2011 Vasario 08

Lietuva

Nori paminklo matrioškai

veidas.lt

Lietuvos rusų sąjunga (LRS) paminklą žinomam rusų atstovui ar matrioškai norėtų statyti Vilniaus centre.

Apklausoje, kurioje teiraujamasi, kam galėtų būti pastatytas paminklas Vilniuje, LRS teigimu, nuo sausio 17-osios internetu, telefonu, gatvėse, mokyklose apklausta apie 4 tūkst. žmonių.

Rezultatai kol kas nesikeičia – dauguma apklaustų Lietuvos rusų nuo pat rinkimų pradžios savo palankumą reiškia aktoriui, muzikantui, poetui Vladimirui Vysockiui.

Internete skelbiami apklausos rezultatai rodo, kad už jo kandidatūrą internete ir skrajutėse pasisakė 597 apklausos dalyviai, matrioškos – 485, caro Petro I – 420, karvedžio Michailo Kutuzovo – 370, aktoriaus, režisieriaus Sergejaus Bodrovo – 298 balsavusieji.

Antradienį BNS surengtoje spaudos konferencijoje LRS demonstravo, kuriose vietose galėtų būti pastatyti daugiausia balsų surenkantys paminklai.

V.Vysockio atminimas esą galėtų būti įamžintas Pilies gatvėje, mėgstamoje menininkų, caro Petro I – Muzikos ir teatro akademijos kieme, kadangi buvusiuose Sluškų rūmuose caras apsistodavo viešėdamas Lietuvoje. Tuo metu matrioškos skulptūra esą pagyvintų Sereikiškių parką.

Apklausa dar vyks iki vasario 13-osios. Tuomet, kaip žada LRS, bus renkami parašai už paminklo pastatymą ir dar vasarį bus kreipiamasi į sostinės savivaldybę dėl leidimo.

Tačiau sąjungos atstovai aiškina, kad nebūtinai sostinėje gali atsirasti vienam iš jų pasiūlytų kandidatų skirtas paminklas.

Anot LRS atstovo Romualdo Žukovskio, apklausos dalyviai gali pateikti ir savo pasiūlymus, į kuriuos esą taip pat gali būti atsižvelgta: “Jei matysime, kad bus labai gerų pasiūlymų, kodėl negalime daryti ir toliau tokios gražios iniciatyvos”.

LRS teigia, kad reprezentatyvi apklausa kainuotų per brangiai, be to, sako norinti išgirsti daugiausia rusakalbių nuomonę, nors apklausoje gali dalyvauti ne tik rusai ar rusakalbiai.

“Mes atstovaujame rusų tautybės ar rusakalbiams žmonėms, kurie tokį norą išreiškia. (…) Tai yra iniciatyva, ir toks pasiūlymas, kai agentūra, sociologai, kainuoja didžiulius pinigus. Mes dabar išleisime pinigų tam, ką galime paskui panaudoti pačiai statybai, be to, čia yra žmonės, kurie patys nori sutvarkyti. Paskui žiūrėsime, kaip tą apiforminsime”, – teigia LRS atstovė Larisa Dmitrijeva.

LRS teigimu, esą paminklas būtų statomas iš Lietuvos tautinių mažumų lėšų, naudojantis Lietuvos valdžios ar Europos Sąjungos parama.

“Lietuvoje tautinės mažumos turi savo programas, Vyriausybė ir valstybė tikrai remia tas programas. (…) Yra ir europiniai pinigai, kurie numatyti ir tautinių mažumų visoje Europoje palaikyti identitetą ir kultūrą, yra galimybės ir ten kreiptis. Vilniaus miesto savivaldybėje tautinių mažumų irgi yra įvairių programų, kurios palaiko bendruomenes”, – kalbėjo L.Dmitrijeva.

Rusų sąjunga pripažįsta, kad Vilniuje yra įamžintas ne vieno rusų atstovo atminimas, ji taip pat siekia skirti lėšų literatūrinio A.Puškino muziejaus, A.Sacharovo skvero sutvarkymui. Tačiau, LRS teigimu, Lietuvos rusams reikia dar vieno paminklo.

“Norėtųsi praplėsti asmenybių ar reiškinių (ratą – BNS), nes Vilniuje šimtmečiais gyvena rusų tautybės žmonės, kurie nori įamžinti savo kultūrą, identitetą. (…) Mūsų statistiniais duomenimis, Vilniuje yra 12 proc. rusų tautybės žmonių, bet rusakalbių yra žymiai daugiau”, – teigė L.Dmitrijeva.

Statistikos departamento duomenimis, praėjusių metų pradžioje Lietuvoje gyveno 161,7 tūkst. rusų tautybės žmonių.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...