2010 Birželio 07

Gintaras Sarafinas

Lietuvos turtuoliai nori likti inkognito

veidas.lt

Veidas.lt rasite turtingiausių lietuvių sąrašą. Jis visada labai prieštaringai vertinamas, bet sulaukia didžiulio susidomėjimo. Šiemet “Veido” žurnalistai patyrinėjo dar nuodugniau, tad turtingiausiųjų sąrašas pailgėjo, jame atsirado keliolika naujų pavardžių.

Bet svarbu ne tai. Svarbu, kaip patys turtuoliai į tai reaguoja. O toji reakcija dažnai būna neadekvati. “Aš nieko nesakysiu ir iš tų sąrašų mane išbraukite”, – tokia dažno reakcija. Tiesa, “Veidas” į tokius nurodymus nekreipia dėmesio ir sąrašą skelbia tokį, koks jis yra, o ne tokį, kokį kai kurie norėtų matyti.

Būna ir smagių vertinimų. Tarkime, ekscentriškojo verslininko Vladimiro Romanovo atstovai nuolat pateikia pastabų, kodėl “Veidas” sumažino šio verslininko turtus, esą jis iš tiesų yra turtingiausias asmuo Lietuvoje. Keistai ir visiškai neadekvačiai elgiasi “VP grupė”, kuri jau šešerius metus po devyniomis spynomis laiko paslaptį, kokiomis dalimis šios grupės akcijas pasidalijęs vadinamasis devintukas. Kažkodėl “Aldi”, “Wal-Mart” ar “Tesco” prekybos tinklų savininkams tokių minčių nekyla. Jie jau seniai suvokė, kad neskaidrumas pridaro daugiau žalos nei viešumas. Bet Lietuvoje taip mąsto dar mažuma turtuolių. Vadinasi, dar turės praeiti šiek tiek laiko. Kita vertus, galbūt dalis mūsų turtingųjų turi ką slėpti, nes dar ne visus milijonus ar milijardus pavyko “išbalinti”.

Šiaip jau turtingieji turėtų suvokti, kad jie nėra paprasti žmonės ir jų turtai nėra vien jų asmeninis reikalas. Juk jų judesiai ir sprendimai turi įtakos tūkstančiams žmonių, o neretai net visai valstybei. Patys turtingiausi Lietuvos gyventojai turi po keliasdešimt įmonių, gamyklų, pas juos dirba po keliolika tūkstančių darbuotojų, nuo jų paramos priklauso šimtų žmonių perspektyvos. Žinoma, galima įsislaptinti, laikyti šimtą milijonų Šveicarijos bankuose ir rūpintis tik savimi. Lietuvoje turime tokių pavyzdžių. Turime ir tokių turtuolių, kurie vis nepasisotina daiktais ir perka nekilnojamąjį turtą, sraigtasparnius, prabangius automobilius, jachtas, prabangos prekes. Bet labiausiai norėtume turėti tokių turtuolių, kaip Bilas Gatesas. Jis milijardus investuoja į inovacijas, milijardus skiria paramai. Šis žmogus – tikra dovana savo šaliai ir visam pasauliui.

Žinoma, Lietuvos ir jos turtuolių masteliai kitokie, tačiau esmė ne ta, svarbiausia – kiek savo turtuolių mes galime vadinti dovanomis mūsų šaliai, kiek jų visuomenei duoda visokeriopos naudos. Ir tokiems žmonėms turtų tikrai niekas nepavydi. Beje, jiems ir sekasi. O ilgainiui jie tampa reikšmingi valstybėje. Pažvelkime į pirmąjį turtingiausiųjų dešimtuką ir pamatysime, kokie jie visi skirtingi (nesvarbu, kad turtai panašūs) ir kokį skirtingą indėlį jie įneša į mūsų valstybę ir visuomenę. Kartu ir jų įvaizdis labai skiriasi. Ko gero, geriausią įvaizdį iki šiol pavyko susikurti ir išlaikyti Bronislovui Lubiui.

Daugiau šia tema:
Kiti straipsniai, kuriuos parašė Gintaras Sarafinas:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...