2016 Kovo 01

Narkomafija

Narkojaunėliai – nauja Meksikos kartelių karta

veidas.lt

"Scanpix" nuotr.

Meksikos Sinaloa provincijoje – naujo narkokarelių karo nuojauta. Suėmus garsųjį narkobaroną “El Chapo” Guzmaną, jo vietą gali užimti dar žiauresni jaunosios nusikaltėlių kartos atstovai, rašo “Vice News”.

Pasakojama, kad kažkada anksčiau, kai Meksikos Kuljakano (Sinaloa kartelio bastionas) gyventojo automobilį atsitrenkdavo narkotikų prekeivių mašina, nusikaltėliai išlipdavo iš mašinos ir apžiūrėdavo, ar viskas tvarkoje.

Dabar jie išlipa iš automobilio su pistoletu. Jie ne tik tau nesumokės, jie tave sumuš, prigrasins ar net nužudys.

“Jie pasakydavo: “Jei turi kokių problemų, paskambink šiam daktarui ir aš apmokėsiu, – pasakojo žurnalistas Javieras Valdezas. – Dabar to nėra. Dabar jie išlipa iš automobilio su pistoletu. Jie ne tik tau nesumokės, jie tave sumuš, prigrasins ar net nužudys.”

Tokios istorijos apie besikeičiantį narkomafijos etiketą yra dalis Sinaloa legendų, bet tai atspindi realybę – nauja narkotikų kontrabandininkų karta yra labiau linkusi į smurtą ir impulsyvesnė. Ir nėra to autoriteto, kuris juos suvaldytų.

Nenuostabu, kad daugelis Sinaloa provincijoje baiminasi, kad po “El Chapo” Guzmano – Sinaola kartelio lyderio ir senosios kartos atstovo - suėmimo sausį, valdžią perims taip vadinami “narkojaunėliai”.

Nedaugelis abejoja “El Chapo” nusikaltimais, bet daugelis mano, kad jo kartos Sinaloa kartelis nebuvo toks sadistiškas ir nepaisantis nieko, kaip konkurentai, tarkim, iš “Zetas” grupuotės.

“Vyriausybė ploja “El Chapo” areštui, tarsi tai būtų narkotikų kontrabandos pabaiga arba Sinaloa kartelio pabaiga, – pastebi J.Valdezas. – Bet nėra jokio pagrindo manyti, kad padėtis pagerės. Arba viskas bus taip pat, arba dar pablogės.”

Kartelis klestėjo, nes “El Chapo” ir jo bendrai palaikė glaudžius ryšius su skurdžia vietos bendruomene, kurioje pats narkobaronas ir išaugo.

Iš pirmo žvilgsnio galima pastebėti, kad Kuljakanas skiriasi nuo kitų vidutinio dydžio Meksikos miestų. Ten pilna ženklų, kad miestas yra galingiausio Meksikoje Sinaloa kartelio bastionas. Gausu prabangių dvarų, o kelių apleistų namų sienose – kulkų žymės. Tai karo tarp “El Chapo” ir jo buvusių sąjungininkų iš Alfredo Beltrano Leyva grupuotės ženklai. Vietiniai šį konfliktą vadino pilietiniu karu, kuris 2008-2010 m. kainavo daug gyvybių. “El Chapo” laimėjo.

Kitu metu kartelis klestėjo, nes “El Chapo” ir jo bendrai palaikė glaudžius ryšius su skurdžia vietos bendruomene, kurioje pats narkobaronas ir išaugo.

“Nauja karta neturi to priklausomybės jausmo. Jie yra labiau linkę į smurtą ir žymiai pavojingesni, – pasakoja J.Valdezas. – Jei jie paveldės valdžią, tai gali sukelti grėsmę kartelio stabilumui.”

Kiekviena nauja Sinaloa kartelio vadovų karta yra žiauresnė.

Jam pritaria ir Adrianas Lopezas, vietos laikraščio vadovas. Pasak jo, kiekviena nauja Sinaloa kartelio vadovų karta yra žiauresnė. Nuo aštunto iki devinto praėjusio amžiaus dešimtmečio tik vienas ar du Meksikos karteliai užsiėmė narkotikų iš Kolumbijos kontrabanda. “Verslo globalizacija” sukėlė konfliktus tarp daugiau nei dešimties narkotikų prekeivių organizacijų dėl teritorijų ir prekybos apimčių.

