2015 Liepos 08

Moderniausios Baltijos šalyse laboratorijos atviros KTU studentų moksliniams tyrimams

veidas.lt

„Mūsų studentai, atlikdami tyrimus, sprendžia realias praktines problemas – jiems pateikiame institute atliekamų tarptautinių projektų užduotis“, – teigia Kauno technologijos universiteto (KTU) K.Baršausko ultragarso mokslo instituto tyrėja Elena Jasiūnienė.

Universiteto magistrantų bei doktorantų tiriamiesiems darbams vadovaujanti mokslininkė įsitikinusi: praktika naujausia tyrimų įranga Baltijos šalyse aprūpintose KTU „Santakos“ slėnio laboratorijose yra didžiulis studijų privalumas.

 

KTU Mokslo ir technologijų centre bei Technologinio verslo inkubatoriuje, kuris yra „Santakos“ slėnio dalis, įsikūrę šeši universiteto mokslo institutai. Greta esančiame verslo korpuse technologinio verslo įmonės naudojasi vienos didžiausių Baltijos šalyse inovacijų paramos infrastruktūros – Kauno mokslo ir technologijų parko teikiamais privalumais. KTU „Santakos“ slėnyje sumontuotos mokslinės įrangos vertė – beveik 26 mln. eurų, mokslo tyrimams skirtos erdvės užima devynių tūkstančių kvadratinių metrų plotą.

Atviros prieigos KTU „Santakos“ slėnio laboratorijose gimsta projektai, tiesiantys kelią Lietuvos inovacijų ekonomikai. Beje, dokumentuose ir pranešimuose spaudai linksniuojamas žodžių junginys „atvira prieiga“ būtent tą ir reiškia: geriausiai Baltijos šalyse įrengtose laboratorijose tiriamuosius darbus gali atlikti ne tik mokslininkai, bet ir verslas, ir (tai ne mokslinė fantastika) studentai.

 

Mokslo tyrimų pasaulis arčiau nei Marsas

 

„Mielai priimame norinčius dirbti ir turinčius pareigos jausmą studentus“, – sako KTU Medžiagų mokslo instituto direktorius prof. Sigitas Tamulevičius. Noras dirbti kūrybinį mokslinį darbą, pasak instituto vadovo, yra vienintelė sąlyga, kurios reikia norintiesiems patekti į šviesa užlietas KTU „Santakos“ slėnio laboratorijas.

Ką tik antrą bakalauro kursą baigęs taikomosios chemijos studentas Mindaugas Bistrickas, vedamas noro gilintis į organinės chemijos sintezę, po paskaitos priėjo prie savo dėstytojo ir paklausė apie galimybę atlikti praktinius bandymus.„Nesitikėjau, kad galėsiu patekti į ką tik duris atvėrusio KTU „Santakos“ slėnio Sintetinės chemijos instituto laboratorijas. Kai pirmą kartą čia atvykome, pats direktorius mums viską aprodė, o paskirtasis darbų vadovas supažindino su darbo chemijos laboratorijoje pagrindais“, – įspūdžiais dalijasi studentas.

M.Bistricko teigimu, praktika slėnyje naudinga ne tik įgytomis žiniomis bei patirtimi, bet ir tuo, kad galima iš arti susipažinti su mokslininko darbu. „Anksčiau man atrodė, kad tarp manęs ir mokslininkų yra toks atstumas kaip maždaug nuo Žemės iki Marso, – šypsosi vaikinas. – Šiandien jis sumažėjo. Susipažinęs su žmonėmis, dirbančiais mokslo srityje, matau, kad jie yra šilti, draugiški, nuoširdūs ir visada pasirengę padėti.“

 

Studentų mokslo darbams – praktinis pritaikymas

 

Pasak E.Jasiūnienės, matavimų inžineriją studijuojantys magistrantai ir doktorantai savo darbuose gilinasi į realias Ultragarso mokslo instituto atliekamų projektų tyrimų užduotis. „Mes gauname bandinius su aktualiomis, spręstinomis problemomis, tokiomis kaip defektų paieška ultragarso būdu, siekiant nustatyti mikroįtrūkimus, nematomus plika akimi netobulumus. Tam reikia tobulinti naujas technologijas, kurti metodus, kurie vėliau pritaikomi praktikoje ne tik Lietuvoje, bet ir visame pasaulyje“, – teigia mokslininkė.

Eksperimentinius tyrimus studentai atlieka su pačia moderniausia ultragarso mokslo tyrimų įranga. „Turime vienintelį Baltijos regione moksliniams tikslams naudojamą kompiuterinį tomografą, kitos modernios aparatūros, kuria galima tirti pačius įvairiausius objektus – nuo labai mažų iki labai didelių“, – galimybes vardija E.Jasiūnienė.

Studentai KTU „Santakos“ slėnyje įsikūrusiame Ultragarso mokslo institute daugelį darbų atlieka ta įranga, kuri naudojama ir pramonėje. Tai, mokslininkės manymu, jiems suteikia neįkainojamos patirties ir neabejotino pranašumo darbo rinkoje.

 

Moksliniai tyrimai gelbsti gyvybes

 

„Dirbdamas mokslinį darbą esi priverstas nuolatos tobulėti, kasdien sužinai ką nors naujo. Kol žmogus kuo nors domisi – nesensta“, – mano Ultragarso mokslo institute doktorantūros tyrimus atliekanti Kristina Andrėkutė. Jos mokslinio darbo tematika susijusi su ultragarsinių technologijų, padėsiančių medikams patikslinti melanomos diagnozę, kūrimu.

Jaunoji mokslininkė teigia, kad universitetas suteikia galimybes visapusiškai tobulėti: doktorantai dalyvauja tarptautinėse konferencijose bei susitikimuose su partneriais, stažuojasi garsiausiose įmonėse bei mokslo įstaigose. Tačiau, jos nuomone, svarbiausia tai, kad atliekant mokslinius tyrimus galima realiai padėti žmonėms ir net išgelbėti gyvybes.

„Galutinis mūsų atliekamų tyrimų tikslas – nustatyti diagnozę ultragarsu, be chirurginės invazijos, histologinių tyrimų. Ultragarso tyrimai nėra brangūs, jie nekenksmingi ir neskausmingi. Tikslia diagnostine technologija galima nustatyti ir labai plonų – iki 1 mm storio navikų išplitimą. Tokio storio augliai dar nėra labai pavojingi“, – aiškina K.Andrėkutė.

Medžiagų mokslo institute praktiką atliekantis magistrantas Audrius Valavičius įsitikinęs, kad jo atliekami tyrimai yra aktualūs ir svarbūs pasaulio mastu. Paviršiaus įazotinimo tematika, į kurią gilinasi studentas, rašomi straipsniai, kuriamos inovatyvios technologijos. „Įazotinti paviršiai pasižymi antikorozinėmis savybėmis, įazotinimas pagerina biosuderinamumą, tai yra tokios dangos yra tinkamos kūno implantams“, – apie praktinį tyrimų pritaikomumą dėsto studentas.

Pasak jo, studijuoti įdomu, nes naujos žinios padeda geriau suprasti pasaulį: kuo sunkesnis bagažas – tuo lengviau važiuoti.

 

 

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...