2015 Spalio 18

Malaizijos lėktuvas numuštas rusiška raketa „Buk“

veidas.lt

Scapnix

Spalio 13 d. Nyderlandų saugumo taryba paskelbė išvadas dėl Malaizijos oro linijų MH17 reiso lėktuvo, kuris 2014 m. liepos 17 d. sudužo virš Ukrainos.

Vargu ar 298 keleiviai, kurie visi žuvo, suvokė, kad lėktuvo maršrutas driekėsi virš Donecko srities, kur vyko Ukrainos armijos ir Rusijos palaikomų Donbaso separatistų kovos.

Antradienį paskelbtose Nyderlandų saugumo tarybos išvadose teigiama, kad lėktuvas  „Boeing 777“ numuštas raketa žemė-oras, paleista iš rusiško įrenginio „Buk“. Nurodyta, kad tai raketa 9M38M1 su sprogstamąja galvute 9N314M. Tokią ginkluotę turi ir Rusijos, ir Ukrainos armijos.

Tyrimas nenurodo, kas yra atsakingas už raketos paleidimą. Į tai po kelių mėnesių atsakys Nyderlandų kriminaliniai tyrėjai. Tačiau savaip parodyta į Ukrainą. Pasak Saugumo tarybos ekspertų, karo aplinkybėmis reikėjo uždrausti skrydžius virš pavojingos zonos, o katastrofos dieną ją perskrido apie 160 lėktuvų.

Savaitė prieš Saugumo tarybos pranešimą savo išvadas paskelbė neoficiali ekspertų ir žurnalistų grupė „Bellingcat“. Jos teigimu, paleidimo įrenginys „Buk“, kuris buvo atgabentas į separatistų kontroliuojamą Ukrainos teritoriją, kažkada priklausė Rusijos 53-iajai zenitinių raketų brigadai, dislokuotai Kursko mieste. „Bellingcat“ pranešime įvardyti keturi vairuotojai, kurie galbūt atgabeno „Buk“ į Ukrainą, pateiktos jų fotografijos.

Rusijos koncernas „Almaz-Antei“, gaminantis priešlėktuvinius ginklus, spalio 13 d. irgi paskelbė savo išvadas. Nenuostabu, kad jos visiškai priešingos tam, ką pareiškė Nyderlandų saugumo taryba. „Almaz-Antei“ ekspertai teigia, kad „Boeing 777“ numušusi raketa paleista iš Ukrainos kontroliuojamos teritorijos. Neva panaudota raketa 9М38, kurios gamyba nutraukta 1986 m. Esą nuo 2011 m. Rusijos armijoje ją uždrausta naudoti. „Almaz-Antei“ teigia išleidęs tyrimams 10 mln. rublių. Tačiau Rusijos ekspertų reputacija tokia prasta, kad vargu ar į šias išvadas bus pažvelgta rimtai.

Dėl Rusijos veto Jungtinėse Tautose Nyderlandai atsisakė plano įsteigti tarptautinį tribunolą lėktuvo žūčiai ištirti. Tačiau svarstoma apie kitas galimybes: tirti bylą Tarptautiniame baudžiamajame teisme arba įkurti kelių šalių ypatingąjį teismą.

 

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentarai (2)

  1. šauta iš kitur šauta iš kitur rašo:

    tai kad pataikyta visai į kitą lėktuvo pusę, jei būtų šauta iš separatistų

  2. Petras Petras rašo:

    Raketa 9M38M1 su sprogstamąja galvute 9N314M jau seniai nenaudojama Rusijos kariuomenyje. Rusija ekspluatuoja modernizuota jos varianta. O sitas senas jos tipas, kaip tik buvo Ukrainoje.


Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...