinę receptą su bendriniu vaisto pavadinimu atsinešęs pacientas, būtent monitoriuje galės pamatyti ir įvertinti norimo įsigyti preparato cheminę sudėtį atitinkančių vaistų pavadinimus ir kainas.
Ministro įsakyme, nurodytos 3 išimtys, kuomet receptuose leidžiama nurodyti prekinį vaisto pavadinimą:  tuomet kai nekompensuojamuosius vaistus sudaro 3 ar daugiau veikliųjų medžiagų; biologinius vaistus (pvz. žmogaus insuliną); tuomet kai vaistą konkrečiam pacientui motyvuotai skiria gydytojų konsultacinė komisija.

Įsakyme taip pat akcentuojama, kad ,,kai recepte nurodomas vaistas tik bendriniu pavadinimu, gydytojui draudžiama bet kokia forma skatinti ligonį pasirinkti konkretaus prekinio pavadinimo vaistą“.

Keičiantis receptų išrašymo tvarkai pacientai neturės problemų įsigyti vaistų, nes visi iki įsakymo įsigaliojimo t.y. iki birželio 1 d. pagal ankstesnę tvarką išrašyti vaistų receptai galios visą recepto numatytą laikotarpį.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...