2012 Rugsėjo 08

Molinio sezono kronikos

veidas.lt


Ruduo po vasaros bundančioje sostinėje prasideda keramikos bienale ir emalio simpoziumu.

Visi žino, kas yra vyresnių ponių mėgstamas „aksominis sezonas“ Pietų kurortuose. Vilniaus galerijose tą patį laiką galėtume pavadinti moliniu, nes nemažai sostinės parodų erdvių rugsėjį pristato keramikos darbus.
Molinio sezono viršūnė – antroji Vilniaus keramikos meno bienalė, duris atvėrusi „Arkos“ galerijoje. Viena naujovių – galėsime susipažinti su darbais keramikų, gyvenančių ne tik Lietuvoje. Į kvietimą pateikti bienalei savo kūrinių atsiliepė JAV ir Kanadoje dirbantys dailininkai Rimas VisGirda, Alvydas Pakarklis, Nora Aušrienė ir Reed Weir, kurios mamos, skulptorės Elenos Žebrauskaitės-Weir, kūrinių galima rasti Lietuvos dailės muziejaus rinkiniuose.
Speciali komisija ne tik sijojo pateiktus darbus, bet ir rinko bienalės laureatus. Prieš porą metų tokiu pripažintam keramikui iš Panevėžio Egidijui Radvenskui šįmet suteikta galimybė pristatyti autorinę savo kūrinių ekspoziciją. O naująja bienalės laureate pripažinta ir profesoriaus Liudviko Strolio (1905–1996) vardo pinigine premija apdovanota dailininkė Laimutė Matijošaitytė-Martinkienė už kūrinį „Raistas“. Dar dvi piniginės premijos skirtos keramikėms Danutei Jazgevičiūtei ir Konstancijai Dzimidavičienei.
Keramikės Agnės Kondrataitės autorinę parodą „Miestas“ siūlo aplankyti „Lietuvos aido“ galerija. Šios dailininkės lipdomos figūros – plastiškos, tarsi beveidės, keistai sulipusios arba ilgo metalinio strypo pervertos. Kiekvienas žmogus A.Kondrataitės kompozicijose tarsi laukia gyvybę grąžinančio burtininko lazdelės mostelėjimo. (…)

Gėrybės ir nuodai

Galerija „Vartai“ naują parodų sezoną atidarys rugsėjo 11-ąją. Tą vakarą žiūrovams bus pristatomos dvi norvegų menininko Knuto Asdamo instaliacijos. Vienoje jų, specialioje betono ir metalo konstrukcijoje, demonstruojamas autoriaus dokumentinis filmas, pasakojantis Tripolio miesto parodų ir konferencijų komplekso istoriją. Jo statyti septintojo dešimtmečio pradžioje buvo pakviestas vienas garsiausių brazilų architektų Oscaras Niemeyeris, tačiau dėl 1975 m. Libijoje prasidėjusio pilietinio karo pastatas liko neužbaigtas ir tapo karinės amunicijos sandėliu bei sraigtasparnių nusileidimo aikštele, o vėliau buvo tiesiog uždarytas.
Videoinstaliaciją „Tripolis“ prasmingai pratęsia kita K.Asdamo instaliacija, kurią sudaro maždaug trijų tūkstančių knygose, žurnaluose, laikraščiuose ir internete rastų migrantų fotografijų kolekcija. Skirtingos nuotraukos susilieja į vientisą masę, pulsuojančią nuolat iškylančiais ir dingstančiais veidais.
Kartu su norvegu „Vartuose“ savo akciją-instaliaciją „Laikino meno fondas“ pristatys vilnietė Laura Garbštienė. Visą parodos laiką menininkė gyvens kaime, o galerijoje žiūrovams kasdien bus siūloma įsigyti jos miške surinktų ar pačios išaugintų gėrybių. Šalia veiks ir „gamtos pažinimo kambarys“ su nuodingų augalų kolekcija, eksponuojama ant Lietuvos paviljono 54-ojoje Venecijos bienalėje katalogo lapų. Pasak menininkės, katalogas herbariumui buvo pasirinktas visiškai atsitiktinai: tiesiog knygos popierius buvo labai minkštas ir tinkamas augalams eksponuoti. Katalogų šūsnys – kiekvieno aktyvesnio parodų lankytojo problema, nes tokie leidiniai greitai praranda aktualumą ir užima brangią vietą namų lentynose.

Iš užmaršties

„Kuntskamera“ siūlo susipažinti su dailininkų Krinickų šeimos kūrybiniu palikimu. Ramazanas Krinickas (1904–1983) – totorių kilmės scenografas, Mstislavo Dobužinskio mokinys. Dirbo dailininku Kauno teatruose, kūrė plakatus, pašto ženklus, iliustravo knygas, iš senos kartografinės medžiagos braižė žemėlapius. Natalija Luščinaitė-Krinickienė (1905–1998) – skulptorių Kajetono Sklėriaus ir Juozo Zikaro mokinė. 1931 m. baigusi Kauno meno mokyklą pradėjo energingai dalyvauti parodose. Jungtinė paroda „Iš užmaršties…“ kviečia atrasti šiuos nepelnytai primirštus autorius, pasigėrėti tarpukario estetine dvasia ir nuoširdumu persismelkusia jų kūryba. (…)

Visą publikacijos tekstą skaitykite savaitraštyje “Veidas”, pirkite žurnalo elektroninę versiją internete (http://www.veidas.lt) arba užsisakykite “iPad” planšetiniame kompiuteryje.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...