2016 Sausio 05

Kuo gyvas pasaulis

Mirties bausmė sugrįžta į madą

veidas.lt

"Scanpix" nuotr.

Stilingosios laidų vedėjos Rūtos Mikelkevičiūtės raginimas sugrąžinti mirties bausmę po tragedijos Saviečuose sukėlė audringą reakciją. Gal tai tebuvo emocijos, tačiau “The New York Times” pažymi, kad vis daugiau šalių sugrįžta prie mirties bausmės.

2014 m. mažiausiai 2 466 žmonės buvo nuteisti mirties bausme. T.y. 28 proc. daugiau nei 2013 m.

Dalis valstybių pradėjo taikyti mirties bausmę net ir už nusikaltimus, kurių nebuvo atimta gyvybė, kitos – po tam tikro laiko pradeda taikyti ją dažniau, ypač terorizmo bylose.

Pasak “Amnesty International”, 2014 m. mažiausiai 2 466 žmonės buvo nuteisti mirties bausme. T.y. 28 proc. daugiau nei 2013 m.

Tarp mirties bausmės taikytojų pirmauja Iranas ir Saudo Arabija. Pavyzdžiui, šeštadienį pastarojoje buvo įvykdyta mirties bausmė šiitų dvasininkui Sheikhui Nimrui al-Nimrui, kuri iššaukė išpuolius prieš Saudo Arabijos diplomatines atstovybes šiitų vyraujamame Irane, o galiausiai ir prie šių dviejų valstybių diplomatinio konflikto.

Vis dėlto pirmoji vieta pagal mirties bausmių taikymą atitenka Kinijai, nors tikslių skaičių nėra, nes tai yra valstybės paslaptis. Tiesa, JT skaičiavimais vien nuo 1999 iki 2003 m. 6687 žmonėms buvo įvykdyta mirties bausmė Kinijoje.

Iš viso 105 valstybės yra panaikinusios mirties bausmę, dar 60-yje šalių ji galioja, bet jau dešimtmetį netaikyta.

Penketuką užbaigia JAV ir Irakas. Amerikoje praėjusiais metais mirties bausmė įvykdyta 28 žmonėms, ir tai jau šešti metai, kai šis skaičius mažėja. 12 valstijų yra paskelbusios mirties bausmės moratoriumą.

Iš viso 105 valstybės yra panaikinusios mirties bausmę, dar 60-yje šalių ji galioja, bet jau dešimtmetį netaikyta.

28 valstybėse galioja ir buvo taikyta mirties bausmė per pastaruosius dešimt metų.

“Keistas paradoksas – dauguma valstybių yra panaikinusios mirties bausmę, tačiau nuteistųjų mirties bausme skaičius pastaruoju metu auga”, – teigė JT žmogaus teisių sekretoriato atstovas Ivanas Simonovicius.

“Kaltinimai terorizmu ir susiję su narkotikais, regis, yra varomoji to jėga, bet nėra jokių įrodymų, kad tai atneštų rezultatų”, – pridūrė jis.

Kai kurios šalys sugrįžo prie mirties bausmės taikymo, Jordanija ir Pakistanas – tai padarė 2014 m. Nuo to laiko maždaug 300 žmonių buvo nuteisti myriop Pakistane. Tais pačiais metais Egipte keli šimtai “Musulmonų brolijos” rėmėjų buvo nuteista aukščiausia bausme dėl dalyvavimo smurtiniuose protestuose.

Visą originalų tekstą skaitykite čia

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...