2010 Liepos 20

Mokslas

Naujas gelis gali padėti suvaldyti ŽIV

veidas.lt

Mokslininkai pirmadienį pranešė sukūrę naują makšties gelį, kuris gali padėti pažaboti žmogaus imunodeficito viruso (ŽIV) plitimą.

Šis pasiekimas būtų labai naudingas Afrikos moterims, kurias labiausiai veikia AIDS pandemija.

Pietų Afrikos Respublikoje (PAR) atlikti bandymai rodo, kad naujojo preparato prototipas užsikrėtimo ŽIV riziką vidutiniškai sumažina 39 proc., tačiau reguliariai šį gelį vartojusių moterų grupėje užsikrėtimo atvejų sumažėjo 54 proc., nurodė tyrėjai.

Šis studija buvo paskelbta Vienoje vykstančios 18-osios tarptautinės AIDS konferencijos šeštąją dieną.

Mokslininkai pabrėžė, jog būtina atlikti didesnio masto bandymus, kurie padėtų nustatyti, ar naujasis gelis yra pakankamai saugus vartoti ir veiksmingas. Taip pat reikia atsakyti į keletą kitų svarbių klausimų.

Tačiau bet kokiu atveju ši žinia yra šviesus vilties spindulys.

“Be šio gelio galime tikėtis, kad per metus užsikrės dešimt moterų. Turint šį gelį, užsikrėstų tik šešios moterys”, – vienas iš dviejų pagrindinių šios studijos autorių Salimas Abdool Karimas (Salimas Abdul Karimas) sakė spaudos telekonferencijoje.

Iškilūs AIDS prevencijos aktyvistai šią žinią pasveikino džiugiai, tačiau taip pat išsakė kai kurių atsargių pastabų.

“Mes suteikiame moterims viltį. Pirmąkart gavome rezultatus, kurie suteikia moterų inicijuojamos ir kontroliuojamos ŽIV prevencijos galimybę”, – sakė Jungtinių Tautų (JT) kovos su ŽIV agentūros UNAIDS vykdomasis direktorius Michelis Sidibe (Mišelis Sidibė).

“Jeigu (rezultatai) bus patvirtinti, šis mikrobicidas taps veiksminga priemone, (galinčia nulemti) revoliuciją prevencijoje ir padėtų mums pakeisti AIDS epidemijos trajektoriją”, – pridūrė pareigūnas.

Naujasis gelis, į kurio sudėtį įeina vaistas nuo AIDS tenofoviras, ypač turėtų padėti toms moterims, kurių partneriai atsisako naudotis prezervatyvais.

Proveržio kovoje su ŽIV plitimu būtinybė pribrendo seniai, ypač Afrikos rajonuose į pietus nuo Sacharos, kur moterys sudaro daugiau kaip 60 proc. visų užsikrėtusiųjų.

Daugelis moterų šiose šalyse priverstos turėti lytinius santykius be prezervatyvų ir todėl joms gresia didesnis pavojus užsikrėsti. Taigi naujasis gelis joms būtų vienintelė apsaugos priemonė.

Tyrimo, kurį trejus metus atliko AIDS tyrimo Pietų Afrikoje programos (Caprisa) centras, rezultatai rodo, kad gelis, kurį moterys nuo 18 iki 40 metų turi naudoti vieną kartą per 12 valandų ir praėjus 12 valandų po lytinio akto, yra saugus ir efektyvus.

“Mes pirmą kartą matome, kad mikrobicidas duoda teigiamą rezultatą, kurį galima pavadinti statistiškai reikšmingu”, – sakė Nacionalinio alergijos ir infekcinių ligų instituto direktorius Anthony Fauci (Entonis Faučis).

Pasak tyrėjų, moterims, kurios naudojasi geliu, taip pat sumažėja pavojus užsikrėsti pūsleline. Ši paplitusi infekcinė liga, perduodama per lytinius kontaktus, savo ruožtu didina užsikrėtimo ŽIV virusu tikimybę.

“Mes davėme moterims viltį, – pareiškė M.Sidibe. – Jos pirmą kartą gali pačios imtis AIDS profilaktikos”.

Pasaulinės sveikatos organizacijos generalinė direktorė Margaret Chan (Margaret Čan) taip pat labai gerai įvertino projektą “Caprisa”.

“Mes tikimės, jog tyrimų rezultatai pasitvirtins, – sakė ji, – ir, kai vaisto saugumas ir efektyvumas bus įrodytas, PSO pradės dirbti su savo partneriais, kad greičiau būtų galima įsigyti šių vaistų”.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...