2014 Vasario 25

Audrius Bačiulis

Nesidrovėkime būti rusofobais

veidas.lt


Maskvos televizijų laidose kone isteriškai reikalaujama krauju užlieti Kijevo Maidaną arba sudraskyti Ukrainą į gabalus, Sočyje olimpiados svečių akivaizdoje kazokai rimbais pliekia merginas – Rusija jau nebesigėdija būti agresyvia fašistine valstybe.

Rašant šias eilutes ketvirtadienio pavakare žuvusiųjų skaičius Kijeve artėjo prie šimto, sužeistieji skaičiuoti tūkstančiais, o abi pusės – tiek Viktoro Janukovyčiaus režimo rėmėjai jėgos struktūrose, tiek Maidano sukilėliai – atvirai perėjo prie gatvių mūšių koviniais ginklais. Kas dėsis Ukrainoje šią savaitę, kai „Veido“ numeris pasieks skaitytojus, galima tik spėlioti: gal, laimei, kraujo liejimas jau bus pasibaigęs, o gal, atvirkščiai, režimo ir laisvės siekiančių ukrainiečių kova bus virtusi plataus masto pilietiniu karu, gresiančiu sudraskyti valstybę. Bent jau tokio įvykių Ukrainoje raidos scenarijaus pastaruoju metu atvirai siekė Rusija, ragindama Rytų Ukrainą ir ypač Krymo pusiasalį, kuriame įsikūrusi Rusijos Juodosios jūros laivyno bazė, atsiskirti nuo daug menkiau susovietintos Vakarų Ukrainos.
Tikriausiai niekam iš stebinčiųjų įvykius Ukrainoje nekyla abejonių, kad jeigu ne atvira politinė, finansinė ir karinė Rusijos parama V.Janukovyčiaus režimui, šis smulkaus provincijos bandito pasaulėvoką turintis veikėjas niekada nebūtų nei drįsęs pasipriešinti daugumos bendrapiliečių remiamam Ukrainos suartėjimui su Europos Sąjunga, nei ryžęsis išvaikyti tuomet dar taikią eurointegracijos šalininkų demonstraciją, nuo kurios ir prasidėjo Maidano sukilimas. Ir, savaime suprantama, jei ne kasdienis Maskvos spaudimas (pastarosiomis dienomis Rusijos televizijų laidose visiškai atvirai asmeniškai V.Janukovyčiaus reikalauta sutriuškinti Maidaną karine jėga, priešingu atveju žadant paversti jį politiniu, o gal ir ne vien politiniu, lavonu), pastarųjų dienų karas Kijeve nebūtų kilęs. Visišką V.Janukovyčiaus priklausomybę nuo Kremliaus rodo vien faktas, kad, ketvirtadienį pas jį atvykus Vokietijos, Prancūzijos ir Lenkijos užsienio ministrams, jis nesutiko su jais iš esmės tartis tol, kol savo atstovo į Kijevą neatsiuntė Vladimiras Putinas.
Vis dėlto patį kraupiausią įspūdį praėjusią savaitę padarė ne Maidanas (gal todėl, kad jau kuris laikas mintyse susitaikyta su neišvengiama kruvina atomazga), bet gyvuliškas ir beprasmiškas gaujos kazokų, pasitelktų „tvarkai palaikyti“ Sočyje vykstančios olimpiados metu, susidorojimas su „Pussy Riot“ merginų grupės narėmis. Įsivaizduokit vaizdą: dešimtis teatrališkomis praėjusio amžiaus pradžios uniformomis dėvinčių stuobrių užpuola ketvertą merginų plonomis suknelėmis ir pradeda su sadistišku pasimėgavimu čaižyti jas rimbais, plūsdamiesi pačiais šlykščiausiais rusiškais keiksmažodžiais, tarp kurių cituotini tik trys: „Dabar jums parodysime!“ Pargriuvusias ant žemės merginas spardo auliniais batais, rimbais pliekia tai filmuojančią jas lydinčią operatorę. Ir visa tai vyksta daugybės žurnalistų ir olimpiados svečių akivaizdoje, o merginas besivaikantys kazokai nė kiek to nesigėdija, regis, netgi didžiuojasi galį sukapoti rimbais „caro Putino“ nekenčiamas mergiotes, kaip jų protėviai rimbais ir kardais kapojo savo bažnyčią ginančius lietuvių valstiečius Kražių skerdynių metu.
