2016 Balandžio 14

Ukraina

Naujasis Ukrainos premjeras – Volodymyras Hroismanas

veidas.lt

Scanpix nuotr.

Balandžio 10 d. Ukrainos premjeras Arsenijus Jaceniukas pareiškė, kad atsistatydina. Jis atstovavo „Liaudies frontui“. Prezidentas Petro Porošenka į premjerus pasiūlė kompromisinį A.Jaceniuko ir P.Porošenkos partijoms priimtiną kandidatą – dabartinį Aukščiausiosios Rados vadovą Volodymyrą Hroismaną, tačiau šis netikėtai atsisakė vadovauti vyriausybei, nes nepavyko susitarti dėl koalicijos ir vyriausybės sudėties.Vis dėlto balandžio 13 d. V.Hroismanas vėl grįžo į ringą. Pranešta, kad sutarta dėl vyriausybės narių kandidatūrų. Premjeru būsiąs V.Hroismanas, o pirmuoju vicepremjeru – P.Porošenkos atstovas parlamente Stepanas Kubivas.

A.Jaceniuko „Liaudies frontas“ atsirado 2014 m., kai iš Julijos Tymošenko vadovaujamos partijos „Batkivčina“ pasitraukė A.Jaceniukas, Aleksandras Turčynovas ir dar keli iškilūs politikai. Nors partijai buvo žadamas kuklus rezultatas 2014 m. parlamento rinkimuose, „Liaudies frontas“ gavo daugiausiai balsų (22,14 proc.), aplenkė lyderiu laikytą P.Porošenkos bloką (21,82 proc.).

Vasario 16 d. Ukrainos parlamentas nepatvirtino A.Jaceniuko vyriausybės 2015-ųjų ataskaitos, pripažindamas jos darbą nepatenkinamu. Tačiau parlamentui tada nepavyko atstatydinti vyriausybės.

Politikos analitikai atkreipia dėmesį, kad A.Jaceniukas traukiasi nelengvu P.Porošenkai laiku. Ukrainos viešoji nuomonė kaltina prezidentą, kad šio įtarimą keliantys pėdsakai vadinamuosiuose „Panamos dokumentuose“ nulėmė referendumo Nyderlanduose baigtį, nors tarp tų dokumentų paskelbimo balandžio 3 d. ir referendumo balandžio 6 d. tepraėjo kelios dienos.

Kadangi iš Ukrainos valdančiosios koalicijos traukiasi dvi frakcijos – „Batkivčina“ ir „Samopomič“, P.Porošenka sutelkė savo koaliciją, į kurią įeis ir A.Jaceniuko „Liaudies frontas“. Pirmasis vicepremjeras – P.Porošenkos žmogus. Tad ir naujosios vyriausybės nesėkmės bus siejamos su prezidentu.

Vitalijus Portnikovas, apžvalgininkas iš Kijevo, aiškina, kad A.Jaceniuką vertusios jėgos turėjo skirtingų interesų. J.Tymošenko „Batkivčinos“ ir Lvovo mero Andrejaus Sadovojaus „Samopomič“ reitingai augo, tad joms apsimoka priešlaikiniai parlamento rinkimai. Tokie rinkimai būtų naudingi ir buvusiam Gruzijos prezidentui Michailui Saakašviliui. Nors jis kol kas negali balotiruotis į parlamentą, jo populiarumo pakanka sutelkti politinei partijai, galinčiai tikėtis sėkmės rinkimuose.

A.Abromavičius išliko poste, o šalies Kovos su korupcija biuras po ministro pareiškimų ėmėsi tyrimų.

Aivaras Abromavičius, ekonominės plėtros ir prekybos ministras A.Jaceniuko vyriausybėje, prieš porą mėnesių pareiškė, kad ketina atsistatydinti pats dėl korupcijos aukščiausiuose valdžios sluoksniuose. LRT jis teigė, kad per pastaruosius porą metų korupcijos lygis Ukrainoje nesumažėjo. A.Abromavičius išliko poste, o šalies Kovos su korupcija biuras po ministro pareiškimų ėmėsi tyrimų. Savo įpėdiniu vyriausybėje A.Abromavičius norėjo matyti savo pavaduotoją, 31 metų buvusį investicinio fondo valdytoją Maksą Nefiodovą.

Tačiau A.Abromavičius į naująją vyriausybę nepateko. Ekonominės plėtros ir prekybos ministro bei pirmojo vicepremjero postus V.Hroismano vyriausybėje užims S.Kubivas.

JAV valstybės departamentas ir Finansų ministerija pagyrė A.Jaceniuką už pradėtas reformas ir išreiškė viltį, kad jos bus tęsiamos.

 

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...