2016 Liepos 11

Lietuvos ateitis

Moksliukė, kuriai patinka motociklai

veidas.lt

Gabija SABALIAUSKAITĖ

Šiaulių Juliaus Janonio gimnazijos abiturientė Laura Kondratavičiūtė, ketverius gimnazijos metus skynusi pergales Lietuvos olimpiadose, šiuo metu renka egzaminų šimtukus, vis daugiau mąsto apie studijas ir laužo stereotipus apie moksliukus – jai pačiai patinka motociklai, o ir jos bendraminčiai papildomo ugdymo mokyklose turi įvairiausių pomėgių, ne vien krimsti vadovėlius.

Nors dar žinomi ne visų brandos egzaminų rezultatai, Laura jau gali didžiuotis fizikos ir matematikos egzaminų šimtukais. Prie puikių akademinių pasiekimų jau pripratusi abiturientė sako, kad šiųmečiai abitūros rezultatai svarbūs ir jos karjerai, mat užsienio universitetų keliamų reikalavimų kartelė yra gana aukšta. Kol kas naujus mokslo metus Laura planuoja pasitikti Didžiojoje Britanijoje – Mančesterio arba Bato universitete.

Turbūt kiekvieną abiturientą „nužudo“ klau­­simas, ką studijuosi.

Greičiausiai Laura studijuos chemijos inžineriją. Šią studijų kryptį ji pasirinko ieškodama srities, kurioje derėtų jai labiausiai patinkantys ir besisekantys chemijos ir fizikos mokslai. Kol kas ji planuoja dirbti atsinaujinančios energijos išteklių srityje, kuria susidomėjo dalyvaudama programoje „Pasimatuok profesiją“ ir atlikdama praktiką Šiaulių įmonėje „Kalvis“.

„Kadangi neturiu patirties, diplomo, buvau labiau stebėtoja, bet mane nustebino automatizuoti procesai: viskas kompiuterizuota, vienoje laboratorijoje nė nebuvo žmonių – viską daro kompiuteriai“, – apie patirtį modernioje įmonėje pasakoja Laura.

Kad ateitį norėtų sieti su fizika ir chemija, ji sako supratusi, kai tik ėmė dalyvauti olimpiadose, tačiau pasirinkti buvo sunku: juk chemija daug kur dera su biologija, o fizika – su informatika.

„Turbūt kiekvieną abiturientą „nužudo“ klau­­simas, ką studijuosi“, – juokiasi Laura. To­dėl ji pati atjaučia bendramokslius ir pasakoja gimnazijoje dalyvavusi pokalbiuose su jaunesniais mokiniais, kad patartų, kaip rinktis, ir pa­dėtų atsakyti į tą sudėtingą klausimą, ką studijuoti.

Stereotipai apie moksliukus nieko verti

Gimnaziją Laura baigė vien dešimtukais, o pernai jai pasisekė labai panašiai – dešimtukus ji gavo iš visų dalykų, išskyrus anglų kalbos de­vy­netą. Būsimoji pirmakursė dar nenori spėlioti, kokius gaus chemijos ir biologijos egzaminų įvertinimus, tačiau atrodo, kad jai puikiai pasiseks ir brandos egzaminų sesija. Tiesa, mergina pri­sipažįsta šiek tiek nusivylusi, kad gavo 89 balų lietuvių kalbos ir literatūros egzamino įvertinimą, o štai anglų kalbos – 90 balų.

„Bet pati žinau, kad esu tiksliukė“, – sako Lau­ra, kelerius metus iš eilės skynusi pergales Lie­­tuvos chemijos ar fizikos olimpiadose.

Tiksliukė ir, kaip pati prisipažįsta, moksliukė, tačiau ne tokia, kaip įprasta manyti. Laura turi ir stebėtinų pomėgių. Štai dar būdama Ra­gai­nės progimnazijos aštuntokė, kai pirmą ­kar­tą dalyvavo televizijos viktorinoje „Tūks­tant­me­čio vaikai“, rajono žiniasklaidoje pasakojo apie ža­vėjim­ąsi motociklais ir svajonę kada nors va­­ži­nėti „Harley Davidson“. Per kelerius me­tus šio pomėgio Laura neišsižadėjo. Dabar ji važinėja itališku raudonu motoroleriu „Ap­rilia“.

Lauros pasiekimai neapsiriboja vien puikiais akademiniais rezultatais.

Pasak Lauros, kad pradėjo domėtis technika ir motociklais, yra ir tėčio indėlis. Jos tikinimu, nors kiti gal ir stebisi, moksliukai laisvalaikiu ne vien vadovėlius kremta ar sudėtingiausius olimpiadų uždavinius gliaudo. Daug puikių akademinių rezultatų pasiekusių gabių mokinių domisi įvairiomis sritimis ir gali turėti pačių įvairiausių užsiėmimų. „Tai matau bendraudama su papildomo ugdymo mokyklose sutiktais bendraminčiais – daug jų domisi re­tais, netikėtais dalykais“, – tikina Laura.

„Jei paklaustumėte 29 bendraklasių, visi pa­sakytų, kad Laura yra moksliukė – kitokia mo­kinė, kuri daug kuo domisi ir labai daug žino, – sako Lauros klasės auklėtoja Šiaulių J.Janonio gimnazijos etikos mokytoja Rita Margevičienė. – Lauros pasiekimai neapsiriboja vien puikiais akademiniais rezultatais. Kartą visi klasėje ma­loniai nustebome, kai ji pasakojo, kad do­mi­si technika, motociklais, pati važinėja motoroleriu.“

Auklėtoja priduria, kad puikūs akademiniai rezultatai Laurą lydėjo visus ketverius gimnazijos metus: „Vien pažiūrėjus į jos įvertinimus, metinius pažymius, skaičiukai pasako viską. Keis­čiausia tai, kad puikūs rezultatai tęsiasi nuo pat jos mokslų gimnazijoje pradžios.“

Iš tiesų, kaip pasakoja pati mergina, mokslais iš peties ji užsiėmė nuo pat progimnazijos, kai debiutavo pirmoje matematikos olimpiadoje ir susidomėjo tokiais konkursais.

Iki olimpiadų ji dukart dalyvavo „Tūks­tant­mečio vaikų“ viktorinoje, o antrą kartą pakliuvo į finalą ir pelnė trečią vietą. Laura pasakoja, kad aukštesnėse klasėse šiame konkurse nebedalyvavo, nes jo dalyviai gauna daug istorijos, geografijos klausimų, o ji juk labai aiškiai pasirinko tiksliuosius mokslus.

Laura atrodė tokia įdomi, atrodė, nėra to­kio dalyko, kurio ji nežinotų.

Nors televizijos konkurso prizininke Laura tapo prieš kelerius metus, sako dar prisimenanti klausimą, kurio atsakymą žinojo visai atsitiktinai: vasarą su tėvais lankėsi Kroatijoje, o laidoje sulaukė klausimo apie Kroatijos va­liutą.

„Važiavome palaikyti Lauros į televizijos studiją, piešėme plakatus. Visi norėjome su ja nusifotografuoti, tai buvo pirma gimnazijos klasė, tuo metu dar nebuvome gerai susipažinę, Laura atrodė tokia įdomi, atrodė, nėra to­kio dalyko, kurio ji nežinotų“, – apie bendraklasių palaikymo komandą pasakoja Lauros klasės auklėtoja.

Visą straipsnį ir savaitraščio “Veidas” numerį rasite ČIA

 

 

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...