Toks viešas valdžios susidorojimas su kitaminčiais buvo neįsivaizduojamas netgi sovietmečiu. Taip, milicininkai mušdavo sulaikytuosius, kartu su jais patruliuodavę „liaudies draugovininkai“ šokiuose kirpdavo „nepadoriai ilgus“ vaikinų plaukus ar pernelyg plačias kelnes, tačiau tai būdavo daroma tarpuvartėse, laiptinėse, milicijos „voronokuose“, patyliukais, kad niekas nematytų ir negalėtų paliudyti apie sovietinės teisės pažeidimus. Regis, tokių viešų žmonių nuplakimų gatvėse sovietmečiu nėra buvę netgi Stalino laikais. Sovietinis režimas pagarba žmogaus teisėmis niekados nepasižymėjo, bet išorinio, parodomojo padorumo buvo gan griežtai laikomasi netgi kasdienybėje. O kad toks milicijos ar jos parankinių siautėjimas galėtų vykti įvairių tarptautinių, Sovietijos prestižą pasaulyje turinčių įtvirtinti renginių metu, užsieniečių žurnalistų akivaizdoje, buvo tiesiog neįsivaizduojama. Jei 1980 m. per Maskvos olimpiadą netoli olimpinių objektų milicija būtų viešai sumušusi kokį žmogų, tą pačią dieną ne tik Vidaus reikalų, bet ir KGB vadovai būtų iš darbo išlėkę, nes „nugalėjusio socializmo šalyje“ tokių dalykų būti negali – bent jau kai užsieniečiai mato.
Tai, kas buvo neįsivaizduojama „nugalėjusio socializmo“ laikais Sovietų Sąjungoje, tapo tikrove „nugalėjusio putinizmo“ laikais Rusijos Federacijoje. Ir ne tik tikrove, bet rekomenduotino elgesio pavyzdžiu, nes viešas „Pussy Riot“ merginų nuplakimas buvo nedelsiant išplatintas Kremliaus televizijos kanalų. Taip pat akivaizdu, kad šis viešas susidorojimas buvo iš anksto planuotas, nes Sočyje, kuriame olimpiados saugumą užtikrina 40 tūkst. Rusijos ir nežinomas skaičius Amerikos bei Didžiosios Britanijos slaptųjų tarnybų pareigūnų, nepastebimai užkirsti kelią „Pussy Riot“ akcijai buvo galima dešimtis kartų šimtais būdų. Bet Kremliui reikėjo viešo, demonstratyvaus susidorojimo, parodymo ir Rusijai, ir pasauliui, kad „caras Putinas“ spjovė į pasaulio viešąją nuomonę.
Štai šitai – kad Rusiją valdantis režimas atvirai spjauna į pasaulio viešąją nuomonę, turi Lietuvą gąsdinti labiau nei manevrai „Zapad 2013“, per kuriuos Kaliningrado srityje mokytasi sunaikinti Lietuvos kariuomenę, ar 250 Rusijos „diplomatų“ konsulate Klaipėdoje, kurioje jau netrukus švartuosis suskystintų dujų terminalo laivas-saugykla. Netgi nauja Rusijos ginkluotė, karštligiškai perkama už senkančius naftos dolerius, turėtų gąsdinti mažiau nei faktas, kad Kremliaus režimas dabar jau visiškai nebesivaržo Vakarų požiūrio ir nebebijo naudoti smurto kaimynystėje.
Premjeras Algirdas Butkevičius neseniai aiškino, esą didžiųjų šalių vadovai įvairiuose susitikimuose ne kartą yra klausę: „Kodėl jūs tokia retorika kalbate apie Rusiją – ar jūs norite Rusiją pakeisti?“ Taip duodamas suprasti, kad Lietuvai nereikia kalbėti apie V.Putino režimo keliamą pavojų. Betgi atvirkščiai – nutylėti dabartinio Rusijos režimo esmę gali tik tie, kurie turi iliuzijų jį pakeisti. Arba tie, kuriuos nuo Rusijos skiria koks tūkstantis kilometrų, kalnų grandinė ar vandens telkinys. Lietuva, kuri nei tokių iliuzijų, reikia manyti, nuo 2008-ųjų Gruzijos karo nebeturi, nei yra atskirta nuo Rusijos gamtiniais barjerais, gali nesivaržyti savo visiškai pagrįstos rusofobijos ir atvirai kalbėti apie į Rusiją atėjusį fašizmą. Nes jei dabar nutylėsime, paskui gali būti per vėlu.

