2011 Birželio 19

Lukašenka prakalbo apie “katastrofos” pavojų ekonomikoje

veidas.lt

BFL
Baltarusijos prezidentas Aleksandras Lukašenka penktadienį pavartojo terminą “katastrofa”, patikindamas gyventojus, kad valdžia pasiryžus adekvačiai reaguoti į bet kuriuos iššūkius, gilėjant finansų krizei, ir pažadėjo neleisti pasikartoti “arabų pavasariui”.

Šaliai išgyvenant nacionalinės valiutos devalvavimo, kainų šuolio ir po to kilusio prekių bado padarinius, A.Lukašenka sakė, jog valstybė pasirengusi, esant nepaprastajai situacijai, apriboti importą, kad paremtų šalies gamintojus.

“Jeigu iš viso bus katastrofa – uždarysime sienas ir pirksime tik tai, ką mums reikia importuoti. Žinoma, neduok Dieve, jeigu mums teks uždaryti sienas”, – sakė A.Lukašenka spaudos konferencijoje, kurią tiesiogiai transliavo radijas.

Šalyje, kuri išsaugojo sovietinius ekonomikos valdymo metodus, remdamasi energetikos išteklių tiekimu iš Rusijos mažomis kainomis, kovą prasidėjusios valiutos krizės padariniais tapo Baltarusijos rublio devalvacija 36 proc., 25 proc. infliacija per penkis mėnesius, taip pat prekių ir grynosios valiutos stygius.

Tai sukėlė gyventojų nepasitenkinimą, o kai kur įvyko protesto akcijos. A.Lukašenka įspėjo opoziciją, kad naujos akcijos bus nuslopintos, ir priminė revoliucijų bangą arabų pasaulio šalyse.

“Aš vidaus reikalų ministrui pasakiau: dar tokia akcija – ir tu be antpečių”, – sakė prezidentas.

“Aš įspėjau, kad tokiems dalykams tučtuojau būtų užkirstas kelias…Jie šią masę kaupia kaip Egipte, kitose šalyse. Po to, kai jų bus keli tūkstančiai, ateis lyderiai ir ves į kokį nors puolimą… Štai taip mėginama įsiūbuoti šalį”, – sakė ji.

A.Lukašenka sakė, kad “Baltarusijos ekonomikos stebuklas” – kuriuo daugelis gretimų šalių buvusioje sovietinėje stovykloje gyventojų vadino palyginti mažą nedarbą Baltarusijoje, garantuotas darbo žmonių pajamas, saugumą ir tvarką gatvėse – gyvas ir gyvuos, nepaisant naujausių abejonių.

“Kaip visi rašo apie mus, net springdami! Tarp eilučių toks džiaugsmas – na, pagaliau Baltarusijos stebuklas sužlugo! Niekur jis nesužlugo ir niekada nesužlugs”, – pažadėjo A.Lukašenka.

Prezidentas anksčiau įspėjo, jog valdžia stebi opozicijos aktyvistų mėginimus koordinuoti savo protesto akcijas internetu ir vėl paskelbė savo įtarimus, kad spauda ir tinklaraštininkai pakerta ekonomikos stabilumą.

“Panika, kuri kilo mūsų šalyje, yra daug kur žurnalistų darbas. Ažiotažas vartojimo rinkoje žymiu mastu kilo aktyviai dalyvaujant kai kurioms žiniasklaidos priemonėms. Valiutos rinkoje tuo viskas ir prasidėjo”, – sakė A.Lukašenka.

“Šiandien kiek kitais metodais mėginama įsiūbuoti Baltarusiją. Taip pat ir per tą šiukšliadėžę, kuri vadinama internetu”, – sakė jis.

Po protesto akcijų prieš benzino kainų augimą, kurią surengė Minske nepatenkinti automobilininkai, A.Lukašenka įsakė sumažinti kainas degalinėse.

“REFORMOMS NĖRA PINIGŲ”

Devalvavęs Baltarusijos rublį Nacionalinis bankas įvedė griežtus kurso svyravimo apribojimus, ir tai faktiškai įšaldė valiutos rinką. A.Lukašenka pareiškė, jog neketina atšaukti apribojimų, bet pripažino,kad valiutos deficito problema artimiausiu laiku nebus išspręsta.

“Kai mes pirmajame pusmetyje gausime statistikos duomenis, mes dar sparčiau eisime. Ar bus keityklose valiutos – nebus kol kas. Valstybė šio žaidimo iki liepos 1 dienos nežais”, – sakė prezidentas.

Jis pavadino Baltarusijos rublį nepakankamai gerai įvertintu po devalvacijos, po kurios kursas yra 5 tūkst. Baltarusijos rublių už 1 dolerį.

“Tai net pernelyg aukštas kursas mūsų šaliai”, – sakė prezidentas.

Baltarusija tikisi ištaisyti situaciją, pasitelkusi į pagalbą finansavimą iš užsienio.

Eurazijos ekonominės bendrijos antikrizinis fondas, kurį finansuoja daugiausiai Rusija, žada skirti Baltarusijai 800 mln. dolerių jau birželį. Minskas taip pat prašo TVF paskolų. Kaip finansinės paramos sąlygą kreditoriai nurodė ekonomikos reformas ir privatizaciją.

A.Lukašenka sako, kad nenori išparduoti aktyvų pusvelčiui, bet kreditorių reikalavimui vykdyti reformas jis taip pat neturi pinigų.

“Daug kas sako: reikia pertvarkyti ekonomikos struktūrą ir reformuoti… Kas man duos trilijoną dolerių, kad būtų galima įvykdyti ekonomikos struktūros reformą?” – sakė prezidentas.

Jis pažymėjo, kad laukia 10 mlrd. dolerių įplaukų į aukso ir valiutos atsargas, bet lėšų šaltinio nenurodė:

“Jeigu viskas pavyks, artimiausiu laiku mes gausime apie 10 mlrd. dolerių į aukso ir valiutos atsargas. Tai bus jau mūsų pinigai. Ne paskola”, – sakė jis.

Tarp patrauklių Baltarusijos aktyvų, kuriais domėjosi investuotojai iš Rusijos, stambi Baltarusijos trąšų gamintoja, kurią A.Lukašenka įvertino 30 mlrd. dolerių, ir dujų transportavimo bendrovė “Beltransgaz”, dėl kurios seniai vyksta derybos su “Gazprom”.

A.Lukašenka ne kartą kaltino dėl ekonomikos sunkumų išorės priešus. Jo spaudos konferencijoje, kuri tęsėsi rekordines penkias su puse valandos, priekaištų teko ir rinkėjams.

“Aš kiek pykstu ant žmonių, kad jie sukėlė tokį ažiotažą, pirko druską, degtukus”, – sakė prezidentas.

“Bet liaudies nepasirinksi. Yra tokia, kokia yra”, – pridūrė jis.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...