2010 Spalio 06

Kultūra

Minimos J. Lennono gimimo metinės

veidas.lt

Jeigu legendinės britų grupės “The Beatles” lyderis Johnas Lennonas (Džonas Lenonas) tebebūtų gyvas, šiemet jam būtų suėję 70 metų, tačiau jo žmona Yoko Ono (Joko Ono) mano, jog dainininkas dėl šios sukakties būtų sukęs galvą ne daugiau nei dėl savo 40-ojo gimtadienio.

Y.Ono prisiminė, kad tą dieną buvęs bitlas netikėjo sulauksiantis tokio amžiaus.

“Negaliu patikėti, kad sulauksiu 40 metų!” – dainininkas sakė žmonai.

“Pasakiau: “Johnai, Johnai – 40-metis nėra taip blogai, žinai?”, – nurodė ji.

Deja, tie metai J.Lennonui buvo paskutiniai: jis buvo nušautas 1980 metų gruodžio 8 dieną, praėjus beveik dviem mėnesiams po 40-ojo gimtadienio.

Tačiau pastaruosius tris dešimtmečius Y.Ono uoliai stengėsi išsaugoti dainininko palikimą ir iki šiol nenuleidžia rankų, artėjant 70-osioms jo gimimo metinėms, kurios bus minimos šeštadienį.

Aštuoni J.Lennono albumai buvo iš naujo įrašyti ir bus išleisti šią savaitę; taip pat pasirodys du albumų rinkiniai. Buvo atnaujintas ir 1980 metais išleistas bendras Y.Ono ir J.Lennono dainų albumas “Double Fantasy”.

Tarp kitų projektų – atminimo rinkinys “Box of Vision”, kurį sudaro muzikos albumai ir meno darbai; įvairių žvaigždžių koncertai; šią savaitę pasirodysiantis filmas apie J.Lennono vaikystę “Nowhere Boy”; taip pat šeštadienį Niujorko Centriniame parke vyksianti dokumentinio filmo “Lennonas Niujorke” (LennonNYC) peržiūra.

Pati Y.Ono nužudyto vyro gimtadienį paminės Islandijoje, kur įvyks jos grupės “Plastic Ono Band” koncertas, o britų dainininko garbei bus įžiebtas bokštas “Imagine Peace Tower”.

Neseniai duodama interviu naujienų agentūrai AP, 77 metų atlikėja ir taikos aktyvistė kalbėjo apie savo gyvenimo misiją – išlaikyti gyvą atminimą apie J.Lennoną.

AP: Johnas Lennonas buvo muzikantas ir aktyvistas. Ar pakankamai muzikų ir menininkų stengiasi daryti įtaką pokyčiams visuomenėje?

Y.Ono: Žinoma, jie visi tai daro. Tai nuostabu. Kai Johnas ir aš pradėjome šią veiklą, žinote, mes žvalgėmės aplink: “Ar esame vieninteliai žmonės?” Štai kaip tada jautėmės. Tačiau manau, jog dabar daugybė muzikantų yra labai stiprūs aktyvistai. Jie visi tokie; tai nuostabu.

AP: Kaip, jūsų nuomone, Johnas vertintų dabartinį sąmyšį pasaulyje?

Y.Ono: Jis būtų visiškai perpykęs… Žinot, jis norėtų kur nors bėgti, trenktis arba ką nors pasmaugti? Kita vertus, kai pagalvoju, esu tikra, kad jis atsileistų ir nuspręstų, jog turi išlikti aktyvistu. Mums išties reikia kažką nuveikti dėl pasaulio – priešingu atveju išsisprogdinsime visi kartu.

AP: Ką manote apie “Nowhere Boy”?

Y.Ono: Ką gi, pirmiausiai buvau nustebinta, kad ši režisierė (Sam Taylor-Wood, Sem Teilor-Vud) yra graži – turiu omenyje, fiziškai labai graži jauna asmenybė… Esmė ta, jog ji tai padarė ir jai išties šauniai pavyko. Tai jos pirmas filmas – neįtikėtina, tiesa? Ji kaip stebuklas. Ir visi ten vaidinantys – labai geri. Taip pat buvau nustebinta, nes pirmąkart kas nors – galbūt jie skaitė knygas ar dar ką nors – iš tikrųjų perprato, kokia buvo Johno vaikystė. Kokia skausminga ji jam buvo… Esu labai, labai dėkinga, kad Sam Taylor-Wood sukūrė šį filmą. Labai teisingas filmas, taip.

AP: Kaip manote, ką žmonės turėtų žinoti apie Johną Lennoną, praėjus šimtmečiui nuo dabarties?

Y.Ono: Pirmiausiai nesu tikra, ar nesulauksiu tų laikų. Pasaulyje viskas taip keičiasi, jog tikėtina, kad mes visi galėsime gyventi kiek norėsime. Johnas taip pat gali sugrįžti. Mes nieko nežinome. Taigi, neatsakysiu į šį klausimą.

AP: Kaip nusprendėte, kokią muziką norite perleisti rinkiniuose?

Y.Ono: Vienintelis dalykas, su kuriuo tikriausiai esu kaip nors susijusi – sprendimas neįtraukti (albumo) “Two Virgins”. Neįdėjau “Life With the Lions”, nes (jo melodijos) tam tikra prasme pernelyg avangardinės… Labiausiai norėjai pristatyti Johną kaip neįtikėtiną, ypatingą roko atlikėją. Vėliau jis nuklydo į avangardą ir tai nieko bloga, tačiau ten labai daug manęs, todėl pagalvojau: “Ką gi, geriau to nedarykime.”

AP: Ką jums reiškia klausytis dainos “Woman” po daugelio metų?

Y.Ono: Žinoma, jaučiausi labai pamaloninta, kai Johnas ją parašė. Tačiau tuo metu aš vienintelė buvau su juo. Man labai pasisekė. Žinote, daug tapytojų tapo savo žmonas – nežinau, galbūt tai pigu ir paprasta. Tačiau taip jie elgiasi. Tad jis tam tikra prasme pasinaudojo manimi; galbūt aš jį įkvėpiau. Tačiau manau, kad jis kalba apie visas moteris, ir galvoju, jog tai yra labai svarbu.

AP: Ar iki šiol klausotės jo muzikos?

Y.Ono: Pastaruosius 30 metų klausausi jo muzikos beveik kasdien ar kas antrą dieną, nes yra kitų poreikių ir reikalų; taip pat klausydavausi (jo dainų) dėl verslo. Tačiau tai nėra labai atpalaiduojantis dalykas. Nesiklausau jo dainų, kad vien atsipalaiduočiau, nes jaučiu, kad man skauda. Tam tikra prasme tai skausminga.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...