Nereikia drovėtis būti rusofobais, nes į fašizmą riedanti „nugalėjusio putinizmo“ Rusija iš tikrųjų kelia pavojų visoms savo mažesnėms kaimynėms.

Daugiau šia tema:
Kiti straipsniai, kuriuos parašė Audrius Bačiulis:
Skelbimas

Komentarai (28)

 1. max max rašo:

  sutikčiau būti ne rusofobu, bet liliPutinofobu.
  Apskritai , manau, kad Ukrainai reikėtų pažvelgti pragmatiškai ir pačiai atsisakyti to Krymo, kuris jai buvo primestas Chruščiovo 1954 metais. Kaip sakoma – boba iš ratų, ratams lengviau. Krymas niekada nebus lojalus Kievo valdžiai, taigi kam temti paskui save tą krovinį , kaip tai daro Rusija su šiaurės Kaukazu?

 2. Taiva Taiva rašo:

  Atrodo, kad autoriui pamažu prasideda senatvinis marazmas ar kažkas panašaus, jeigu Maidaną imasi lyginti su tomis apgailėtinomis rusų išsišokėlėmis. Ar jis bent pats matė tą čia aptariamą video reportažą iš Sočio su neva brutaliai sudorojamomis “protestuotojomis”, ar tiesiog perpasakoja kokio nors naujosios kairės entuziasto pakištus įspūdžius? Visiškai akivaizdu, kad toji PR vardu pasivadinusi grupė seniai kovoja ne su kokia nors Putino diktatūra (jei su ja apskritai kovojo), o tiesiog skleidžia seksualinių mažumų reklamą. O beje, kur per visus Maidano įvykius buvo tarptautiškai pagarsėjusios nuogapapės feministės? Priminsiu, kad bene labiausiai išgarsėjusios po to, kai Kijeve nupjovė kryžių, pastatytą stalinizmo aukoms atminti.

 3. Vytas Vytas rašo:

  Puikus straipsnis. Bravo

 4. Dainius Dainius rašo:

  Skirta Taiva. O koks kieno reikialas ką skleidžia? Nors ir žydrūniškumą. Negi už tai daužyt reikia? Štai iš jūsų pasisakymo nuspręsčiau, kad esate pusprotis, tai negi man dabar patį su spragilu plakti?

 5. Taiva Taiva rašo:

  Dainiau, jei esat pasiruošęs gauti atgal, kad maža nepasirodys, tai pulkit. Nebent toks tikslas ir yra – pulti, gauti į sprandą, o tuomet verkti, kad skriaudžia ir šauktis pagalbos, geriausia finansinės :)
  Tam tikrų dalykų skleidimas turi būti ir yra draudžiamas įstatymu, jei valstybė nesugeba ar nenori užtikrinti jo laikymosi, tuo turi pasirūpinti piliečiai.

 6. antysysaldermokratas antysysaldermokratas rašo:

  100% tiesa. Ačiū

 7. algimantas algimantas rašo:

  Krymas niekada nebuvo rusų,pretenduoti gali nebent Krymo totoriai,kuriuos stalinas deportavo.

