2016 Birželio 02

Karas Ukrainoje

N.Savčenko grįžo su politiniais antpečiai

veidas.lt

"Scanpix" nuotr.

Gegužės 25 d. Ukrainos didvyrė Nadija Savčenko (35 m.) buvo iškilmingai sutikta Kijevo oro uoste. Beveik dvejus metus praleidusi Rytų Ukrainos separatistų, paskui Rusijos nelaisvėje, N.Savčenko grįžo su politinio svorio našta, nors Ukrainos politikoje reiškėsi netiesiogiai.

Gegužės 27-ąją N.Savčenko pareiškė, kad yra pasirengusi tapti Ukrainos prezidente, jeigu Ukrainos liaudis to norės. Tai tarsi atsakas Ukrainos prezidentui Petro Porošenkai, kuris grįžimo dieną ją iškilmingai priėmė savo rezidencijoje. Kiti Ukrainos prezidento rinkimai vyks 2019 m. kovo 31 d.

N.Savčenko gali konkuruoti su N.Tymošenko ir netgi perimti vadovavimą „Batkivščinai“.

2014 m. birželio 17 d. patekusi į nelaisvę prie Luhansko, jau būdama Rusijos kalėjime N.Savčenko tų metų lapkritį buvo išrinkta į Ukrainos parlamentą pagal Julijos Tymošenko vadovaujamos partijos „Batkivščina“ („Tėvynė“) sąrašą. Kaip parlamento deputatė ji buvo deleguota į Europos Tarybos parlamentinę asamblėją.

Dabar spekuliuojama, kad išėjusi į laisvę N.Savčenko gali konkuruoti su N.Tymošenko ir netgi perimti vadovavimą „Batkivščinai“. Dviejų politikių susitikimo oro uoste vaizdai niekaip nepatvirtina gando, kad N.Savčenko demonstratyviai atsisakė priimti gėlių puokštę iš J.Tymošenko. Grįžusi belaisvė lėktuve nepaėmė gėlių ir iš prezidento atstovės – pareiškė, kad nemėgsta puokščių.

Ukrainos didvyrę kai kas vadina Trojos arkliu, kurį Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas pasiuntė, kad išklibintų P.Porošenkos krėslą. Tokią nuomonę neigia kiti argumentai – esą N.Savčenko reikėjo paleisti 2015 m. pradžioje, kai P.Porošenkos politinė padėtis išties buvo nekokia.

Atrodo, kad ir P.Porošenka linkėtų N.Savčenko tarptautinės misijos, o ne veiklos tėvynėje.

Parlamento deputatė N.Savčenko jau yra pareiškusi, kad rūpinsis armijos reikalais ir sieks sudaryti tarptautinį komitetą įkaitams bei karo belaisviams išvaduoti. Atrodo, kad ir P.Porošenka linkėtų N.Savčenko tarptautinės misijos, o ne veiklos tėvynėje.

Už akių darydama politinę karjerą Ukrainoje, N.Savčenko tuo pat metu galynėjosi su Rusijos teismu. Apkaltinta prisidėjusi prie Rusijos žurnalistų Igorio Korneliuko ir Antono Vološino žūties Luhansko srityje, N.Savčenko buvo teisiama Rostovo prie Dono srities Donecko mieste, pavadintame kaip Rusijos nuo Ukrainos bandomas atplėšti didmiestis. Rusijos teismas ją nuteisė 22 metus kalėti, tačiau N.Savčenko sulaukė Rusijos prezidento malonės, kuri, jo teigimu, suteikta atsižvelgiant į žuvusių žurnalistų giminių prašymą, nors giminės jokių pareiškimų šiuo klausimu nepadarė.

N.Savčenko gimė Kijeve, mokėsi ukrainiečių mokykloje. Vidurinį mokslą baigė turėdama modeliuotojo dizainerio profesiją. Vienus metus studijavo žurnalistiką Kijevo nacionaliniame universitete, paskui pagal kontraktą tarnavo Ukrainos kariuomenėje – iš pradžių radiste geležinkelių dalinyje, paskui 95-ojoje aeromobilioje brigadoje. 2004–2005 m. pusmetį tarnavo Ukrainos taikdarių dalinyje Irake. Per pustrečių metų, kol 2003–2005 m. Ukraina dalyvavo taikdariškoje misijoje Irake, ten žuvo 18, buvo sužeista 40 ukrainiečių karių.

N.Savčenko, pasiprašiusi atostogų ir likdama Ukrainos karininke, dalyvavo kovose savanorių bataliono „Aidaras“ gretose.

Grįžusi iš Irako N.Savčenko įstojo į Charkovo karinių oro pajėgų universitetą – siekė įgyvendinti seną svajonę tapti karo lakūne. Buvo dukart pašalinta iš universiteto dėl netinkamumo būti pilote (tokia oficiali formuluotė). Baigė mokslus, įgydama sraigtasparnio šturmano specialybę. Kapitonė N.Savčenko tarnavo šturmane 3-iajame atskirajame aviacijos pulke.

Prasidėjus konfliktui Ukrainos rytuose N.Savčenko, pasiprašiusi atostogų ir likdama Ukrainos karininke, dalyvavo kovose savanorių bataliono „Aidaras“ gretose. 2014 m. birželio 17 d. pateko į separatistų nelaisvę prie Metalisto gyvenvietės netoli Luhansko.

N.Savčenko kaltinta tuo, kad 2014 m. birželio 17 d. jai koreguojant ukrainiečių minosvaidžių ugnį žuvo Rusijos valstybinės televizijos žurnalistas Igoris Korneliukas ir garso operatorius Antonas Vološinas.

Parodomasis N.Savčenko teis­mas vyko su gausybe pažeidimų. Teisiamoji kelis kartus skelbė bado streiką.

Rusijos astronomė Olga Voziakova, dirbanti valstybiniame mokslinio tyrimo institute, ištyrė N.Savčenkos paėmimo į nelaisvę vaizdo įrašus ir nustatė, kad jie padaryti 2014 m. birželio 17 d. ryte iki Rusijos žurnalistų žūties. N.Savčenkos advokatai reikalavo, kad šie duomenys būtų pridėti prie bylos. Prokurorams atsisakius tai padaryti astronomė atvyko liudyti į teismą.

N.Savčenko amnestuota mainais į Ukrainoje nuteistų Rusijos kariškių Jevgenijaus Jerofejevo ir Aleksandro Aleksandrovo amnestiją.

 

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentarai (1)

  1. Algis Algis rašo:

    Bent klaidą pavadinime išsitaisykit


Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...