2017 Sausio 28

Nemirtingumo piliulė

veidas.lt


JAV prezidento Donaldo Trumpo kol kas niekas nelaiko sukriošusiu, nors jis yra vyriausias į postą žengiantis prezidentas per visą JAV istoriją – jam 70 metų. Svarbiausia jo varžovė Hillary Clinton ne ką nuo jo atsilikusi – jai 69-eri, o H.Clinton konkurentui partijos viduje Bernie Sandersui – 75-eri. Iki D.Trumpo seniausias buvo Ronaldas Reaganas, kuris užėmė postą būdamas 69 metų.

Arūnas BRAZAUSKAS

„Forbes“ žurnalisto Antono Gopkos nuomone, senyvi valstybių vadovai išreiškia naują tendenciją. Anksčiau vyravęs gyvenimo skirstymas į išsimokslinimo, darbo ir pensijos laikotarpius grimzta į praeitį. Jungtinėse Valstijose ir Vakarų Europoje iki 65 proc. vyresnių nei 65 metų žmonių, turinčių aukštąjį išsimokslinimą, tęsia darbą.

Buvo nuogąstaujama, kad gyvenimo trukmės ilgėjimas smogs ekonomikai. Tačiau vis daugiau vyresnių žmonių aktyviai dirba, jų darbo našumas nenusileidžia jaunesnių kolegų pasiekimams. Senjorai atsparūs stresams ir konfliktams, iki ketvirčio jų gauna papildomą išsilavinimą, daugelis planuoja keisti profesiją ir darbdavius.

Senjorai formuoja rinką

2020 m. į septintąją dešimtį kopiančių žmonių Žemėje bus apie 1 mlrd. Formuojasi didelė rinka: tai vyresnio amžiaus žmonės, kuriems reikia ne vien vaistų nuo rimtų ligų, bet ir gyvenimo kokybę užtikrinančių prekių bei paslaugų. Jie nori gerai jaustis daugelį metų po to, kai įžengs į pensinį amžių.

Nors ilgą amžių užtikrinančių preparatų gamyba kol kas netapo farmacijos vieškeliu, netrūksta pavienių entuziastų. Toks yra Peteris Thielas (49 m.), kurio turtas vertinamas apie 2,7 mlrd. JAV dolerių. Jis buvo pirmasis išorinis „Facebook“ investuotojas, dalyvavo įkuriant „PayPal“ mokėjimo sistemą. Gal neatsitiktinai P.Thielas įsijungė į „senolio“ D.Trumpo komandą.

P.Thielas finansuoja mokslininkų Aubrey de Grey‘aus ir Cynthios Cannon tyrimus, susijusius su gyvenimo trukmės ilginimu. Antai C.Cannon aptiko kirmėlių genų mutacijas, kurios keliskart pailgina jų amžių.

P.Thielas buvo vienintelis turtingas Silicio slėnio investuotojas, parėmęs D.Trumpą. Likus trims savaitėms iki rinkimų jis paaukojo dabartiniam prezidentui 1,25 mln. dolerių. Tai sukėlė didžiulį Silicio slėnio bendruomenės nepasitenkinimą, buvo netgi reikalaujama pašalinti P.Thielą iš „Facebook“ direktorių tarybos. P.Thielas gali tapti vienu pagrindinių naujojo prezidento patarėjų technologijų klausimais.

Spėjama, kad naujoji administracija supaprastins daugelio sudėtingiausių technologijų naudojimą – įskaitant regeneracinę mediciną bei su ląstelėmis susijusius tyrimus (kamieninių ląstelių savybės, pakaitinių kūno organų „auginimas“). Tai reguliuojantys įstatymai įstrigo kadenciją baigusio JAV prezidento Baracko Obamos administracijoje, nes daug samprotauta apie etiką ir įsikišimo į žmogaus biologiją riziką. Nenuostabu, kad farmacijos kompanijų akcijų rinka į D.Trumpo išrinkimą sureagavo sektoriaus akcijų indekso augimu.

Nori gyventi amžinai

Nors sritis yra griežtai ir painiai reguliuojama, nemažai investuotojų įdeda į sritis, susijusias su senėjimo problemomis. Būdingas investavimo būdas – tiesioginiai investuotojų ir mokslininkų santykiai. Dažnai tai panašu į labdarą, kai investuotojas tikisi mažos arba nesitiki jokios grąžos.

72 metų amžiaus „Oracle“ įkūrėjas Larry Ellisonas (turtas vertas 49,3 mlrd. dolerių) pareiškė, kad nori gyventi amžinai. Nuo 1997 m. jis paaukojo daugiau nei 430 mln. dolerių senėjimo procesų tyrimams. Tačiau 2013-aisiais jis liovėsi remti šią kryptį, nes „Google“ įkūrėjai 43-ejų Sergejus Brinas (turtas – 36,8 mlrd. dolerių) ir Larry Page‘as (valdo 37,7 mlrd. dolerių turtą) įsteigė naują biotechnologijų bendrovę „Calico“ („California Life Company“), kurios užduotis – tirti senėjimo procesus. „Calico“ su partnere „AbbVie“ susitarė skirti su amžiumi susijusių ligų tyrimams iki 1,5 mlrd. dolerių.

Mokslas kol kas neturi duomenų, kad galima pailginti maksimalų žmogaus amžių, siekiantį daugmaž apie 100 metų. Iki šiol ilgiausiai gyvenusiu žmogumi, kurio amžius nekelia abejonių, laikoma prancūzė Jeanne Calment (1875–1997), išgyvenusi 122 metus ir 164 dienas. Nepatvirtintais duomenimis, vyriausias Žemės gyventojas yra 1870 m. gimęs (taigi einantis 147-uosius) indonezietis Mbahas Gotho, pergyvenęs savo keturias žmonas ir 10 vaikų. Tačiau nėra jokių duomenų apie žmones, kurie gyventų, pvz., 170 metų. Kol žmogaus amžiaus galutinė riba skendi migloje, galima viltis, kad visokiais būdais bus gausinamas ilgaamžių skaičius ir gerinama jų gyvenimo kokybė.

Kita vertus, esama populiacijų raidos matematinių modelių, iš kurių aiškėja, kad individų gyvenimo trukmės ilginimas veda prie išmirimo bei išsigimimo. Tačiau žmonija jau senokai gyvena nenatūraliomis sąlygomis. Tikėtina, kad neigiamas amžiaus trukmės dirbtinio ilginimo poveikis populiacijai irgi bus įveiktas dirbtiniais būdais.

 

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...