2011 Gegužės 09

Netekome aktorės R. Staliliūnaitės

veidas.lt

BFL

Eidama 74-uosius metus mirė ilgametė Kauno valstybinio dramos teatro aktorė, Nacionalinės premijos laureatė Rūta Staliliūnaitė.

Tris kūrybingiausius savo gyvenimo dešimtmečius vienai garsiausių Lietuvos aktorių R. Staliliūnaitė vaidino Kauno dramos teatro scenoje. Čia sukūrė ir legendinę Barborą Radvilaitę režisieriaus Jono Jurašo to paties pavadinimo spektaklyje pagal Juozo Grušo pjesę ir Noros vaidmenį Henriko Ibseno “Noroje”.

Prieš 18 metų netikėtai savo noru palikusi didžiąją sceną, R. Staliliūnaitė savo talento gerbėjams pasirodydavo poezijos ir prozos skaitymų vakaruose, dalyvavo literatūros ir muzikos projektuose, Pažaislio muzikos festivalyje, o 2006 m. V. Valašino kvietimu Kauno menininkų namų spektaklyje “Paskutinis kavalierius” sukūrė senutės Adėlaidės vaidmenį.

R. Staliliūnaitė gimė 1938 m. sausio 21 dieną Šiauliuose. Mokėsi Kėdainių rajono Krakių vidurinėje mokykloje, Kauno J. Gruodžio muzikos mokykloje, 1959-1963 studijavo aktorinį meistriškumą tuometinėje Lietuvos valstybinėje konservatorijoje (dabar Lietuvos muzikos ir teatro akademija). 1963-1993 m. buvo Kauno valstybinio dramos teatro (KVDT) aktorė.

R. Staliliūnaitės kūrybinėje biografijoje – apie pusę šimto vaidmenų, daugelis jų – pagrindiniai, tapę ryškiais Lietuvos teatro istorijoje. Iki garsiausių savo vaidmenų – Barboros Radvilaitės ir Noros 1972 metais – aktorė sukūrė dvi dešimtis vaidmenų Henriko Vancevičiaus, J. Jurašo ir kitų režisierių spektakliuose. Vėliau Kaune dirbusių režisierių Jono Vaitkaus ir Gyčio Padegimo spektakliuose R. Staliliūnaitė irgi tapo viena iš pagrindinių aktorių.

R. Staliliūnaitė yra vaidinusi ir kine bei televizijoje. Aktorė sukūrė įsimintinus personažus kino filmuose “Mažoji išpažintis”, “Nesėtų rugių žydėjimas”, “Amerikoniškoji tragedija”, populiariuose televizijos serialuose “Turtuolis vargšas…”, “Čia mūsų namai” ir kt.

Už iškiliausius vaidmenis teatre sovietmečiu pelniusi Nusipelniusios artistės vardą ir Valstybinę premiją, 1998 m. R. Staliliūnaitė apdovanota teatro “Kristoforo” prizu, Vyriausybės meno premija, Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino ordinu, 2001 m. R. Staliliūnaitei suteiktas Kauno “Metų menininkės” vardas, o 2004 m. aktorė tapo Kauno miesto garbės piliete.

Daugiau šia tema:
  • Nėra panašių straipsnių.
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...