2014 Birželio 23

Namus matuojasi pagal kišenę

veidas.lt

BFL

Krizė lietuvius išmokė taupyti, bet svajonės apie nuosavą namą ir lopinėlį žemės atimti niekas nepajėgs.

Individualių namų rinka šiuo metu išgyvena tikrą renesansą: sandorių skaičius Vilniuje ir Vilniaus rajone prilygsta nekilnojamojo turto bumo laikotarpiu sudarytiems sandoriams. Jei 2005–2007 m. vidutiniškai per mėnesį Vilniuje buvo sudaroma nuo 41 iki 51 sandorių, tai šiemet – vidutiniškai 54. Vilniaus rajone atitinkamai 34–37, šiemet – 33. Kauno mieste, kurio gyventojai visuomet pirmenybę teikė nuosavam namui, šiemet per mėnesį vidutiniškai sudaryti 52 sandoriai, Klaipėdoje – 11.
Galima svarstyti, kad investuoti į fundamentalų, lietuvio akimis, turtą skatina artėjančio euro baimė. Tačiau nėra abejonių – nuosavas namas yra viena didžiausių lietuvių svajonių.
Tą patvirtina ir nekilnojamojo turto pardavėjai, pabrėždami, kad, lyginant su prieškriziniu laikotarpiu, kai rinką buvo užtvindę „burbuliniai“ pinigai, dabar žmonės nuosavus namus stato ir perka kur kas atsakingiau, skrupulingai viską skaičiuodami ir pasverdami, atsižvelgdami į realias finansines galimybes. To išmokė ir skaudžios krizės pamokos ir bankų atsakingo skolinimosi politika, daugelį svajotojų apie nuosavą namą nuleidusi ant žemės.
„Žmonės perka ir stato namus, įvertindami realias savo galimybes, nes neriboto skolinimosi laikai jau negrįžtamai praėjo. Tuomet bankai lengva ranka dalino pinigus ir individualių namų kvartalus statančioms bendrovėms, ir tuos namus pirkti pasišovusiems žmonėms. Pusę ar milijoną litų pasiskolinti iš banko buvo nesunku bet kuriai vidutines pajamas gaunančiai šeimai. Jauni žmonės namui pirkti iš banko skolindavosi 500–700 tūkst. litų, o už turto vertinimą neturėdavo ir nuosavo tūkstančio sumokėti“, –„aukso laikus“ prisimena bendrovės „Ober-Haus“ vertinimo ir rinkos tyrimų departamento vadovas Saulius Vagonis.
Jo teigimu, dabar situacija pasikeitė iš esmės: žymiai mažiau naudojama skolintų pinigų, o jeigu skolinamasi, tai pamatuotai, nes bankai reikalauja nuosavų lėšų įnašo, tam tikro pajamų lygio. Todėl ir patys žmonės elgiasi daug atsargiau, suprasdami, kad paskolą reikės grąžinti, o palūkanos gali ne tik mažėti, bet ir didėti.

Ne tik visą šį tekstą, bet ir visus kitus šios savaitės "Veido" straipsnius galėsite perskaityti išsiuntę žinutę numeriu 1390 ir įrašę "veidas 252014" bei įvedę gautą kodą.
Žinutės kaina 4 Lt. Plačiau http://www.veidas.lt/veidas-nr-25-2014-m

 

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...