 8. Algis Algis rašo:

  O nieko, kad autorius tik pradėjus rašyti straipsnį iškart meloja?
  “Maskvos televizijų laidose kone isteriškai reikalaujama krauju užlieti Kijevo Maidaną arba sudraskyti Ukrainą į gabalus” – tikrai melas.

 9. Manau, kad Manau, kad rašo:

  Straipsnis prastas ir skleidžiantis negerą kvapą. Agituoti būti rusofobais (t. y. – nekęsti visos rusų tautos!!!) už tai, kad Rusijos tvarkdariai masinio renginio metu įvykdė savo pareigas ir sutramdė šlykščias, bjauriai viauksinčias išsišokėles galima, bet tai reikėtų daryti ne VEIDE, o kokioje nors menkai lankomoje interneto kloakoje, o dar geriau – savo namuose, pageidautina ne svetainėje, o kur nors tarp oro gaivikliu nepagardinto sanitarinio mazgo ir apšnerkštos virtuvės.
  Putino režimas – labai negeras reiškinys, bet net ir dėl jo mes neturime teisės nekęsti visos rusų tautos ir tą savo neapykantą deklaruoti.

 10. kita pusė kita pusė rašo:

  autoriau,prie ko čia rusų žmonės ir tos parsiduodančios isišokėlės?

 11. O as manau kad O as manau kad rašo:

  Straipsins labai geras ir teisingas. Rusija nuo pat mūsų nepriklausomybės pradžios per mass media stūmė visišką šūdą ir pylė (ir dabar pila) ant mūsų pamazgas apie atseit “engiamus” rusakalbius ir kitokias nesąmones. Ir taip pasikartosiu – IR DABAR PILA ir ateity pils jei nieko nepasikeis. O čia dar kažkas siūlo į tai žiūrėti pro pirštus? Kiek galima???

 12. Aleksandras Aleksandras rašo:

  Pritariu autoriui. Ir pagarba už teisingas ir taiklias mintis

 13. bloga tendencija bloga tendencija rašo:

  KAIP HITLERIS SKYNĖSI KELIĄ Į VALDŽIĄ, ATRADĘS VISŲ BLOGYBIŲ “ŠALTINĮ” – ŽYDUS, TAIP DAUGUMA NAUJŲJŲ KANDIDATŲ Į PREZIDENTUS SAVO TAIKINIU PASIRINKO PREZIDENTĘ. Jokių kitokių pozityvių idėjų jie neturi. O tokie žmonės yra pavojingi.

 14. to max to max rašo:

  Nors tamstos pamastymas ir nėra toks jau neteisingas, bet visada yra didesnis paveikslas. Vienas is neigiamų Krymo atjungimo efektų – etninis valymas, kuris tikrai būtų neišvengiamas ir niekas negalėtų padėti žmonėms, nes bet koks jėgos panaudijimas prieš pro-rusiškus separatistus, pačios Rusijos požiūriu būtų suprastas kaip agresija prieš rusus ir tada – karinis konfliktas.
  Prisimink Gruziją ir ilgą laiką rusiškų agentų ruoštą dirvą įsiveržimui į Pietų Osetiją. Čia net to neprireiktų.

 15. rupūs miltai rupūs miltai rašo:

  jau maniau, kad bent Šindeikio Veidas nebus įsivedęs politinės cenzūros. Bet kur tau. Word Press išmeta pačius nekalčiausius, palyginus su straipsniu komentarus, sakydamasm, kad mol jau tokį parašėte… Tad nori nenori visi verste verčiami bėgt į paksistų Laisvą laikraštį ir expertrus, nors ten straipsniai tendencingai nukreipti tik prieš konservatorius ir Prezidentę…

 16. rupūs miltai rupūs miltai rašo:

  KAIP HIT–LERIS SKYNĖSI KELIĄ Į VALDŽIĄ, ATRADĘS VISŲ BLOGYBIŲ “ŠALTINĮ” – ŽY—DUS, TAIP DAUGUMA NAUJŲJŲ KANDIDATŲ Į PREZIDENTUS SAVO TAIKINIU PASIRINKO PREZIDENTĘ. Jokių kitokių pozityvių idėjų jie neturi. O tokie žmonės yra pavojingi. Tik tiek norėjau pasakyti. Kas čia blogo?

