2011 Rugpjūčio 13

Netekę savojo, pasibeldė į svetimą kiemą

veidas.lt

Šeštadienį Vilniuje debiutuoja naujas renginys – “Piano.lt” vasaros festivalis.

Pranciškonų vienuolyno kiemas, kuriame anksčiau vasarą vykdavo “Pasakos” kino centro vasaros seansai, nebyliojo kino ir klezmerių muzikos festivaliai, šįmet užimtas kavinės skėčiais. Kadangi broliai pranciškonai dėl šios teritorijos tebekovoja teismuose, dabartiniai jo savininkai nusprendė, jog užleisti pelningą vietą kultūros renginiams būtų pernelyg didelė prabanga, tad festivalių rengėjams teko pasieškoti kito prieglobsčio.
Blogiausia tai, kad iš kavinės vakarais sklindantys triukšmingos jaunimo muzikos ritmai trukdo rengti kamerinės muzikos koncertus visai šalia, buvusio vienuolyno bažnyčioje, jau ketvirtus metus veikiančioje “Piano.lt” salėje – vienintelėje privačių verslininkų lėšomis išlaikomoje koncertų salėje Lietuvoje. “Kai vyks mūsų renginiai, kavinės vadovai žadėjo geranoriškai pritildyti leidžiamą muziką”, – liūdnai šyptelėjo “Piano.lt” savininkai Aleksandras Šimelis ir Jonas Žiburkus. Ir pridūrė, kad dėl silpnos oro kondicionavimo sistemos vasarą būtina atverti bažnyčios langus, pro kuriuos džiazo ar fortepijono koncertų klausytojų ausis neišvengiamai pasiektų netgi tyliai leidžiamos technomuzikos garsai.
Todėl “Piano.lt” vasaros festivalio direktorė Audronė Misikonienė dėkinga Lietuvos dailės muziejaus vadovams, sutikusiems debiutinį festivalį priglausti Vilniaus paveikslų galerijos kieme. “Planuodami festivalį omenyje turėjome vienuolyno kiemą, nes vasarą norisi ištrūkti į atviras erdves. Ketinom pastatyti rimtą sceną, kuri tiktų netgi teatralizuotiems pasirodymams. Bet kiemą užėmus kavinei, šiuos planus tenka atidėti”, – apgailestavo festivalio organizatorė.

Festivalio svečiai

Tačiau nuspręsta neatsisakyti paties vasaros festivalio. Jį pradės ypatingi svečiai – iš Sankt Peterburgo atvykstantis Rusijos raginių instrumentų ansamblis. Pirmasis orkestras, kuriame pūsti vien medžioklėje, mūšio lauke ar pašto tarnyboje naudoti ragai, Rusijoje buvo įkurtas dar XVIII a. viduryje, bet vėliau tokio muzikavimo tradicija buvo pamiršta. Tik prieš dešimtmetį po ilgų pastangų Sergejui Pesčanskiui pavyko atgaivinti raginių pučiamųjų ansamblį. Šiandien jame groja dvi dešimtys muzikantų, jų dispozicijoje – šimtas raginių instrumentų, kurių ilgis svyruoja nuo 10 iki 250 centimetrų. Ragai ypatingi tuo, kad kiekvienas skleidžia vienintelį tik jam būdingo tono garsą. Orkestro repertuaras apima fanfarų, liaudies, klasikinę, bažnytinę ir netgi populiarąją muziką. Tai – vienintelis panašios sudėties muzikinis kolektyvas pasaulyje. Beje, po “Piano.lt” festivalio atidarymo šeštadienį Rusijos atlikėjai vyks į Lietuvos pajūrį ir sekmadienį koncertuos Palangoje.
Kitas festivalio svečias – Peru gimęs ir šiuo metu Suomijoje gyvenantis kompozitorius bei atlikėjas Claudio Constantini. Nepaisant jauno amžiaus, jis pats vadovauja net trims ansambliams, tačiau Vilniuje pasirodys su Švento Kristoforo kameriniu orkestru, grodamas fortepijonu ir bandonija. “Tai labai įdomus ir talentingas jaunas žmogus”, – apibūdino daugelio tarptautinių konkursų laureatą jo koncerto Vilniuje dirigentas A.Šimelis.

Džiazo koncertai

O štai džiazo kvarteto “Salzburg-Vilnius” muzikantai ryžtasi dvikovai su kavinės ritmais: jų pasirodymas suplanuotas “Piano.lt” salėje. Kartu su jaunais austrų muzikantais Eliasu Stemesederiu ir Maxu Santneriu festivalyje gros publikai gerai pažįstami Vilniaus džiazo “vilkai” Vytautas Labutis ir Eugenijus Kanevičius. Zalcburge vykęs pirmasis jų koncertas baigėsi plojimų audra. Niekas netikėjo, kad iki renginio lietuvių ir austrų muzikantai tarpusavyje bendravo vien elektroniniu paštu, o bendroms repeticijoms tegalėjo skirti vos porą dienų.
Na, ir kaip naujo festivalio debiutas gali apsieiti be karinio orkestro fanfarų? Skirtumas toks, kad “Piano.lt” pasirinko ne pučiamųjų orkestrą, o Krašto apsaugos savanorių pajėgų bigbendą, vadovaujamą kapitono Ričardo Čiupkovo. Jau dvidešimties metų sukaktį šįmet minintis bigbendas – pirmasis, reprezentavęs nepriklausomos Lietuvos kariuomenę užsienio karinių orkestrų festivaliuose. Trisdešimčiai muzikantų reikia erdvės, todėl Vilniaus paveikslų galerijos kiemas jiems nebus per didelis.
“Piano.lt” festivalio koncertai
Rugpjūčio 13 d. 19 val. Vilniaus paveikslų galerijos kieme – Rusijos raginių instrumentų ansamblis
Rugpjūčio 16 d. 19 val. Piano.lt koncertų salėje – džiazo kvartetas “Salzburg-Vilnius”
Rugpjūčio 24 d. 19 val. Vilniaus paveikslų galerijos kieme – Krašto apsaugos savanorių pajėgų bigbendas
Rugpjūčio 25 d. 19 val. Vilniaus paveikslų galerijos kieme – Claudio Constantini (Suomija, Peru)

 

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...