2016 Vasario 18

Pabėgėlių krizė

NATO laivai Egėjo jūroje: kol kas tik žvalgyba

veidas.lt

"Scanpix" nuotr.

Vasario 11-ąją, ketvirtadienį, NATO generalinis sekretorius Jensas Stoltenbergas paskelbė, jog Aljansas pasiųs karo laivų į Egėjo jūrą, kad padėtų kovoti su neteisėtu žmonių gabenimu. Tokį prašymą diena anksčiau pateikė Vokietija, Graikija ir Turkija.

Apie galimą NATO pajėgų dalyvavimą tvarkantis su pabėgėliais Vokietijos kanclerė Angela Merkel pranešė vasario 8-osios spaudos konferencijoje po susitikimo su Turkijos premjeru Ahmetu Davutoglu. Pasiūlymas panaudoti NATO pajėgas buvo staigmena netgi daugeliui NATO gynybos ministrų, vasario 10-ąją posėdžiavusių Briuselyje.

NATO eskadra kol kas susideda iš trijų laivų: flagmano – Vokietijos karinio transporto laivo „Bonn“, Turkijos fregatos „Barbaros“ ir Kanados fregatos „Fredericton“. NATO pajėgos stebės situaciją, tačiau nevykdys jokių veiksmų prieš laivus, kuriais pabėgėliai iš Artimųjų Rytų plūsta į Europą.

NATO pajėgų įgaliojimai sukėlė klausimų politikams ir karybos ekspertams. Kodėl į Egėjo jūrą pasiųsti laivai su žvalgybine ir kovine įranga, nors pabėgėliai į Europą gabenami mažais laivais, kuriems sulaikyti reikia sraigtasparnių ir greitaeigių katerių? Atsakymą netiesiogiai davė J.Stoltenbergas: operacijos tikslas – rinkti žvalgybinę informaciją.

Be to, NATO pajėgų flagmanas „Bonn“ – didžiausias pagal tonažą Vokietijos karo laivas, skirtas gabenti degalams, maistui. Reikalui esant jis gali vežti humanitarinius krovinius. Per susitikimą su Turkijos premjeru A.Merkel pa­siūlė šiai šaliai techninę pagalbą sprendžiant pabėgėlių problemą.

Vokietijos, kurios laivas vadovauja šiai operacijai, politikai neturi iliuzijų, kad tokie veiksmai nors kiek pristabdys pabėgėlių srautą. Šalies politiniuose sluoksniuose vyrauja nuomonė, kad į pilietinį karą Sirijoje įsitraukusi Rusija bando šantažuoti ES dar didesniais pabėgėlių srautais.

Rusijos aviacija parėmė Sirijos prezidento Basharo al Assado pajėgas puolant Alepo miestą, kurio dalį vis dar laiko užėmę Assado priešininkai. Dėl rusų bombardavimų nuo Alepo Turkijos link plūstelėjo nauja pabėgėlių banga. Už 15 km į rytus nuo miesto įsitvirtinusios „Islamo valstybės“ (ISIS) pajėgos, pačiame Alepe yra nedidelis kurdų savigynos būrių (YPG) užimtas anklavas. Londono strateginių tyrimų instituto duomenimis, praėjusią savaitę Rusijos aviacija vykdė iki 200 antskrydžių kasdien. Rusijos smūgiai sutelkti į Alepą ir jo apylinkes, o ISIS pozicijos beveik nebombarduojamos.

Tą pačią dieną, kai J.Stoltenbergas pranešė, kad į Egėjo jūrą siunčiama NATO eskadra, Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas pagrasino iš Turkijos išsiųsti milijonus pabėgėlių į ES. Jis užsiminė, kad tam yra parengtas transportas: „Mums ant kaktos neužrašytas žodis „idiotas“. Būsime kantrūs, bet darysime tai, ką turime. Nemanykite, kad lėktuvai ir autobusai ten yra šiaip sau.“

Per 2,5 mln. pabėgėlių priglaudusios šalies prezidentą piktina tai, kad Turkija dar nieko negavo iš 3 mlrd. eurų, kuriuos ES jai pažadėjo pabėgėlių problemoms spręsti. R.T.Erdogano teigimu, Turkija pabėgėlių reikalams jau išleido apie 9 mlrd. JAV dolerių.

ES ir jos turtingiausiai valstybei Vokietijai nauji pabėgėlių srautai reiškia ne vien papildomą finansinę naštą, bet ir galimą ekstremistinių politinių jėgų stiprėjimą. Pabėgėlių antplūdį patiriančiai Graikijai tai dar vienas argumentas, kad būtų sušvelninti prasiskolinusiai šaliai keliami ES reikalavimai.

Rusijai, kuri siekia kelti sumaištį ES ir ją politiškai suskaldyti, paranku bombardavimais gausinti pabėgėlių – kartu remiant prieš pabėgėlius nukreiptus europiečių judėjimus, pavyzdžiui, prorusišką PEGIDA.

Sirijos kare Rusija remia Turkijos priešininkus kurdus. Vasario 10 d. Maskvoje buvo atidaryta Sirijos kurdų Demokratinės sąjungos partijos (PYD) atstovybė. Su šia partija susiję YPG būriai kovoja su ISIS. Turkija laiko PYD teroristine organizacija.

Vasario 14-ąją, šeštadienį, A.Davutoglu patvirtino, kad Turkija smogė Sirijos kurdams ir Assado pajėgoms šiaurinėje Sirijoje. Tą pačią dieną patvirtinta ir tai, kad Saudo Arabija dislokavo Turkijoje karo lėktuvus, kurie dalyvaus operacijose prieš ISIS.

Šiomis aplinkybėmis negausios, bet karinės žvalgybos įranga gerai aprūpintos NATO eskadros siuntimas į Egėjo jūrą yra pirmasis precedentas, kai į Sirijos konfliktą įsitraukia visas Aljansas, o ne pavienės jo narės. Oficialiai NATO kol kas vykdo tiktai humanitarinę stebėseną.

 

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...