Pats “El Chapo” buvo daug žiauresnis nei jo pirmtakai, pasakoja A.Lopezas. Jis pro pirštus žiūrėjo į tokius narkomafijos “moralinio kodo” principus, kaip kad priešininkų šeimų neliečiamybė. Tačiau, A.Lopezo teigimu, dabar situacija Sinaloa provincijoje tikėtina dar labiau pablogės.

Nuo 2010-ųjų nužudymų skaičius Sinaloa provincijoje nuolat mažėjo, tačiau nenukrito iki 2008-ųjų lygio. Nuo 2011-ųjų pradžios iki šių metų sausio užfiksuoti 6638 nužudymai.

“El Mayo” yra ne tik labai galingas, bet ir labai gerbiamas.

Kaip toliau klostysis reikalai, labai priklauso, kas užims “El Chapo”, kurį planuojama perduoti JAV, vietą. Dažniausiai įpėdiniu minimas Ismaelis “El Mayo” Zambada – labai paslaptingas asmuo, kuris niekada nebuvo suimtas, nors jau ilgus metus dirba karteliui.

A.Lozas pažymi, kad “El Mayo” yra ne tik labai galingas, bet ir labai gerbiamas. Daug Kuljakano gyventojų jį vadina kartelio “tikru bosu”. Vis dėlto 68-erių “El Mayo” galimybės perimti Sinaloa kartelio valdžią kelia tam tikrų abejonių po to, kai buvo suimti trys jo sūnūs.

Kitas kartelio veteranas – Juanas Jose “El Azul” Esparragoza. Jis yra žemesnio lygio, bet laikomas geru derybininku ir gabiu taikdariu. Tiesa, 2014 m. pranešta, kad jis mirė nuo širdies smūgio, jo šeima net laikė mišias už jį, bet Meksikos pareigūnai negali to patvirtinti, o vietos žurnalistai ir tyrėjai mano, kad “El Azul” pasinaudojo tariama savo mirtimi, kad pasitrauktų iš verslo į pensiją.

Baiminamės, kad “El Chapo” sūnūs perims valdžią. Jie turi neatsakingų ir žiaurių žmonių reputaciją.

Dar  vienas kandidatas į “El Chapo” karūną – 63 metų Rafaelis Caro Quintero. Jis buvo įkalintas už JAV kovos su narkotikais agentūros agento nužudymą 1985 m. Jis buvo paleistas į laisvę 2013 m., sugrįžo į “verslą” ir šiuo metu slapstosi Sinaloa provincijos kalnuose. Teigiama, kad R.C.Quintero kartu su “El Mayo” sugebėjo apraminti “narkojaunėlius”, kol “El Chapo” buvo kalėjime nuo 2014 m. vasario iki 2015 m. liepos, kai iškastu tuneliu paspruko į laisvę.

Taip pat dar minimas 49-erių Damaso Lopezas Nunezas, kuris tapo svarbiu kartelyje po to, kai būdamas kalėjimo pareigūnu padėjo “El Chapo” pirmą kartą pabėgti į laisvę 2001 m.

Vis dėlto, A.Lopezas baiminasi, kad naujos kartos atstovai neliks tik abejingai stebėti.

“Mus neramina, kad išvysime žiaurius pokyčius. Baiminamės, kad “El Chapo” sūnūs perims valdžią, – teigia jis. – Jie turi neatsakingų ir žiaurių žmonių reputaciją.”

Knygos “Narcojuniors” autorius Jose Luisas Montenegro teigia, kad “El Chapo” jau perdavė savo valdžią vyriausiajam sūnui 35-erių Ivanui. Du kiti sūnūs – 29-erių Alfredo ir 25-erių Ovidio – irgi giliai įsitraukė į “verslą”.

Ivanas 3 metus praleido kalėjime už pinigų plovimą, bet teisėjas 2008 m. pakeitė savo nuosprendį ir paleido jį į laisvę. Pasak jo psichologinio paveikslo, sudaryto po suėmimo 2005 m., Ivanas yra linkęs “į psichologinį smurtą prieš asmenis, kurių jis nelaiko sau lygiais pagal socialinį-ekonominį statusą.”