 17. rupūs miltai rupūs miltai rašo:

  NETURITE IDĖJŲ, BET TROKŠTATE VALDYT?

  Pasufleruosiu; PASIŪLYKITE KAD VRK TIKRINTŲ NE TIK PARAŠUS, BET IR AR TEISINGĄ INFORMACIJĄ apie siūlomą referendumą ir jo padarinius GAVO KIEKVIENAS PASIRAŠĘS REFERENDUMUI PILIETIS.

  Tai nesunku padaryti. Pasirašę turi tik nurodyti savo telefono numerį. Užtektų patikrinti kokios tris šimtus.

  Yra dar vienas būdas. Putinas štai uždraudė gėjų propagandą. Amerikoje klaidinanti propaganda aplamai uždrausta. Ar ne reiktų ir pas mus bausti piniginem bausmėm klaidinančią propagandą? Iždas gerokai praturtėtų ir būtų už ką išmokėti pensininkams kompensacijas.

  ……..
  seniai rašiau, kad šis referendūmas yra oligarcho Uspaskicho ir Paulausko interesas. O Lrytas rašė, kad Oligarchas parėmė pinigais Pankos partiją… Tad mūsiškis Oligarchas su Putinu siekia Lietuvą apginti nuo ES? Kaip Ukrainą? Tad drąsiai galime teigti, kad Graužinienė ne Lietuvai tarnauja, nors prisiekė prieš Konstituciją. Ji tą priesaiką aiškiai sulaužė ir neturi teisės užimti Seimo pirmininkės posto. Taigi matom kaip Putinas su savo mafijoziniais oligarchais irgi bando apginti Ukrainą nuo Europos. Tik jei ten Maidanas sukilo prieš mafijinę prezidento valdžią, pas mus vyksta atvirksčias procesas – mafijinės struktūros, gelbėdamos kailį, bando kelti liaudį prieš tikrąją Lietuvos valdžią… Uspaskichas jau ir nebesliapia, kad jis organizavo tą referendumą dėl Konstitucijos naikinimo, prisidengiant “žemės klausimu” – suvažiavimas šiais klasimais tuoj vyks Kėdainiuose…po Uspaskio stogu.

 18. opinia opinia rašo:

  dar nevėlu PATIKRINTI AR ŽMONĖS BUVO TEISINGAI INFORMUOTI ANT KO PASIRAŠO. AR BUVO INFORMUOTI APIE KONSTITUCIJOS STRAIPSNIŲ KEITIMUS IR GALIMAS TO PASEKMES? Juk 147 straipsnis keičiamas taip, kad galėtų sunaikint pačią KONSTITUCIJĄ su visom piliečių teisėm ir laisvėm. Ir patogus tik tomaševskinėm mažumom. Jei atsiras bent šimtas nesusigaudžiusių ir maniusių kad pasirašo tik ant žemės nepardavimo, tada reikia anuliuoti visus parašus.

  —–
  Graužinienė tarnauja tik kaip uspaskio uabo (tokiu pavertė Uspaskis seimą) buhalterė, nors prisiekė ištikimybę Lietuvai. Dabar turim atvirksčią nei Maidanas situaciją. Oligarchas laiko savo kumštyje seimą ir apgaulės būdu ragina liaudį pasirašyti už Konstitucijos keitimą/naikinimą savo naudai, prisidengdamas žemės nepardavimu užsieniečiams. Tai didžiausia tautos DEZINFORMACIJA. Ir už tokią niekšybę turėtų būti taikom atsakomybė. Kiti niekšeliai ir smulkūs sukčiai irgi dedasi prie savo vado.

