2010 Liepos 21

Švietimas

Nemokamų studijų šiemet bus mažiau

veidas.lt

Nemokamas mokslas šiais metais bus mažiau prieinamas. Valstybė, apkarpydama finansuojamų vietų skaičių, labiausiai sumažino būsimųjų teisininkų, vadybininkų ir pedagogų krepšelius, rašo “Lietuvos rytas”.

Pirmadienį baigėsi prašymų studijuoti registravimas. Juos pateikė per 43 tūkst. įsiregistravusių bendrojoje Lietuvos aukštųjų mokyklų sistemoje. Tiesa, 4,5 tūkst. anketas paliko pustuštes – nenurodė, ką norėtų mokytis.

Šiemečiams pirmakursiams teks mažiau valstybės finansuojamų studijų vietų – jų skaičius, palyginti su praėjusiais metais, susitraukė 2,3 tūkst.

51,4 proc. pirmuoju pageidavimu iš 12 galimų nurodė norintys studijuoti socialinius mokslus, vos 4,6 proc. svajoja tapti fizinių mokslų specialistais. Panaši padėtis yra jau keliolika pastarųjų metų.

17 proc. siekia technologijų krypties studijų, 15 proc. – biomedicinos. Šiemet pastarųjų kur kas gausiau nei ankstesniais metais.

Universitetai studijų krepšelių šįmet gaus 1,3 tūkst. mažiau. Susitrauks ir kolegijų aruodas – valstybė finansuos beveik tūkstančiu mažiau pirmakursių.

Nemokamai studijuoti aukštosiose mokyklose galės beveik 19 tūkst. pirmakursių – 9680 universitetuose ir 9164 kolegijose. Pernai valstybė buvo pasirengusi mokėti už daugiau nei 21 tūkst. jaunuolių studijas – 11 tūkst. universitetuose ir 10 tūkst. kolegijose. Tiesa, 800 valstybės finansuojamų vietų nebuvo užimtos – kolegijos nesurinko tiek norinčiųjų.

Pasak švietimo ir mokslo viceministrės Nerijos Putinaitės, apkarpyti studijų krepšelių skaičių teko dėl šalies finansinės padėties, tačiau esamas skaičius garantuos, kad kas antras pirmakursis išsilavinimo sieks nemokamai.

Labiausiai sumažintas už valstybės lėšas studijuosiančių būsimųjų teisininkų ir vadybininkų skaičius. Priimdama tokį sprendimą Švietimo ir mokslo ministerija rėmėsi kasmetiniais priėmimo ir Lietuvos darbo biržos rezultatais: studijuoti norinčių daug, o galimybių rasti darbą mažai.

Triskart mažiau šiemet pradės studijas ir būsimųjų mokytojų. Už valstybės lėšas mokysis 1200 pedagoginių specialybių pirmakursių. Dėl šių vietų varžysis 1957 jaunuoliai. Jie išlaikė pedagoginės motyvacijos testą.

Papildomus egzaminus laikė ir 3228 stojantieji, pretenduojantys į meno krypties pirmakursio vietą. Valstybė finansuos 850 būsimųjų menininkų studijas.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...