Jie kartą į mane nutaikė ginklą vien dėl to, kad aš paprašiau kaimyno patylinti muziką.

Ivanas ir Alfredo yra pagarsėję meile sportiniams automobiliams, auksu padengtiems ginklams ir egzotiniams gyvūnams, kurių nuotraukas viešina socialiniuose tinkluose. Pasak J.L.Montenegro, jie yra absoliučiai nusiteikę perimti valdžią. Jau kilo konfliktų tarp “El Mayo” ir “El Chapo” sūnų dėl pastarųjų noro viešai puikuotis. Jose Carlosas Cisnerosas, kuris tyrinėja narkotikų prekybą, taip pat prognozuoja, kad gali kilti smurto banga kovoje dėl kartelio kontrolės. Kai kurie Kuljakano gyventojai jau tam ruošiasi.

“Gali pakeisti savo dienos įpročius, kad išvengtum vietų, kur gali patekti į bėdą, kai susitiksi su tais žmonėmis, kurie yra labai netolerantiški, – kalba vietos žurnalistas Francisco Cuamea. – Jie kartą į mane nutaikė ginklą vien dėl to, kad aš paprašiau kaimyno patylinti muziką.”

Žurnalistas pridūrė, kad daug žūsta per girtus ginčus dėl merginų.

“Jie yra impulsyvūs vaikai, kurie greitai susierzina ir nėra subrendę valdžiai, kurią turi, – kalbėjo jis. – Sakoma: “Ačiū Dieve, kad nedavei sparnų skorpionui.” Na, o šie vaikinai yra skorpionai su sparnais. Jų sparnai – ginklai, pinigai ir galia.”

Vieno Kuljakano restorano savininkas pasakojo, kaip jo jauniausiasis sūnus žuvo, nes pakliuvo į avariją po vietos narkobarono sūnaus nužudymo.

Jie yra impulsyvūs vaikai, kurie greitai susierzina ir nėra subrendę valdžiai, kurią turi.

“Man labai patinka išeiti į gatvę, bet aš to nedarau, nes bijau, – kalbėjo jis, pažymėjęs, kad apiplėšimų, automobilių pagrobimų skaičius išaugo pastaraisiais metais Kuljakane. –  Beveik niekada neišeinu į lauką naktį, bet vaikai jau įprato prie smurto.”

Pasak psichologijos profesoriaus Tomaso Guevara, dėl šios priežasties kartelis gali susilpnėti, nes jo galia priklauso nuo santykio su vietos gyventojais. Eksperto teigimu, “narkojaunėliai” kenkia tokiam santykiui, nes ignoruoja tokius kartelio draudimus, kaip reketas ir pagrobimas jų kontroliuojamoje Sinaloa provincijoje.

“Narkojaunėliai” gimė dvaruose ir nieko nestokojo. Jie visiškai kitaip žiūri į gyvenimą. Būtent todėl jie labiau trokšta kraujo ir turi mažiau skrupulų.

“Jie neaugo kartu su tais žmonėmis, jie nėra kilę iš skurdžiausių rajonų, – kalba T.Guevara. – “Narkojaunėliai” gimė dvaruose ir nieko nestokojo. Jie visiškai kitaip žiūri į gyvenimą. Būtent todėl jie labiau trokšta kraujo ir turi mažiau skrupulų.”

Šią problemą dar labiau didina pats kartelis, kuris siūlydamas gerovę, moteris ir galią ragina prie jo prisijungti jaunimą. Dar daugiau prie to prisideda ir  “narkokoridos” – dainos, kurios šlovina narkomafijos narių gyvenimo būdą. Jos tapo tokios populiarios, kad dabar vaikai mokyklose teigia, kad užaugę jie nori būti narkokartelių smogikais.

“Jie mano, kad smogikai yra vaikinai, kurie gauna ko nori, gali suvilioti merginą, kurią nori ir nusipirkti automobilį, kurio nori, – teigia T.Guevara. – Kol toks smogiko paveikslas vyraus, jauni žmonės liks šios kultūros kaliniais.”

 

Visą originalų tekstą skaitykite čia

 

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentarai (1)

  1. kelione kelione rašo:

    Atrodo idomi, patraukli turistams salis, taciau daugeliui iskyla klausimas: [url=http://www.lehko.lt/salys/meksika/keliones_i_meksika/] ar saugu [/url]


Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...