 19. Į temą Į temą rašo:

  Jeigu anglijos policija ištrenks iš šalies nepaklusnius mūsų tautiečius – nesidrovėkite būti anglofobais. O jeigu Izraelio pareigūnai sudrausmins kokias nors jaunas ir įžūlias arabaites – nesidrovėkite būti antisemitais.

 20. Arvydas Arvydas rašo:

  “Veidą” laikau vienu solidžiausių lietuviškų leidinių, tačiau ši antraštė gadina jo veidą – juk ne visi rusai yra putinai, o Rusija – ne vien tik kremlius.

 21. fedia fedia rašo:

  блять фашистас рашо кокиас несамонес. реикс пранешти Рачуй.. йис приминс каи реикэс……….. ФАШИСТАЙ САЮДИСТАЙ:::::::::atiduokit KrYma, braiton Bycha, Solechnikus ir город Снечькусас

 22. RR RR rašo:

  keista, kad siandien atsiranda tokiu “svieziu izvalgu”). Daugybe metu sveiko proto zmones yra rusofobai, bendrine prasme, taciau tai daugiau net ne baime, o panieka. Zinoma autoriui pritariu 100%, taciau tokius rasinelius reikejo rasyti 2004 metais.

 23. great deal great deal rašo:

  tokius rasinelius reikejo rasyti 2004 metais.

 24. Marta Marta rašo:

  kiek man žinoma, Pusi riot protestuoja prieš Putino veidmainystę, prieš tai, kad šis KGB majoras vfaktiškai valdo lyg Romos popiežius ne tik pravoslavų bažnyčią Rusijoje, bet neva “vienija” visas ortodoksų bažnučias, bandydamas jas pajungti savo valdžiai. Kėsinasi ir į katalikų bažnyčią. Didžiausias jo įžūlumas kai pastatė didžiulį soborą Paryžiuje, kuris užstojo paryžiečiams Eifelio bokštą.

  Juk panašiai ir caras “pritupėjo ” Lietuvą, – vien per antrąją 19 a pusę pristatė 50 cerkvių matomiausiose miestų vietose, kad atrodytų jog čia “nuo seno slaviškos žemės”, kaip kad teigia šiandien net per Avinjono tv rusų ten išsiųsti popai.

  O tai tik liudija, kad Anatolius Glycinas savo knygoje “Perestroika Deception’ rašė tikrą tiesą. O Putinas tebėra MELO IMPERIJOS imperatorius, per savo soft power – propagandą išpudrinęs Vakarams ir pasauliui smegenis.

 25. Anonymous Anonymous rašo:

  Geda peleda rasyti ir skaldyti. Pro amerikietiskais sudo doleriais kvepia. Skrisk rasytojau i Amerika, ten Indenai ir sernai jau isnaikinti. Laisve!!!

 26. che che che che rašo:

  patariu paskaityt Izraelio laikrasčius. Va, kad ir šitą:courier.co.il/?id=29758
  Čia rasite ne tik apie Pabaltijį kvietusį sunaikinti Žirinovskį, kaip jis atrado savo tėvą Volfą Edenšteiną Holokausto aukų sąraše ir ketina pareikalauti iš Ukrainos ir Vokietijos kompensacijų, (stebiuosi, kad tik dabar) bet ir tai, kad ukrainiečių sukilimas prieš mafiją ir rusijos diktatūrą yra traktuojamas kaip “antisemitizmas”. Išeitų, kad tik tada tautos tampa “žydšaudžių tautomis”, kuomet jos atsiskiria nuo Rusijos?

 27. qua vadis qua vadis rašo:

  tesingas parasymas, tik kaip visada LT paveluotai. Nejau dar yra pusgalviu kurie i rusija ziuri neutraliai? kaip i civilizuota valstybe? )


Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

 • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

  Apklausos rezultatai

  Loading ... Loading ...