2016 Spalio 06

TYRIMAS

Ar V.Putinas atsakingas kaip M.Gaddafi?

veidas.lt

Maskva, Scanpix nuotr.

 

Rugsėjo 28 d. Jungtinė tyrimų grupė (JTG), tirianti keleivinio lėktuvo „Boeing 777“ katastrofą virš Ukrainos 2014 m. liepos 17 d., oficialiai pranešė, kad lėktuvas buvo numuštas raketa, paleista iš rusiško įrenginio „Buk“. Į Kremliaus remiamų separatistų užgrobtą Ukrainos teritoriją įrenginys atgabentas iš Rusijos. Tikėtina, kad technika priklausė tos šalies 53-iajai zenitinių raketų brigadai. Praėjus kuriam laikui po tragedijos įrenginys buvo grąžintas į Rusiją.

 

Arūnas BRAZAUSKAS

 

Per katastrofą žuvo 283 keleiviai ir 15 komandos narių. Žuvusieji turėjo 10 šalių pilietybes. JTG sudaro Nyderlandų, Belgijos, Ukrainos, Australijos ir Malaizijos, kurios avialinijoms priklausė lėktuvas, atstovai.

Tyrėjams pavyko nustatyti apie šimtą asmenų, susijusių su šiuo kariniu nusikaltimu. Dalis jų gali tapti įtariamaisiais. Rusijos kariškių, tiesiogiai aptarnavusių paleidimo įrenginį, pavardės, iš interneto paimtos nuotraukos jau senokai cirkuliavo viešojoje erdvėje, kaip ir pranešimai apie tarpinius tyrimo duomenis. Daug tokios informacijos pateikė nepriklausomų tyrėjų grupė „Bellingcat“.

JTG ketina vėliausiai kitų metų pradžioje įvardyti įtariamuosius. Kartu su tyrimo medžiaga šios pavardės bus pateiktos planuojamam steigti tarptautiniam tribunolui. Australijos užsienio reikalų ministrė Julia Bishop patvirtino, kad JTG žino, kas atsakingas dėl lėktuvo žūties. Pasak jos, tyrėjai šiuo metu siekia nustatyti, kas konkrečiai davė įsakymus, kas tiesiogiai valdė raketą. Rusijos ginkluotųjų pajėgų vyriausiasis vadas yra tos šalies prezidentas Vladimiras Putinas.

Kol kas neaišku, kaip bus organizuojamas teismo procesas. Gali būti, kad JTG sudarančios šalys bandys užsitikrinti Jungtinių Tautų Saugumo Tarybos paramą, tačiau Rusija tokius sprendimus gali vetuoti. Gal bus įsteigtas nuo JT nepriklausomas tarptautinis tribunolas, atsižvelgiant į precedentą – Libijos piliečių teismą 1999 m. Šie buvo įtariami dėl JAV kompanijos „Pan Am“ lėktuvo sprogdinimo virš Škotijos miestelio Lokerbio 1988 m. Tada žuvo 270 žmonių, tarp jų 11 Lokerbio gyventojų, nes dalis lėktuvo nukrito ant gyvenamųjų namų.

1991 m. JAV federalinis tyrimų biuras ir Škotijos policija paskelbė tarptautinę dviejų įtariamųjų paiešką. 1999 m. Libijos diktatorius Muammaras Gaddafi sutiko išduoti Libijos piliečius teismui. Procesas vyko Nyderlanduose, buvusioje JAV karinėje bazėje. Škotijos teisėjai posėdžiavo mokykloje, kurioje pagal susitarimą laikinai įsigaliojo Škotijos įstatymai. 2001 m. vienas iš įtariamųjų buvo nuteistas kalėti iki gyvos galvos, kitas išteisintas.

2002-aisiais M.Gaddafi pasiūlė 2,7 mlrd. dolerių kompensaciją žuvusiųjų šeimoms, 2003-iaisiais Libija oficialiai prisiėmė atsakomybę už sprogdinimą. Nuo to laiko tyrėjai rado naujų duomenų apie nusikaltimo aplinkybes. 2015 m. Škotijos policija paskelbė, kad siekia apklausti dar du Libijos piliečius, galbūt susijusius su sprogdinimu.

 

Visą savaitraščio „Veidas“ numerį skaitykite ČIA

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...